Potrzebujesz kupić dolary? Zaoszczędź kupując w internecie

  • Napisane przez  internetowykantor.pl
Potrzebujesz kupić dolary? Zaoszczędź kupując w internecie

Dolar jest od lat jedną z najważniejszych walut świata i stanowi znaczną część obrotu na rynku walutowym Forex, na którym kształtują się kursy. Rozliczenia w dolarach to jednak nie tylko domena przedsiębiorców czy freelancerów – z amerykańskiej waluty coraz częściej korzystają także klienci kupujący online na zagranicznych portalach. Niezależnie od tego, do jakich celów potrzebujemy dolarów, zawsze szukamy opcji jak najtańszej wymiany waluty.

Bank czy kantor

Za najbezpieczniejszy sposób na zakup obcej waluty jest uznawana wymiana w banku. I rzeczywiście, powaga instytucji zapewnia nam bezpieczną transakcję, jednak nie za darmo. Z wymianą waluty w banku wiążą się spore koszty, ponieważ bankowe kursy walut zawierają marżę, zazwyczaj dość wysoką. Decydując się na wymianę w wybranym banku, warto zatem porównać kurs, który w nim obowiązuje, do średniego kursu NBP. Alternatywą dla banku jest kantor, w którym możemy wymienić pieniądze o wiele taniej – ale tylko gotówkę. Zakup dolarów w kantorze to pewne ryzyko: pieniądze mogą zostać nieprawidłowo przeliczone przez kasjera, a pechowcy mogą również natknąć się na fałszywe banknoty.

Kantor w Internecie

Jeżeli posiadasz konto walutowe w dolarach, możesz skorzystać z internetowego kantoru, który pod względem bezpieczeństwa i zasad działania jest bardziej zbliżony do banku niż tradycyjnego kantoru. Wymiana odbywa się bezgotówkowo, z zastosowaniem procedur bezpieczeństwa i ochrony danych. Aby skorzystać z usług e-kantoru, musisz założyć w nim swoje konto, podając m.in. dane osobowe i numery 2 rachunków bankowych – walutowego i złotówkowego – pomiędzy którymi będziesz dokonywać transakcji. Chcąc kupić np. 500 dolarów, sprawdzasz najpierw w swoim panelu klienta w e-kantorze, ile wynosi ta suma w przeliczeniu na złotówki według aktualnego kursu, następnie wykonujesz przelew w PLN na konto kantoru internetowego, po jego zaksięgowaniu zatwierdzasz wymianę i otrzymujesz przelew zwrotny w USD na konto walutowe.

Czy opłaca się kupować dolary online?

Kursy walut obowiązujące w kantorach internetowych są często korzystniejsze nie tylko od cen bankowych, ale również od tych w stacjonarnych kantorach. Przykładowe zestawienie kursu dolara w e-kantorze i bankach można znaleźć na https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/. Warto śledzić kursy kantorów online na bieżąco, ponieważ wtedy ma się większe szanse na „upolowanie” najniższej ceny, a co za tym idzie – na dużą oszczędność przy zakupie waluty. Jeżeli chcesz sprawdzić, ile zaoszczędzisz kupując online, na przykładzie określonej sumy, masz do dyspozycji kalkulatory dostępne w kantorach internetowych. Dzięki temu możesz porównać wymianę w e-kantorze do wymiany w konkretnym banku. Np. kupując 1000 dolarów, w internetowym kantorze zapłacisz 3851,70 zł, a w PKO BP 3 927,20 zł – zatem na wymianie online oszczędzasz 75,50 zł (wg kursu z 10.10.2016). Takie rozwiązanie jest szczególnie opłacalne dla osób, które regularnie kupują lub sprzedają dolary, ponieważ w ciągu roku można zaoszczędzić w ten sposób średnio od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej