Wyświetlenie artykułów z etykietą: Galeria
To już 40 lat szkoły z imieniem Janusza Kusocińskiego
11 października Szkoła Podstawowa nr 1 w Złocieńcu obchodziła 40. rocznicę nadania imienia Janusza Kusocińskiego. Gala odbyła się w złocienieckim kinie „Mewa”. Pierwsza część akademii poświęcona była Patronowi i opierała się przede wszystkim na wspomnieniach Janusza Kusocińskiego wydanych po jego śmierci w książce pt. „Od palanta do olimpiady”.
„Kusy” - wybitny lekkoatleta, mistrz olimpijski z Los Angeles 1932 r., a potem „Prawdzic” – członek ruchu oporu, dwukrotnie ranny podczas obrony stolicy, niezłomny patriota rozstrzelany w Palmirach - to najwspanialszy wzór dla kolejnych pokoleń Polaków.
Słowa Janusza Kusocińskiego: „Sport uczy zwyciężać, uczy przegrywać z godnością i honorem, a wiec uczy wszystkiego – uczy żyć”, a także: „Kształcić duszę cnotami, umysł słowami, a ciało sportem”, stanowią motto naszej Szkoły oraz wyzwanie, któremu staramy się sprostać od czterdziestu lat.
Historię Szkoły i sukcesy uczniów zaprezentowaliśmy w pokazie slajdów, które pełna widownia oglądała z prawdziwym sentymentem.
Kolejną część uroczystości poświęciliśmy uczczeniu 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Naszym honorowym gościem był prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej w Szczecinie – Pan Stanisław Kopeć, który na ręce wicedyrektorów Anny Dominiak i Iwony Sawościanik, wręczył piękny grawer z życzeniami z okazji jubileuszu 40. rocznicy nadania imienia Szkole oraz podziękowaniami za pracę na rzecz promocji Ruchu Olimpijskiego. Pan Stanisław Kopeć odczytał także list gratulacyjny, który zawierał miłe dla nas słowa: „Cieszę się, że niejako pod „skrzydłami” Patrona w Waszej szkole wychowuje się już kolejne pokolenie Polek i Polaków. Jestem przekonany, że również oni będą żarliwymi patriotami i …nie gorszymi sportowcami”.
Naszą uroczystość uświetniła także obecność drugiego wspaniałego gościa, absolwenta „Jedynki”, wybitnego sportowca – Krystiana Zalewskiego, który powitany aplauzem widowni wniósł na scenę znicz olimpijski.
Święto Szkoły zakończyły podziękowania dla nauczycieli i życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz urodzinowy tort. Obchody 40. rocznicy nadania naszej Szkole imienia Janusza Kusocińskiego uznajemy za bardzo udane i na pewno długo będą gościć w naszej pamięci.
Dodatkowe informacje
-
.
Pasuję Cię na Ucznia - fotorelacja z ślubowania pierwszaków SP2 Drawsko
24 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Drawsku Pomorskim odbyło się ślubowanie klas I. Ten doniosły moment dla wszystkich pierwszoklasistów odbył się w obecności szkolnego pocztu sztandarowego, zaproszonych gości, nauczycieli oraz rodziców.
W czasie uroczystości nie zabrakło prezentacji i śpiewów pierwszoklasistów. Najważniejszym elementem uroczystości było jednak ślubowanie i złożenie szkolnej przysięgi. Delegacja uczniów złożyła ślubowanie przy sztandarze szkoły. Pozostali uczniowie w ślad za słowami dyrektor szkoły Małgorzatą Zawiłą powtarzali słowa szkolnej przysięgi. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki od Rady Rodziców. Ostatnim punktem spotkania były pamiątkowe zdjęcia.
Dodatkowe informacje
-
.
Pasowanie na ucznia w drawskiej jedynce. Fotorelacja
23 października w Szkole Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim odbyło się ślubowanie klas I. Ten doniosły moment dla wszystkich pierwszoklasistów odbył się w obecności szkolnego pocztu sztandarowego, zaproszonych gości, nauczycieli oraz rodziców.
W czasie uroczystości nie zabrakło występów artystycznych pierwszoklasistów, wspólnego śpiewania oraz występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Viva Batutta.
Dodatkowe informacje
- Film
-
.
Zawody Cross Games. To nie był lekki trening, a ciężka rywalizacja
Martwy ciąg, skłony tułowia, wymachy, brzuszki, przysiad ze sztangą i wiele innych ćwiczeń. Do tego w niesamowitym tempie powodowały u sportowców wzrost tętna do maksimum możliwości.
Tak było dzisiaj na pierwszych zawodach Cross Games. Za organizację odpowiadał Mateusz Wesołowski. Był on również głównym sędzią zawodów.
Mimo, że same ćwiczenia nie były trudne, to ich tempo, ilość powodowały że zmęczyć mogły każdego od początkującego do mocno zaawansowanego zawodnika. Nagrodami w zawodach był sprzęt sportowy. Tutaj zawodnik walczył sam ze sobą. To była indywidualna walka.
Zawody Cross Games zrealizowane były w ramach projektu "Bądź fit z FCC". Zawodnicy dostali pamiątkowe medale i dyplomy, a każdy z zawodników był sędziowany przez indywidualnego sędziego. Były również puchary dla najlepszych.
Zwycięzcy
- Kobiety : 1. Paulina Balcer 2. Joanna Halecka 3. Marta Słapczyńska
- Mężczyźni: 1. Mariusz Andruszko 2. Jacek Zbierajewski 3. Dominik Balcer
Do finału awansowało 4. zawodników z każdej kategorii. W finale do wykonania był jeden trening składający się z 3 zadań.
Zadanie realizowane w ramach projektu Bądź fit z FCC. Projekt jest współfinansowany w ramach programu Stowarzyszenie LGD "Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim" Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zadanie finansowane przez Powiat Drawski oraz Pomorze Zachodnie.
Dodatkowe informacje
- Film
-
.
Była pełna sala na koncercie Główny Zawór Jazzu. Fotorelacja
Sobotnie późne popołudnie przepełnione było w drawskim centrum kultury muzyką jazzu. Stało się tak za sprawą projektu Główny Zawór Jazzu. Koncert tym bardziej cieszy bo projekt współtworzy mieszkaniec Drawska Pomorskiego Maciej Sadowski.
W klimat wprowadził właśnie Maciej. Powitał gości i przedstawił grupę. Również on prowadził koncert.
Główny Zawór Jazzu, to grupa przyjaciół, których połączyła wspólna pasja. Muzyka stała się spoiwem, które dało początek nowemu, ciekawemu projektowi. W aranżacjach grupy utwory znanych polskich artystów przenikają się ze stylistyką lat 20’, 30’ i 40’. Jazz, swing, ragtime, a nawet blues wplatane są w utwory artystów zarówno młodego pokolenia.
Liczna publiczność na pewno się nie zawiodła bo grupa jest doskonała i oby jeszcze grała w naszym powiecie. Warto dodać, że to nie jest ich pierwszy koncert tutaj. Grali wcześniej w Złocieńcu i Czaplinku.
Pierwszy występ zespołu miał miejsce 28 września 2018. Zespół otrzymał nominację w plebiscycie „Osobowość Roku 2018” w kategorii: Kultura wg Głosu Wielkopolskiego, a portal Twoja Kultura określił nas w swoim rocznym podsumowaniu jako „Największa nadzieja 2018„.
Dodatkowe informacje
-
.
Powiatowe zawody strzeleckie służb mundurowych - najcelniej strzelali policjanci
29 września na terenie strzelnicy sportowej w Złocieńcu odbyły się I powiatowe zawody strzeleckie służb mundurowych. Do zawodów przystąpiło ponad 70 osób, reprezentantów 25 drużyn z jednostek mundurowych z terenu Powiatu Drawskiego.
Wśród grup które przyjechały na niedzielne zawody byli m.in. policjanci, strażacy z jednostek OSP, strażnicy miejscy, członkowie kół myśliwskich i bractwa kurkowego, leśnicy, żołnierze, grupa wojskowa US ARMY oraz młodzież ze szkół. W wyniku kilkugodzinnej rywalizacji najwięcej punktów uzyskała grupa z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim, drugie miejsce zajęli żołnierze z 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a trzecie miejsce wystrzelali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Złocieńca.
