Wyświetlenie artykułów z etykietą: Galeria
Finał projektu „Kulturowy kalejdoskop z Niepodległą”
Po raz kolejny grupa młodych dziennikarzy ze szkolnej gazety „Kontrast” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wyjechała na warsztaty do Warszawy. Rozpoczęła swoją edukacyjną przygodę 12 grudnia 2018 r., a zakończyła po pięciu dniach.
- Niesamowite doświadczenie, możliwość poznania ludzi, od których można czerpać mnóstwo inspiracji i brać przykład. Praca, ale przede wszystkim praca z pasją, przynosi najlepsze efekty - tak warsztaty w Warszawie oceniła jedna z uczestniczek, Paulina Ławniczak.
Zanim licealiści z Kalisza Pomorskiego wyjechali do stolicy, ćwiczyli w Starej Studnicy (wieś 12 km od Kalisza Pomorskiego) warsztat dziennikarski pod okiem redaktora Roberta Mazurka. Uczyli się oceniać dzieła sztuki dzięki wskazówkom malarza i wykładowcy ASP w Warszawie Sebastiana Kroka i tworzyli ciekawe pytania wspólnie z opiekunem koła dziennikarskiego Aleksandrą Radecką.
Grafik pełen spotkań z ludźmi, którzy są znani z powodu swoich artystycznych czy politycznych osiągnięć został szczelnie wypełniony. Spektakle, wystawy sztuki, wizyta w Muzeum Literatury, w radiu, czy nawet w Pałacu Prezydenckim - prawdziwy kulturowy kalejdoskop.
Pobyt w stolicy rozpoczął się od wykładu na temat pokolenia Kolumbów, głównie poetów związanych z wydawanym w czasie okupacji pismem „Sztuka i Naród”: Tadeuszem Gajcym, Andrzejem Trzebińskim, Zdzisławem Stoińskim. Nie zabrakło informacji o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, który miał inne przekonania polityczne niż oni.
Dzięki współpracy ZSP w Kaliszu Pomorskim z Muzeum Literatury młodzież mogła na własne oczy zobaczyć takie dokumenty, jak: świadectwo szkolne Tadeusza Gajcego, oryginalne dzienniki poetów, własnoręcznie stworzone przez K. K. Baczyńskiego tomiki poezji z dedykacjami dla matki. Co więcej, zapoznali się także wystawą poświęconą Zbigniewowi Herbertowi. Przekonali się, że wolna ojczyzna, w której można być dumnym z faktu, że jest się Polakiem, była główną ideą wyżej wymienionych twórców.
Tego samego dnia wszyscy uczestnicy mogli poczuć się jak studenci, wchodząc na Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Mieli możliwość posłuchania o tym jak wyglądają studia dziennikarskie i zebrania informacji z pierwszej ręki, bo właśnie od studentów tego kierunku.
Kolejnym etapem wyjazdu było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego i spotkanie z podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciechem Kolarskim. Wizytaw tym miejscu połączyła się z ważną rocznicą ogłoszenia stanu wojennego. Młodzież zobaczyła Okrągły Stół z wizytówkami obradujących przy nim osób.
Uczestnicy warsztatów odwiedzili również Akademię Sztuk Pięknych, po której oprowadzał ich sam profesor Jarosław Modzelewski. Uczniowie zaglądali do różnych pracowni i obserwowali pracę młodych artystów. Profesor Modzelewski udzielił redaktorom gazety krótkiego wywiadu, a jego obrazy licealiści mogli później podziwiać w „Zachęcie” i w Muzeum Narodowym.
Ważnym akcentem wyjazdu był teatr. W Teatrze Ateneum młodzi obejrzeli sztukę w reżyserii Bogusława Lindy pt. „Merylin Mongoł”, a po jej zakończeniu poznali Olgę Sarzyńską, tytułową Merylin Mongoł.
Jednak największe wrażenie, a nawet łzy wzruszenia, wywołała rozmowa z byłym ambasadorem Izraela w Polsce - Szewachem Weissem.
- Spotkać się z kimś, kto przeżył tak straszne rzeczy jak Holokaust to zaszczyt i wyróżnienie. Mieliśmy okazję rozmawiać z żywą legendą. Człowiekiem, który dla dobrych relacji polsko -żydowskich robi naprawdę wiele- komentowała Magdalena Wyrzykowska.W piątek młodzi rozpoczęli „radiową podróż”.
Od wizyty W RMF FM, gdzie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim dyskutowali o polityce, z Maciejem Rockiem o pracy w radiu i show-biznesie, a z Arturem Andrusem o tym jak połączyć pracę dziennikarza, satyryka, autora i wykonawcy piosenek.
Kolejnym przystankiem była Dwójka Polskiego Radia. Tu w roli przewodnika wystąpiła sama pani dyrektor Małgorzata Małaszko. Nikt się nie spodziewał takich atrakcji, jakie dla grupy przygotowała szefowa Dwójki. Uczniowie zobaczyli próbę Orkiestry Polskiego Radia, która dosłownie wbiła oglądających w fotele. Byli świadkami nagrywania słuchowiska przez Olafa Lubaszenkę i audiobooka przez Andrzeja Seweryna. Same niespodzianki!
Wieczorem wszyscy mogli po raz kolejny być na zajęciach redaktora Igora Zalewskiego i jego żony w Akademii Retoryki. Takich lekcji nigdy nie jest za wiele. W sobotę młodzież była w Muzeum Narodowym i Teatrze Narodowym na „Ślubie” W. Gombrowicza.
Wyjazd zakończył się równie miłym akcentem, czyli „Narodowym Zimowym”, gdzie każdy mógł sprawdzić swoje łyżwiarskie umiejętności. Wypełnieni wiedzą, zmęczeni, ale szczęśliwi dziennikarze „Kontrastu” są gotowi, by pisać wywiady i ciekawe recenzje.
- Nauczyłam się przede wszystkim tego, że dziennikarstwo to interesująca ścieżka kariery. Będąc dziennikarzem możemy porozmawiać z osobami, z którymi na co dzień nie moglibyśmy się nawet spotkać na ulicy. W gimnazjum też brałam udział w warsztatach, ale one były schematyczne, te były wyjątkowe - komentowała po powrocie Ada Cybulska, uczennica pierwszej klasy.
Autorką i realizatorką „ Kulturowego kalejdoskopu z Niepodległą” jest polonistka, absolwentka dziennikarstwa UW – Aleksandra Radecka, która od dwunastu lat tworzy takie niecodzienne scenariusze edukacyjne, do których zaprasza wielu znanych dziennikarzy.
- Ten projekt jest dla mnie szczególnie ważny. Chciałam, by młodzież poprzez aktywny udział w kulturze i spotkania z autorytetami nie tylko poszerzyła swoją wiedzę. Zależy mi, by obudziła się w niej ciekawość, która często zanika w tradycyjnym modelu edukacji. Dzięki ogromnej pomocy redaktora Roberta Mazurka- przyjaciela naszej szkoły, stało się to możliwe.
Słowa podziękowania należą się opiekunom grupy pani Danucie Stempień i Zycie Bogacz, które pomagały przy organizacji wyjazdu. Pobyt w Warszawie nie byłby możliwy bez pomocy Zarządu Powiatu Drawskiego oraz Starosty Drawskiego Stanisława Cybuli, dyrekcji szkoły oraz pana Cezarego Gozdery – przyjaciela szkoły. Mamy nadzieję, że takie wyjątkowe zajęcia i projekty będą kontynuowane.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Zobacz jak wyglądały ćwiczenia o kryptonimie “PUMA-18” – relacja Dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej płk dypl. Arkadiusza Szkutnika
W dniach 10-14 grudnia w 2 Brygadzie Zmechanizowanej odbyło się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. “PUMA-18”.
Wśród wielu zagadnień taktyczno-szkoleniowych realizowano przedsięwzięcia operacyjne związane z planowaniem działań taktycznych: marszem, obroną oraz realnie wykonano marsz wcześniej opisaną, reaktywowaną tzw. „Drogą Hannibala”. Ćwiczenie zakończył cykl zadań ogniowych.
Mimo niektórych negatywnych i złośliwych komentarzy dotyczących „Drogi Hannibala” i przemieszczającego się nią sprzętu, należy stwierdzić, że ćwiczenie pk. PUMA-18, zakończyło się spektakularnym sukcesem.
Żaden z wozów bojowych podczas marszu na drodze czołgowej nie zawiódł swoich użytkowników. Dzięki wysiłkom techników i kierowców bojowe wozy piechoty złocienieckiej Brygady pokonały marszem taktycznym przestrzeń dzielącą 2 Brygadę i Poligon Drawski bez żadnych zastrzeżeń. Kolejnym powodem do dumy jest sprawność sprzętu w zakresie uzbrojenia. Kierowanie ogniem zrealizowane przez 1 batalion zmechanizowany z użyciem BWP, BRDM i moździerzy, było wręcz perfekcyjne zarówno w dzień, jak i w nocy. Jednym z elementów ćwiczenia było współdziałanie z jednostkami lokalnej administracji, co pozwoliło dodatkowo urealnić ćwiczenie. OPFOR - podgrywka profesjonalnie zrealizowana przez żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej i 7 Brygady Obrony Wybrzeża sprawiły, że wyciśnięty żołnierski pot i wysiłek, zmagania i sukcesy, zostały uwiecznione w przedstawianych na bieżąco relacjach fotograficznych przez personel prasowy 2 Brygady Zmechanizowanej. Moim wszystkim żołnierzom zaangażowanym w ćwiczenie „PUMA-18” serdecznie gratuluję odniesionych sukcesów i zapewniam, że jestem z Was dumny.