Dodatkowe informacje
- Film
-
ISSUU
II Bieg Rybaka przyciągnął ponad 400 uczestników
Zakończył się II Bieg Rybaka w Czaplinku. Zawody biegowe Czaplinka można uznać za udane, a organizatorzy bardzo się starali.
Andrzej Kuśmider zwycięzcą biegu na 11 km
Grupa Biegowa Rundorfina wspierana przez miasto, instytucje, zakłady i osoby prywatne w biegu głównym przygotowała dwa dystanse (11 i 5,5 km). Oprócz tego były konkurencje biegowe dla młodzieży i najmłodszych na dystansach od 100 m do 1200 m.
Na dystansie 11 km najszybciej pobiegł Andrzej Kusmider z czasem 38:05 i średnim tempem 3:27. Andrzej bardzo się cieszył że udało mu się wygrać w jego mieście. Za nim przybiegł Radosław Mydło ze strata 2:07. Trzeci był Krzysztof Wróblewski z czasem 20:10.
Najlepszy w biegu na 5,5 km okazał się Łukasz Wojtniszak który pokonał dystans w czasie 20:17. Drugi był Paweł Połubiński, a trzeci Cyprian Chwiałkowski.
W dystansie 5,5 km Nording Walking najlepiej poszedł Piotr Romanowicz. Udało mu się ukończyć dystans po 34:29, za nim z 42s stratą doszedł Krzysztof Pyrek. Trzeci Był Bernard Bubwiński.
Uczestnicy biegu chwalili organizatorów za bogate pakiety, zaangażowanie i przygotowanie. Potknięciem był pomiar czasu. W tej sprawie wydany został komunikat, w którym przeproszono za błędy w pomiarach. Firma która obsługiwała bieg starała się wszystkie błędy poprawić.
Organizatorom życzymy kolejnej udanej imprezy.
- Więcej zdjęć na profilu ADAM FOTO (Bieg Dzieci, Nordic Walking, Galeria główna)
Dodatkowe informacje
- Film
-
ISSUU
Bieg im. Jana Pawła II – już 22 raz w Drawsku. Obszerna galeria
Na stadionie miejskim im. Waleriana Pytla w Drawsku Pomorskim w piątek 20 września odbył się XXII Bieg im. Jana Pawła II. Bieg jest biegiem płaskim na płycie głównej stadionu.
Organizatorzy zaprosili do uczestnictwa dzieci z przedszkoli oraz młodzież ze szkół podstawowych. Do udziału zgłoszonych zostało około 900 zawodników.
Dystanse i kategorie:
Przedszkola (100 m)
- dziewczęta,
- chłopcy.
Szkoły Podstawowe
- klasy I - II Dziewczęta (300 m),
- klasy I – II Chłopcy (300 m),
- klasy III- IV Dziewczęta (400m),
- klasy III- IV Chłopcy (400m),
- klasy V- VI Dziewczęta (600m),
- klasy V- VI Chłopcy 600m),
- klasy VII- VIII Dziewczęta (800m),
- klasy VII- VIII Chłopcy (800m).
Uczestnicy mieli zapewnioną opiekę medyczną, napoje oraz słodycze. W imprezie czynny udział brało około 900 dzieci i młodzieży ze szkół z terenu gminy Drawsko Pomorskie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale a za I, II i II miejsca otrzymali puchary. Nie zabrakło widowni, która dopingowała swoich faworytów oklaskami.