Szczególne podziękowania za pomoc kieruję do CSWL Drawsko Pomorskie, Nadleśnictw: Złocieniec, Drawsko Pomorskie i Czaplinek, Burmistrzowi Złocieńca oraz właścicielom gruntów Panom Hubertowi i Arturowi OSAKOM.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Siatkówka: Olimpijczyk Drawsko Pomorskie pokonał Mieszko Połczyn Zdrój
Zwycięstwem Olimpijczyka z Drawska Pomorskiego (25:20, 31:29, 25:20) zakończył się dzisiejszy mecz IV kolejki o mistrzostwo III ligi siatkarzy. Ich rywalem była drużyna MKS Mieszko Połczyn Zdrój.
Na dzisiejszym meczu nie zabrakło kibiców, którzy licznie wypełnili miejsca w hali. Sam olimpijczyk zadbał o promocję wydarzenia co jak widać poskutkowało.
Cała drużyna była od początku zdeterminowana aby zwyciężyć. Kibice, którzy przyszli nie zawiedli się bo widowisko było ciekawe. Dobrze spędzone półtorej godziny w sobotnie późne popołudnie.
Gratulujemy.
Dodatkowe informacje
- Film
-
ISSUU
III Gala Złota Sztanga
12 grudnia w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim odbyła się III Gala Złota Sztanga na której Stowarzyszenie Sportów Siłowych Rufian Jankowo podsumowało miniony rok. Na gali zjawili się zaproszeni sponsorzy, przedstawiciele instytucji wspomagających działalność Stowarzyszenia Sportów Siłowych Rufian Jankowo oraz sportowcy z teamu Rufian.
Po przywitaniu przez prezesa S.S.S. Rufian Jankowo Mariusza Rufkiewicza gości przybyłych na galę, prowadząca galę Anna Gostomczyk przybliżyła zebranym działalność Stowarzyszenia po czym zaprosiła gości do obejrzenia filmu z osiągnięć S.S.S.Rufian w roku 2018.
Dalej prezes stowarzyszenia Mariusz Rufkiewicz podziękował wszystkim wspierającym w różnej formie działalność stowarzyszenia, a następnie wręczył sponsorom i przedstawicielom instytucji wspomagających S.S.S. Rufian Jankowo pamiątkowe grawer tony.
Uhonorowani zostali:
- Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak
- Zastępca Burmistrza Drawska Pomorskiego Marek Tobiszewski
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim Ireneusz Gendek
- Referat Promocji Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim
- Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Drawsku Pom Tomasz Budzyński
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim Joanna Szewczyk - Regina Salwa,
- Anna i Krzysztof Kalinowscy
- Kamila Matysiak
- Małgorzata Piłatowska
- Sylwestr Kmiecik
- Edmund Olesiński
- Michał Husakowski
- Krzysztof Kuliga
- Dawid Szuta
- Piotr Płażalski
- Bogdan Dworkiewicz
- Edward Załuski
- Kazimierz Pokutyński
- Piotr Romanko
- Hubert Makara
- Krzysztof Dyl
- Krzysztof Kośmiński
- Maciej Krzywicki
- Mariusz Nagórski
- Wojciech Kowalczyk
Następnym punktem gali było podziękowanie dla sportowców Stowarzyszenia Sportów Siłowych Rufian Jankowo za bardzo dobre osiągnięcia oraz godne reprezentowanie Drawska na zawodach krajowych, Mistrzostwach Polski, Europy i Świata.
W roku 2018 członkowie Stowarzyszenia Sportów Siłowych Rufian Jankowo zdobyli 57 medali w tym 29 złote, 17 srebrnych i 11 brązowych oraz ustanowili cztery rekordy Świata, dwa rekordy Europy i dwa rekordy Polski.
Pamiątkowe podziękowania otrzymali: 1 Mateusz Rufkiewicz, 2 Krzysztof Tyrański, 3 Leszek Pasieka, 4 Jarosław Bastek, 5 Mariusz Rufkiewicz, 6 Adrianna Smolińska, 7 Przemysław Kaźmierczak, 8 Karol Frąckowiak, 9 Paweł Grab, 10 Konrad Kondzierski, 11 Krzysztof Kośmiński.
Dodatkowo specjalne statuetki jako wyróżnienie otrzymali sportowcy:
- Konrad Kondzierski - Odkrycie roku sportów siłowych w 2018 r,
- druga statuetkę otrzymał Mateusz Rufkiewicz - Najaktywniejszy sportowiec sportów siłowych w roku 2018,
- Trzecią statuetkę otrzymał Leszek Pasieka - Najlepszy sportowiec sportów siłowych w roku 2018. Na koniec gali po wspólny pamiątkowym zdjęciu, prezes Mariusz Rufkiewicz zaprosił wszystkich uczestników gali na przepyszny tort, który został przygotowany przez pana Kazimierz Pokutyński
Dodatkowe informacje
- Film
-
ISSUU
Zobacz zdjęcia z wielkiej zabawy mikołajkowej dla przedszkolaków w Drawsku Pomorskim
Stowarzyszenie Radość z Życia, Szkoła Podstawowa nr 2 i gmina Drawsko Pomorskie kolejny raz wspólnie zorganizowali wielką zabawę mikołajowa dla przedszkolaków z gminy Drawsko Pomorskie.