Wyniki zmagań:
- PRZEDSZKOLE
dziewczęta
- I miejsce – Julia Cichońska
- II miejsce – Maja Dębowska
- III miejsce – Natalia Kasperowicz
chłopcy
- I miejsce – Aleksander Surowiec
- II miejsce – Szymon Kapuściak
- III miejsce – Jakub Martusiewicz
SZKOŁA PODSTAWOWA
klasy I-II dziewczęta
- I miejsce – Lena Lebiecka
- II miejsce – Lena Martusiewicz
- III miejsce – Aurelia Matusiak
klasy I-II chłopcy
- I miejsce – Adam Żoch
- II miejsce – Igor Włodek
- III miejsce – Mieszko Zyguła
klasy III-IV dziewczęta
- I miejsce – Nikola Piernik
- II miejsce – Michalina Masiulaniec-Kośmińska
- III miejsce – Roksana Kruszyna
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Zobacz jak wyglądała III edycja Biegu Wilczym Tropem - zdjęcia
Świetna atmosfera, sympatyczni i życzliwi ludzie, cudowny leśny zakątek, gdzie każdy może poczuć bliskość z przyrodą , to wszystko kolejny raz przyciągnęło miłośników aktywności na Bieg Wilczym Tropem.
Podczas imprezy uczestnicy poruszając się po tropach wilka, jedni maszerując inni biegnąc , szukali swej zdobyczy, MEDALU zdobyciu którego towarzyszy- wytrwałość , determinacja i satysfakcja.
Stowarzyszenie Nasza Świerczyna, Nadleśnictwo Świerczyna wraz z GOKSiT w Wierzchowie zorganizowali imprezę rekreacyjną pod nazwą Bieg Wilczym Tropem. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wielu uczestników z całego województwa . W sumie tropem wilka podążało 180 sportowców w tym 60-cioro dzieci.
Dopełnieniem rywalizacji było wręczenie medali ,dyplomów i nagród dla najlepszych zawodników. Dodatkowo Panowie Zbigniew Katrycz , Andrzej Mikulski i Edward Szczerbala oraz Wójt Gminy Wierzchowo Pan Jan Szewczyk zafundowali zwycięzcom puchary.
Gorąca grochówka , ciasto, owoce oraz napoje pomogły zregenerować utracone siły. Szczególną atrakcją było stoisko Naszych Leśników gdzie można było znaleźć „wilka”, zagrać w grę przyrodniczą, rozpoznać tropy zwierząt. Dla dzieci przygotowaliśmy szereg zabaw i gier terenowych, malowanie twarzy. Firma Pana Jarosława Sendrowicza „Berries Polska” zapewniła uczestnikom świeże ekologiczne soki i suplementy. Pani Renata Mikołąjczyk wprawiała w zachwyt obserwujących carvingową sztuką. Przepięknie rzeźbione owoce i warzywa podziwiane były przez naszych gości.
Wielkie podziękowania należą się pracownikom Nadleśnictwa w Świerczynie za pomoc w organizacji biegu, trasa i teren Leśnej Szkoły Pod Dębami były przygotowane wzorowo . Podziękowania kierujemy także do ,Gminy Wierzchowo, UKS Lider Świerczyna oraz do OSP w Świerczynie. Ogromy wkład pracy włożyli członkowie Stowarzyszenia Nasza Świerczyna. Dzięki nim uczestnicy mitingu czyli się w pełni zaopiekowani- smaczna zupa , kiełbaski owoce, słodkości to argumenty które przemawiają nie tylko do zawodników ale także do osób im towarzyszących.
Na organizację Biegu Wilczym Tropem uzyskaliśmy dofinansowanie ze środków Programu " Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, zadanie to jest współfinansowane ze środków POWIATU DRAWSKIEGO, budżetu WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO. Dofinansowanie uzyskaliśmy także ze środków GMINY WIERZCHOWO.
Wsłuchując się w głosy biegaczy nie możemy ich zawieść i już przygotowujemy kolejną edycję Biegu Wilczym Tropem.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Dożynki powiatowe w Wierzchowie - galeria i relacja
W dniu 14 września w Lasku Arkońskim w Wierzchowie odbyło się XVII Powiatowe Święto Plonów. Organizatorem tegorocznych dożynek był Powiat Drawski przy współpracy z Gminą Wierchowo. Gospodarzami byli Starosta Drawski Stanisław Cybula i Wójt Wierzchowa Jan Szewczyk.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiona w Lasku Arkońskim przez J. E. Ks. Bpa Pawła Cieślika, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe, plony oraz chleb.