5 grudnia kiedy dzieci zjawiły się na sali czekali na nie wolontariusze z gimnazjum. Wspólnie z opiekunami z przedszkoli pomagali podczas całego wydarzenia.
Sala gimnazjum była przygotowana i wystrojona. Na początek dzieci obejrzały przedstawienie, w którym Mikołaj pojechał na wakacje. Aktorami byli pracownicy placówki z Gudowa.
Ci sami animatorzy porwali również dzieci do zabawy z Mikołajem. Były tańce i zabawy oraz wielka bitwa śnieżkami. Mikołaj przyniósł także prezenty dla każdego dziecka. Przekazane zostały one pedagogom poszczególnych grup przedszkolnych.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Tak obchodzimy 100 lat niepodległości Polski - Galerie i Filmy
Zobacz jak w powiecie drawskim mieszkańcy obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Artykuł aktualizowany i wzbogacany. Nie ma Twoich zdjęć odezwij się do na :)
- 11 listopada - 100 morsów na 100 lat niepodległości w Kaliszu Pomorskim
- 11 listopada - Uroczysta Msza Św. Intencji Ojczyzny w Drawsku Pomorskim
- 11 listopada - Morsy też świętują
- 9 listopada - Złocieniec tańczy poloneza dla Niepodległej
- 9 listopada - V Złocienieckie Śpiewy Historyczne
- 9 listopada - Dzieci w Szkole Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim o 11:11 wspólnie śpiewają Mazurka Dąbrowskiego
- 9 listopada - Dzieci w OREW w Gudowie wraz z opiekunami wspólnie śpiewają Mazurka Dąbrowskiego
- 7 listopada - Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzchowie udekorowali budynek Urzędu Gminy
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
W Drawsku obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się już 8 listopada
11 listopada 1918 r. był przełomowym momentem nie tylko w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski, kiedy to po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to, bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji, jako wyraz szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę 8 listopada w Garnizonie Drawsko odbyły się liczne uroczystości.
Aby w wyjątkowy sposób uczcić stulecie odzyskania niepodległości, Dowódca Garnizonu płk Marek GMURSKI wraz z dowódcami jednostek w obecności zaproszonych gości otworzył uroczyście nową Salę Garnizonową do Kształcenia Obywatelskiego. Zostały również zaprezentowane gościom możliwości szkoleniowe nowego obiektu, które przyczynią się do lepszego wychowania obywatelskiego żołnierzy i osób odwiedzających Garnizon Drawsko.
Główne uroczystości zostały rozpoczęte Mszą Świętą w kościele pw. Św. Pawła Apostoła w Drawsku Pomorskim. Następnie odbyła się uroczysta zbiórka pododdziałów Garnizonu Drawsko, na którą przybyli mieszkańcy Drawska, uczniowie szkół oraz władze samorządowe. Podczas uroczystości płk Marek GMURSKI w obecności Zastępcy D-cy 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Stanisława KACZYŃSKIEGO wręczył wyróżnionym żołnierzom akty mianowania na kolejny stopień wojskowy oraz odznaczył medalami resortowymi.
Atrakcją dla społeczności był przygotowany piknik wojskowy. Można było zapoznać się ze sprzętem, jaki jest na wyposażeniu Wojska Polskiego i armii Stanów Zjednoczonych oraz Straży Pożarnej. Wśród zwiedzających szczególne zainteresowanie budziły: ahs DANA, samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta i pojazdy wielozadaniowe HMMWV.
Oszałamiające jesienne widoki znad Jankowa i Woliczna
Błażej Antonowicz zgodnie z obietnicą przygotował prezentację swoich możliwości pokazując nam krajobrazu gminy Drawsko Pomorskie.
Piękna jesienna sceneria odwdzięczyła się operatorowi drona kolorami, niebem i klimatem. Zresztą zobaczcie sami.
Fotografie wykonane 2 listopada 2018r.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Drawski cmentarz wieczorem widziany kamerą drona
Błażej Antonowicz po raz kolejny prezentuje nam Drawsko Pomorskie z perspektywy drona. Tym razem operator uchwycił drawski cmentarz, a dla podkreślenia nastoju wybrał wieczór.
Zobaczcie jak wyszło.
- Polecamy artykuł: Błażej Antonowicz, operator i montażysta telewizyjny. Mieszkaniec Torunia, który chętnie wraca do swojego miasta prezentuje dziś ciekawe zdjęcia Drawska.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
I BIEG RYBAKA W CZAPLINKU – relacja i foto
Rundorfina – czyli grupa pozytywnych biegaczy z Czaplinka wraz z współorganizatorami przygotowali dzisiaj dwa biegi w Czaplinku pod nazwą Bieg Rybaka.
I Bieg Rybaka w Czaplinku odbył się w centrum miasta na rynku, a biegi miały długość 10.6 km oraz 5,3. W pierwszym biegu wystartowało 119 osób a w drugim krótszym 110.