Po mszy Starosta Drawski dziękując rolnikom za tegoroczne plony podkreślił, że pomimo wyjątkowo ciężkiej tegorocznej sytuacji pogodowej, wszystkim rolnikom należy się podziękowanie oraz szacunek za trud, jaki wkładają w swoją pracę, a dożynki są tego wyrazem. Wkrótce potem nastąpił obrzęd dożynkowy „Misterium Chleba”. Na ręce Starosty Drawskiego i Wójta Wierchowa bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż przekazali Starosta i Starościna dożynek – Łukasz Szpura i Magdalena Mikulec.
W trakcie Powiatowego Święta Plonów rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejsze i Najaktywniejsze Sołectwo Powiatu Drawskiego”. W tegorocznej edycji zwyciężyło sołectwo Biały Zdrój (gm. Kalisz Pomorski), które za zajęcie I miejsca otrzymało bon pieniężny o wartości 4000 zł. II miejsce zajęło sołectwo Sośnica (gm. Wierzchowo), które otrzymało bon wartości 3000 zł, natomiast III miejsce i bon o wartości 2000 zł otrzymało sołectwo Machliny (gm. Czaplinek). Komisja konkursowa postanowiła przyznać 5 wyróżnień i bony o wartości 1000 zł dla sołectw: Bolegorzyn (gm. Złocieniec), Sienica (gm. Kalisz Pomorski), Warniłęg (gm. Złocieniec), Świerczyna (gm. Wierzchowo) i Łabędzie (gm. Drawsko Pom.).
Podczas uroczystości Starosta wraz z Wójtem przystąpili do podsumowania corocznej już tradycji – konkursu na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”.
I miejsce przyznano sołectwu Pomierzyn z Gminy Kalisz Pomorski, które otrzymało bon pieniężny o wartości 2000 zł. Wyróżnienia i bony o wartości 500 zł otrzymały sołectwa: Łabędzie (gm. Drawsko Pomorskie), Stare Worowo (gm. Złocieniec), Żabin (gm. Wierzchowo) i Broczyno (gm. Czaplinek). Rozstrzygnięto też konkurs na „Najładniejsze Stoisko Promocyjne”. Zwycięzcą zostało sołectwo Chlebowo z gminy Złocieniec, które otrzymało bon pieniężny o wartości 2000 zł. Wyróżnione zostały Gmina Wierzchowo, Gmina Kalisz Pomorski, z Gminy Drawsko Pomorskie sołectwo Zarańsko oraz z Gminy Czaplinek sołectwo Łąka, które otrzymały bony w wysokości 500 zł. Nagrody zostały jak co roku ufundowane przez Starostę Drawskiego. Laureaci otrzymali także nagrody od Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, które wręczał Bronisław Broniszewski, Przedstawiciel Rady Powiatowej Powiatu Drawskiego ZIR.
W programie artystycznym wystąpiły lokalne zespoły ludowe – kapela „Diabaz" z Drawska Pomorskiego, „Mielęczanki” z Mielenka Drawskiego z gościnnym udziałem wiceburmistrza Drawska Pomorskiego Ireneusza Kabata, „My Emeryci" z Kalisza Pomorskiego, „Małolaty" ze Świerczyny, „Darskowiacy” z Darskowa oraz „Jarzębiny" z Broczyna.
Na scenie zaprezentowali się jeszcze artyści ze Lwowa „Galicja Folk Band”, z muzyką biesiadną wystąpił „Teatr Hals” z Gdyni, a całość zwieńczył cygański zespół „Bogdan Trojanek i Terne Roma”. Na koniec dla najbardziej wytrwałych uczestników dożynek zespół „Grucha Band” z Czaplinka zaprosił do zabawy tanecznej.
W tegorocznym święcie uczestniczyli m.in. Senator Rzeczpospolitej Polskiej Grażyna Sztark, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Marek Hok, Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Janusz Gromek, radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego Henryk Carewicz, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji Czesław Hoc Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Urszula Ptak Wicestarosta Mariusz Nagórski, Etatowy Członek Zarządu Waldemar Włodarczyk, Sekretarz Powiatu Katarzyna Getka, Burmistrzowie, Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych, radni miejscy i gminni oraz sołtysi.