Na dystansie 5 km najlepszy był JAROCKI Bartosz z czasem 19:15, natomiast na 10 km zwyciężył DAWID Garski z czasem 36:00. Pełne wyniki do pobrania poniżej.
Dla biegaczy przygotowano posiłek regeneracyjny, każdy kto ukończył otrzymał medal. Wśród sportowców rozlosowano nagrody.
Impreza bardzo fajna, zgrabnie prowadzona przez Herkulesa, pogoda dopisał. Przyjechało wiele osób z poza powiatów, a praktycznie każdą gminę z naszego powiatu reprezentowali lokalni sportowcy. Oby więcej takich wyzwań.
- Więcej zdjęć w dużej rozdzielczości wkrótce na https://www.facebook.com/cyganadam/
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Święto Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim
Przypadająca w wrześniu rocznica ataków terrorystycznych na USA z 2001 r. jest jak co roku wyjątkowo upamiętniana w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, szkole noszącej imię „Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku. Jest to też dzień, w którym uczniowie klas pierwszych są uroczyście przyjmowani do szkolnej społeczności.
W tym roku święto szkoły miało miejsce 21 września w „Inteligentnym Ogrodzie”. Ponad 140 uczniów klas pierwszych – czterech liceum i jednej technikum informatycznego, świętowało wraz z uczniami starszych klas, nauczycielami, rodzicami, pracownikami obsługi i administracji. Wspólnie z nimi w obchodach licznie uczestniczyli zaproszeni goście. Serdecznie powitano m.in.: Janusza Garbacza – Etatowego Członka Zarządu Powiatu Drawskiego, Michała Hypkiego, Burmistrza Kalisza Pomorskiego, Pawła Kulbackiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, Halinę Samek Radną Powiatu Drawskiego, prof. Pawła Zalewskiego, Dziekana Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie, dr inż. Marka Olesiaka, Prorektora do Spraw Kształcenia i Spraw studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu, młodszego inspektora Norberta Gorzyńskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Drawsku Pomorskim, podpułkownika Artura Prabuckiego, Komendanta 16. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Drawsku Pomorskim, majora Tomasza Andrzejczaka, reprezentującego Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, majora Rafała Cieślińskiego Kierownika Składu Cybowo st. kpt. Andrzeja Podolaka, Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, Wojciecha Czyżaka, Komendanta Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, pana Wiesława Piotrowskiego, przyjaciela szkoły oraz przedstawiciela Żandarmerii Wojskowej w Olesznie.
– Cieszę się, że możemy się spotkać dzisiaj w tak licznym gronie i wspólnie celebrować nasze święto. Dzięki pomocy i współpracy z organem prowadzącym – Starostwem Drawskim, władzami gminy Kalisz Pomorski, służbami mundurowymi, wyższymi uczelniami i ludźmi dobrej woli wspierającymi działalność Szkoły, możliwy jest jej rozwój, a jego miarą są uczniowie, których prawie 400 uczęszcza do kaliskiego Liceum i Technikum. Cieszy mnie również obecność tak wielu rodziców. Oddajecie swoje dzieci w dobre ręce, nauczycieli pasjonatów, profesjonalistów najwyższej klasy. Dlatego możecie być Państwo spokojni o ich przyszłość i edukację – powiedział dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim, Maciej Rydzewski.
Dużo ciepłych słów pod adresem Szkoły powiedzieli zaproszeni goście – Janusz Garbacz – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, Michał Hypki, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, Halina Samek Rada Powiatu Drawskiego, prof. Paweł Zalewski, Dziekan Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie oraz dr inż. Marek Olesiak, Prorektor do Spraw Kształcenia i Spraw studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu. Podkreślali, że uczniowie klas pierwszych dokonali bardzo dobrego wyboru, że to szkoła, gdzie trudno się dostać, gdzie poziom kształcenia jest wysoki, ale warto podjąć wyzwanie, bo absolwenci ZSP w Kaliszu Pomorskim trafiają na najlepsze uczelnie w kraju i za granicą, są wszechstronnie wykształceni i przygotowani do wejścia w dorosłe życie.
Po wystąpieniu Dyrektora i zaproszonych gości, a także wspomnieniu o rocznicy wydarzeń z 11 września 2001 roku, związanymi z imieniem Szkoły nastąpiło ślubowanie pięciu klas pierwszych. Przyjęcie nowych uczniów do szkolnej społeczności symbolizują tarcze, które poszczególnym klasom przypinali znamienici goście. Ten moment z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
Prof. Paweł Zalewski, Dziekan Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie wręczył Adrianowi Narowskiemu, uczniowi klasy pierwszej technikum informatycznego, który uzyskał najwięcej punktów rekrutacyjnych, nagrodę specjalną ufundowaną przez Rektora Akademii Morskiej w Szczecinie.
Następnie Janusz Garbacz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego i Dyrektor Szkoły Maciej Rydzewski wręczyli certyfikaty językowe z języka angielskiego na poziomie B1, B2, C1 i C2 grupie ponad 70 uczniów, głównie z klas dwujęzycznych. Dyrektor podkreślił wyjątkowy wkład, który w ten sukces wnieśli nauczyciele języka angielskiego z panią Joanną Boniecką na czele. Podziękował również za wsparcie finansowe dla klas dwujęzycznych Staroście Drawskiemu Stanisławowi Kuczyńskiemu i Zarządowi Powiatu Drawskiego.
Apel był też okazją do pożegnania przez Dyrektora Szkoły ustępującego opiekuna Samorządu Szkolnego, pana Karola Kaliny, zaangażowanego w realizację współpracy międzynarodowej w ramach projektu Erasmus+, i do powitania nowych opiekunów, pani Katarzyny Arsoby i Konrada Chwastka. Młodzież podziękowała panu Karolowi Kalinie za roczną, owocną współpracę.
Uczniowie wręczyli dyplomy dla Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego oraz dla Janusza Garbacza, Etatowego Członka Zarządu Powiatu Drawskiego w podziękowaniu za dofinansowanie do certyfikatów językowych i wyjazdów klas dwujęzycznych do Wielkiej Brytanii. Dyplom otrzymał również Michał Hypki, Burmistrz Kalisza Pomorskiego za pomoc udzielaną szkole i młodzieży
Uroczystość uświetniły występy uczniów z licealnej grupy teatralnej „Klepsydra”. Piosenki w ich wykonaniu dodały ceremonii wyjątkowego charakteru. Dyrektor Szkoły podziękował za wzorowe przygotowanie obchodów święta szkoły, koordynatorce uroczystości, pani Joannie Mączkowskiej, opiekunom klas mundurowych – Krzysztofowi Wójciakowi i Andrzejowi Kowalewskiemu oraz wychowawcom klas pierwszych, nauczycielom i uczniom. Podziękował także za udział i przybycie rodzicom uczniów i gościom, których zaprosił na poczęstunek w szkolnej stołówce.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
I czaplinecki rajd rowerowy "NIEPODLEGŁA" - relacja
Grupa zapalonych rowerzystów w miniona niedzielę wzięła udział w wyjątkowym rajdzie rowerowym pn. I Czaplinecki Rajd Rowerowy ,,Niepodległa”, który przebiegał ulicami miasta, drogami gminnymi i powiatowymi w miejscowościach: Czaplinek, Świerczyna, Rudki, Zdbice, Szwecja, Sypniewo, Nadarzyce, Borne Sulinowo, Łubowo, Czaplinek. Rowerzystów przywitał burmistrz Czaplinka Adam Kośmider. Start poszczególnych grup nastąpił z Rynku o godz. 8:00, długość trasy rajdu wynosiła 111 km. Pod eskortą Straży Miejskiej oraz zapleczem technicznym i medycznym wyruszyli z Rynku.
Na trasie pod Pomnikami Pamięci uczestnicy rajdu zapalali znicze, by upamiętnić tych, którzy walczyli o naszą wolność i za nią oddawali życie, a krótką historię pamięci o wydarzeniach z okresu walk czytał Bogumił Sobczyński z Bydgoszczy. Podczas rajdu czekał na wszystkich gorący posiłek i zasłużony odpoczynek.
Zakończenie nastąpiło na Cmentarzu Komunalnym w Czaplinku, gdzie ks. Tomasz Żmich odprawił modlitwę w intencji poległych, a Burmistrz Czaplinka wyraził ogromne wyrazy uznania dla uczestników rajdu za pokonanie trudnej trasy i udział w uczczeniu 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Po hymnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Żołnierza.
W rajdzie uczestniczyło 32 rowerzystów, każdy uczestnik otrzymał koszulkę i pamiątkowy medal, na zakończenie zrobiono wspólne zdjęcie.
Organizatorzy dziękują służbom porządkowym za zabezpieczenie trasy, za współorganizację rajdu Panu Janowi Dymeckiemu, Markowi Dyśkowskiemu oraz Bogdanowi Stępińskiemu, a wszystkim uczestnikom za udział i serdeczną atmosferę.
30 zastępów Straży Pożarnej wysłano na poligon. Powód: ćwiczenia ratownicze "DRAWSKO - 18" - FOTO
W dniach 6 i 7 września na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko przeprowadzono wojewódzkie ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „DRAWSKO-18”.
W ćwiczeniach udział wzięły wyznaczone siły i środki krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego z terenu województwa zachodniopomorskiego oraz podmioty wojskowej ochrony przeciwpożarowej.
Głównym celem ćwiczenia była weryfikacja wniosków płynących z realizacji zadań modułu GFFFV Szczecin podczas gaszenia pożarów lasów w Szwecji oraz sprawdzenie propozycji zmian w siłach i środkach wytypowanych do działań w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Zgodnie z Rozkazem wyznaczone siły i środki stawiły się w dniu 6 września 2018 roku w punkcie przyjęcia sił i środków na terenie powiatu łobeskiego skąd skierowane zostały do realizacji zadań na terenie powiatu drawskiego.