Starosta Drawski Stanisław Cybula składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Czaplinek Dożynki gminne w Trzcińcu
7 września odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku gospodarzem tego wydarzenia było sołectwo Trzciniec.
Święto plonów tradycyjnie rozpoczęła plenerowa msza dziękczynna, odprawiona obok pałacu
w Trzcińcu. Podczas mszy piękną oprawę muzyczną zapewniła Schola działająca przy parafii Św. Trójcy w Czaplinku. Tam też poświęcono wieńce dożynkowe oraz chleb. Następnie korowód dożynkowy, poprowadzony przez Zespoły „Marianki” oraz „Jarzębina” przeszedł aleją parkową pod scenę na boisku. Na uczestników uroczystości czekała dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury pani Aleksandra Łuczyńska oraz konferansjer, pan Jan Sindrewicz.
Rozpoczęła się oficjalna część imprezy. Starostowie dożynek pani Małgorzata Flis i pan Dariusz Barna uroczyście przekazali włodarzom gminy chleb – symbol życia i efekt ciężkiej pracy rolników.
Następnie władze, radni i sołtysi gminy Czaplinek oraz przedstawiciele Starostwa Drawskiego przystąpili do tradycyjnego dzielenia się chlebem z uczestnikami święta.
Kolejnym punktem programu był polonez odtańczony przez, ubrane w piękne tradycyjne stroje, pracownice CzOK-u z instruktor tańca Dzidką Harańczyk na czele. W kolejnych parach można było podziwiać: burmistrza Czaplinka Marcina Naruszewicza, przewodniczącego Rady Miejskiej w Czaplinku Michała Olejniczaka, zastępcę burmistrza Czaplinka Jarosława Tarnowskiego, radnego Powiatu Drawskiego Zbigniewa Dudora oraz Nadleśniczego Sośnicy Daniela Grodzińskiego.
Po polonezie prace rozpoczęła komisja konkursowa, która oceniała liczne w tym roku wieńce i stoiska poszczególnych sołectw. Wybór tych najpiękniejszych na pewno nie był łatwy. Bogato dekorowane cieszyły oczy odwiedzających, zaś gospodynie zachęcały do degustacji lokalnych przysmaków. Emocjonujące wyniki konkursów ogłosił na scenie burmistrz Marcin Naruszewicz. Oto one:
Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy:
- I miejsce – Broczyno
- II miejsce – Kluczewo
- III miejsce – Łąka
Konkurs na najpiękniejsze stoisko:
- I miejsce – Łąka
- II miejsce – Siemczyno
- III miejsce - Machliny
Zwycięskie sołectwa będą reprezentować gminę 14 września na Powiatowym Święcie Plonów w Wierzchowie.
Mimo niesprzyjającej aury uczestnicy dobrze się bawili. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły seniorskie: „Marianki”, „Jarzębina”, „OdNowa” i „La bazuna” , a wieczorną zabawę pod gwiazdami połączoną z dyskoteką zainaugurował zespół disco-polo „Kris Talisman”.
Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom sołectwa Trzciniec z panią sołtys Anetą Groździej na czele. Włożyli oni bowiem mnóstwo wysiłku i czasu w piękne przygotowanie tegorocznego święta rolników
i wsi. Nie odbyło by się ono bez wsparcia Wiesława Psionki – dyrektora Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego ,,Dom młodzieży" im. św Jana Bosko w Trzcińcu, który udostępnił pałac oraz boisko.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
I Festiwal Słoika – Ryby 2019. Foto i video z wydarzenia
31 sierpnia na terenie Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim odbył się I Festiwal Słoika – Ryby 2019. Impreza była zorganizowana przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w ramach programu PO RYBY 2014-2020 oraz dzięki zaprzyjaźnionej firmie Orskov Foods.