Po wyznaczeniu miejsca stacjonowania strażacy przystąpili do budowy obozowiska oraz stanowiska dowodzenia. W tym czasie realizowane były zajęcia aplikacyjne dla sił i środków Wojskowych Straży Pożarnych w trakcie, których przedstawiono założenia ćwiczeń, zaprezentowano nowoczesny samochód patrolowo – gaśniczy Nadleśnictwa Żagań a także omówiono realizację misji w Szwecji.
Po zakończeniu budowy obozowiska wyznaczone siły i środki przystąpiły do realizacji zaplanowanych epizodów w trakcie, których musieli:
- dokonać zabezpieczenia strzelań ogniowych wojsk NATO na terenie strzelnic Konotop, Mielno i Góra Hetmańska,
- podjąć działania ratowniczo - gaśnicze w zadymionym obiekcie o bardzo złożonej zabudowie, w którym znajdowały się osoby poszkodowane,
- podjąć działania ratowniczo - gaśnicze związane z gaszeniem pożaru blokowego budynku koszarowego,
- udzielić pomocy osobom poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym pojazdu wojskowego, który wpadł do rzeki,
- podjąć działania gaśnicze związane z gaszeniem pożaru obszarów leśnych w trudnodostępnych rejonach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko,
- zorganizować system zaopatrzenia wodnego w oparciu o pompy dużej wydajności i przenośne zbiorniki wodne,
- w trudnodostępnym terenie dokonać wymiany przebitego koła w pojeździe pożarniczym,
- wykonać zmineralizowany pas zaporowy przed frontem pożaru poprzez dokonanie wycinki drzew.
Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło 30 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Wojskowych Straży Pożarnych z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Dożynki Wojewódzkie w Powiecie Drawskim
Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego przyjechali w niedzielę 2 września 2018 r. do Drawska Pomorskiego, aby podziękować za tegoroczne zbiory.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym pod wezwaniem Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa koncelebrowaną przez księdza Biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Podczas mszy poświęcono wieńce dożynkowe oraz tegoroczne plony. Następnie goście w barwnym korowodzie prowadzonym przez Starostę Dożynek Bronisława Broniszewskiego oraz Starościnę Annę Brzezińską udali się do Parku Chopina.
Staropolskim zwyczajem, uroczystości rozpoczęły się „Misterium Chleba”, podczas którego Starościna i Starosta Dożynek przekazali na ręce Ryszarda Mićki Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Stanisława Kuczyńskiego Starosty Drawskiego oraz Marka Tobiszewskiego Zastępcy Burmistrza Drawska Pomorskiego bochny chleba upieczone z tegorocznych zbóż.
W trakcie Dożynek rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejsze i Najatrakcyjniejsze Sołectwo Powiatu Drawskiego”. W tegorocznej edycji zwyciężyło sołectwo Sośnica (gm. Wierzchowo), które za zajęcie pierwszego miejsca otrzymało bon pieniężny o wartości 4000 zł. Drugie miejsce i bon o wartości 3.000,00 zł. otrzymało sołectwo Łąka (gm. Czaplinek), natomiast trzecie miejsce i bon o wartości 2000 zł powędrował do sołtysa sołectwa Konotop (gm. Drawsko Pom.). Komisja konkursowa postanowiła przyznać 6 wyróżnień i bony o wartości 1000 zł dla sołectw: Chlebowo (gm. Ostrowice), Kluczewo (gm. Czaplinek), Pomierzyn (gm. Kalisz Pom.), Stare Worowo (gm. Złocieniec), Stawno (gm. Złocieniec) oraz Łabędzie (gm. Drawsko Pom.). Tytuł „ZAWSZE PIĘKNE” w tym roku trafił do sołectwa Biały Zdrój (gm. Kalisz Pom.). Nagrody, jak co roku, zostały ufundowane przez Starostę Drawskiego.
Tradycyjnie jak co roku zostały rozstrzygnięte konkursy na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”, oraz „Najładniejsze Stoisko Promocyjne na Dożynkach”. W obu konkursach komisja obradowała w składzie: Anna Bujkiewicz – przewodnicząca (Powiat Drawski), Dorota Jedynowicz – członek (gmina Kalisz Pom), Ewa Kamińska – członek (gmina Drawsko Pom.), Aleksandra Łuczyńska – członek (gmina Czaplinek), Regina Rola – członek (gmina Złocieniec) oraz Alina Kunat – członek (gmina Wierzchowo). Pierwsze miejsce w konkursie na „Najładniejszy Wieniec dożynkowy” zajęło Sołectwo Broczyno z gminy Czaplinek, które otrzymało nagrodę w wysokości 2.000 zł. Wyróżnienia i bony o wartości 500 zł otrzymały: z gminy Drawsko Pomorskie Sołectwo Dalewo, z gminy Złocieniec Sołectwo Stare Worowo oraz z gminy Kalisz Pomorski Sołectwo Pomierzyn.
Natomiast w konkursie „Najładniejsze Stoisko Promocyjne na Dożynkach” pierwsze miejsce komisja przyznała Sołectwu Siemczyno z gminy Czaplinek, które otrzymało nagrodę w wysokości 2.000 zł. Wyróżnienia i bony o wartości 500 zł otrzymały: gminy Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski, Sołectwo Lubieszewo z gminy Złocieniec oraz Sołectwo Żabin z gminy Wierzchowo.
Laureaci obu konkursów otrzymali również nagrody od Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, które wręczał Stanisław Baliński - Przewodniczący Rady Powiatowej Powiatu Drawsko Pomorskie ZIR.
Dla wszystkich laureatów zatańczył kujawiaka zespół „ Diabaz”.
Podczas uroczystości czas umilała gościom „Kapela Swaty” z Koszalina, Zespół Pieśni i Tańca „Prząśniczka” ze Stargardu, Zespół „Darskowiacy” z Darskowa, Zespół „Sami Swoi” z Żabinka oraz „Kapela Łobuziaki” z Łobza.
Podczas obchodów Wojewódzkiego Święta Plonów Zarząd i Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego rozstrzygnął konkursy na „Sołtysa Roku” i „Piękną Zachodniopomorską Wieś 2018”.
Dożynki to czas kiedy można przedstawić swoje produkty i podzielić się ich smakiem. Lokalni wystawcy zaprezentowali m.in. ekologiczne wędliny produkowane tradycyjnymi metodami, paprykarz z Wolina, miody, pasztety, bułki ze śledziem czy produkty z gęsi. Chętni mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów pieczenia chleba.
Wojewódzkie Święto Plonów w Drawsku Pomorskim zakończył występ gwiazdy wieczoru wokalistki Eweliny Lisowskiej, na którą czekali z niecierpliwością wszyscy uczestnicy imprezy.
Starosta Drawski Stanisław Kuczyński składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację Dożynek Wojewódzkich. Szczególne podziękowania kieruje do ks. Piotra Szczepaniuka Proboszcza Parafii pw. ZPNJCH za przygotowanie kościoła i koncelebrację mszy dożynkowej.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Kalisz Pomorski Dożynki Gminne – Giżyno 2018
1 września w Giżynie od rana trwały gorące przygotowania i radosne ożywienie związane z organizacją w tej właśnie wsi Dożynek Gminnych. Mieszkańcy znakomicie przygotowali się do tego wyjątkowego święta, wioska pięknie ustrojona witała wszystkich gości. Tegoroczne Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą Polową, którą koncelebrował ks. Proboszcz Kazimierz Serafin. Po Mszy Św. nastąpiło oficjalne przekazanie bochnów chleba z tegorocznych zbóż przez Starostów Dożynek panią Lidię i Marka Maciak. Burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Kulbackim i Etatowym Członkiem Zarządu Januszem Garbaczem podziękowali serdecznie rolnikom za ich trud, ciężką pracę i za ten chleb – symbol dostatku. Do podziękowań przyłączyła się również gospodyni tych dożynek pani sołtys Aneta Jamróz.
Po części oficjalnej na scenie występem Zespołu Tańca Ludowego „Gorzowiacy” rozpoczął się program artystyczny, dalej swoje umiejętności zaprezentowali wokaliści z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim oraz zespoły: Violki, New Hello, My Emeryci i solistka Stanisława Górnik. Zabawę poprowadził zespół NIEOBECNI. Było radośnie, skocznie i wesoło. Dziękujemy za wspaniałe występy. Nie zabrakło również specjalnej atrakcji od Burmistrza Kalisza Pomorskiego – koncertu Zespołu TOP ONE. Licznie zgromadzona publiczność fantastycznie się bawiła w rytmie znanych piosenek.
W międzyczasie przy scenie w wesołej atmosferze odbywały się konkurencje zorganizowane i przeprowadzone przez pracowników Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim. Było dużo śmiechu i zabawy.
Podczas Dożynek tradycyjnie rozstrzygnięty został konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. W tym roku I miejsce zajął wieniec z Pomierzyna, II miejsce z Giżyna, III miejsce z Białego Zdroju, IV miejsce ze Starej Korytnicy i V miejsce z Sienicy oraz dodatkowe wyróżnienie dla drugiego wieńca z Białego Zdroju. Gratulujemy efektu końcowego i ogromnego trudu włożonego w ich wykonanie, a wyszły naprawdę przepiękne.
Wśród dożynkowych atrakcji ku wielkiej radości dzieci znalazła się prezentacja maszyn rolniczych firmy POLDANOR SA, a ku radości wszystkich była możliwość degustacji smacznych potraw przygotowanych przez poszczególne sołectwa naszej gminy.
Piękna pogoda i ogromne zaangażowanie wielu osób sprawiło, że tegoroczne święto rolników stało się okazją do rodzinnego wypoczynku, miłego i radosnego spędzania wolnego czasu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się i wspierali przygotowania Dożynek Gminnych w Giżynie.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