Festiwal uroczyście rozpoczął Starosta Drawski Stanisław Cybula, który zaprosił wszystkich uczestników do wspólnej zabawy. Następnie głos zabrali: wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego Henryk Carewicz, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji Czesław Hoc, przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Urszula Ptak, burmistrz Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński oraz wicestarosta Mariusz Nagórski. Następnie delegacja samorządowców udała się pod pomnik Solidarności aby złożyć kwiaty z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Podczas Festiwalu swoje kulinarne talenty w pięciu kategoriach (ryby, owoce, warzywa, nalewki oraz pasztety i podroby) zaprezentowali wystawcy z powiatu drawskiego. Pierwsze miejsce w kategorii owoce zajęli wystawcy z Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Czaplinka. Najsmaczniejsze warzywa ze słoika przyrządziło Stowarzyszenie „Filar”|z Drawska Pomorskiego, natomiast pierwsze miejsce w kategorii ryby otrzymali przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Drawska Pomorskiego. Najlepsze nalewki zaprezentowało Sołectwo Kluczewo, a Emeryci i Renciści z Wierzchowa zdobyli pierwsze miejsce w kategorii podroby i pasztety. Dla zwycięzców w każdej kategorii czekały nagrody oraz bon pieniężny na kwotę 1000zł. Jury konkursowe przyznało również jedną nagrodę specjalną dla Koła Gospodyń Wiejskich z Mielenka.
Oprawę artystyczną podczas imprezy zapewniły zespoły śpiewacze Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Czaplinka, Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego oraz Mielenka Drawskiego. Gwiazdą festiwalu był zespół „Majtki Bosmana” z Wałcza, który wprowadził wszystkich zebranych na placu w klimat morski śpiewając szanty.
Tego dnia nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Były zamki dmuchane, konkursy dla dzieci oraz konkurencje sportowe prowadzone przez animatorów. Dla wszystkich obecnych podczas festiwalu Słoika – Ryby zupę rybną serwowała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.
Fundatorami nagród rzeczowych i pieniężnych byli: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz firma Orskov Foods z Kołomątu.
Dodatkowe informacje
- Film
-
ISSUU
Dożynki Sołeckie w Suliszewie
Trwa okres święta plonów. W gminach organizowane są gminne dożynki, a wkrótce po nich odbędą się powiatowe. Jednak same sołectwa organizują mniejsze wydarzenia związane z dziękowaniem za zebrane plony. Tak było w Suliszewie w gm. Drawsko Pomorskie
Uroczystości zgodnie z tradycją rozpoczęły się w parafialnym kościele, a mszę celebrował ks. Dariusz Kwaśny. W kościele stanął również wieniec, który sołectwo zaprezentuje 7 września podczas gminnych Dożynek Drawska Pomorskiego w Ostrowicach.
Po mszy świętej mieszkańcy przeszli na plac rekreacyjny. Tam Starosta i Starościna dożynek - Kamil Misiak i Anita Storczyk wspierani przez Sołtysa Mirosława Skotnickiego podzielili się z mieszkańcami tradycyjnym chlebem.
Po obchodach przyszedł czas na wspólną biesiadę, a następnie na zabawę, którą poprowadził dj Valdi)
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Hołek powiększa przewagę w ORLEN Baja Poland po ściganiu na drawskim poligonie
Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją (MINI John Cooper Works Rally) rozpoczną niedzielny etap ORLEN Baja Poland mając w zapasie blisko 6,5 minuty przewagi nad zajmującymi drugą lokatę Jakubem Przygońskim i Timo Gottschalkiem. Pewne prowadzenie w polskiej rundzie pucharu świata Hołek zawdzięcza wygraniu obu przejazdów 220-kilometrowego oesu na poligonie drawskim. Trzecia pozycja należy do Władimira Wasiliewa i Konstantina Żilcowa (Toyota Hilux Overdrive). Rosjanie tracą jednak aż 17,5 minuty do Hołowczyca i ponad 11 do Przygońskiego.
Drugie starcie w Drawsku Pomorskim było zdecydowanie bardziej wyrównane niż pierwszy przejazd. Po 220-km zaciętego ścigania na mecie Przygońskiego od Hołowczyca dzieliła już tylko nieco ponad minuta. Przygoński miał szansę, by odrobić sporą cześć straty do olsztynianina, ale na przeszkodzie stanęła mu awaria skrzyni biegów. W samochodzie ubiegłorocznego zwycięzcy ORLEN Baja Poland przestał działać trzeci bieg, czyli przełożenie, które jest niezwykle ważne na grząskich bezdrożach drawskiego poligonu. Szansa na dopadnięcie lidera była tym większa, że w MINI Hołowczyca i Kurzei dwukrotnie zgasł silnik, a następnie załoga musiała zmieniać przebitą oponę co zajęło im ponad 2,5 minuty. Drugi przejazd Drawska w wykonaniu „Hołka” był zatem o siedem minut wolniejszy niż pierwszy. Przyczyniła się do tego także trasa, która była już mocno zniszczona po pierwszym dzisiejszym starciu na poligonie. Narzekał na to także Konstantin Żilcow, pilot Władimira Wasiliewa. Rosyjska załoga nie straciła jednak tak dużo względem pierwszego przejazdu, co czołowa dwójka. Tym samym jadący Toyotą Hilux duet umocnił się na trzecim miejscu w generalce zawodów.
Na czwartą lokatę, kosztem Michała i Julity Małuszyńskich (MINI John Cooper Works Rally) awansowali Miroslav Zapletal i Marek Sykora w Fordzie F150 Evo. Czesko-słowacki duet jest jednocześnie najwyżej sklasyfikowaną załogą w gronie zawodników regularnie walczących w rundach krajowego czempionatu w rajdach terenowych.
W rywalizacji motocyklistów, która toczy się w ramach rundy mistrzostw Europy w rajdach Baja, prowadzi Portugalczyk Tiago Santos (Yamaha WFR). Aktualny lider punktacji mistrzostw ma blisko 2-minutową przewagę nad Adamem Tomiczkiem z ORLEN Team. Trzeci jest drugi z reprezentantów tego zespołu, czyli Maciej Giemza (+3:02,6 s straty). Dziś motocykliści rywalizowali na poligonie tylko raz. Drugi przejazd tego oesu został odwołany.
Z kolei wśród quadowców na czele widnieje Marcin Talaga (Can-Am Renegade 1000R), który ma raptem 7 sekund przewagi nad Remigiuszem Kusym.
ORLEN Baja Poland 2019 – klasyfikacja pucharu świata FIA po OS 3:
1. Hołowczyc/Kurzeja (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally) 4:50:03,7 s
2. Przygoński/Gottschalk (POL/GER, MINI John Cooper Works Rally) +6:24,5 s
3. Wasiliew/Żilcow (RUS/RUS, Toyota Hilux Overdrive) +17:27,0 s
4. Zapletal/Sykora (CZE/SVK, Ford F150 Evo) +22:49,1 s
5. Małuszyński/Małuszyńska (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally) +22:59,2 s
6. Grajek/Brakowiecki (POL/POL, BMW X5) +49:55,1 s
7. Navarro/Sola (ESP/ESP, Can-Am Maverick X3) +1:06:31,2 s
8. Vorobyev/Shubin (RUS/RUS, Can-Am Maverick X3) +1:08:32,5 s
9. Vilcāns/Vilcāne (LVA/LVA, Toyota Land Cruiser VDJ200) +1:57:59,3 s
10. Vanagas/Rozwadowski (LTU/POL, Toyota Hilux Overdrive) +5:52:30,3 s
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Mandat, albo szkolenie - to mieli do wyboru kierowy w Drawsku jeśli złamali przepisy
28 sierpnia funkcjonariusze KPP Drawsko, członkowie stowarzyszenia Żarek oraz strażacy z KP PSP w Drawsku Pomorskim prowadzili wspólne działania na drogach powiatu drawskiego.
Ten dzień był szczególny, bo kierowcy, którzy łamali przepisy ruchu drogowego mieli możliwość wyboru czy chcą otrzymać mandat, czy chcą przejść szybkie szkolenie z pierwszej pomocy. Jak można było zaobserwować kierowcy wybierali oczywiście szkolenie. Poniżej materiał filmowy z przebiegu akcji oraz zdjęcia.
Dodatkowe informacje
- Film
-
ISSUU
