Czym się różni szczoteczka soniczna od ultradźwiękowej?

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Czym się różni szczoteczka soniczna od ultradźwiękowej?

Określeń „szczoteczka soniczna” i „szczoteczka ultradźwiękowa” często używa się zamiennie, a to błąd. Oba urządzenia różnią się bowiem od siebie sposobem oczyszczania jamy ustnej, zastosowaną technologią, prędkością działania, a nawet przeznaczeniem. Zapoznajmy się zatem bliżej z oboma tymi typami szczoteczek i postarajmy się znaleźć odpowiedź, który z nich będzie dla nas odpowiedniejszy.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zarówno szczoteczka soniczna, jak i ultradźwiękowa mają to samo zadanie: usunąć z jamy ustnej bakterie, zapewniając nam właściwą pielęgnację jamy ustnej. To jednak nie do końca prawda. Stricte do usuwania z jamy ustnej bakterii i codziennych nalotów przeznaczone są bowiem szczoteczki soniczne, zaś urządzenia ultradźwiękowe zostały zaprojektowane głównie z myślą o użytkownikach, którzy cierpią na różnego rodzaju schorzenia jamy ustnej – mowa tu chociażby o stanach zapalnych, krwawieniach, obrzękach, itp. Zresztą właśnie z tego powodu często nazywa je się „szczoteczkami leczniczymi”. Przeznaczenie to jednak nie jedyna różnica, jaka występuje pomiędzy oboma wspomnianymi modelami szczoteczek elektrycznych. Jakie są inne?

Zastosowana technologia

Szczoteczki soniczne swoją skuteczność opierają o emitowanie fal dźwiękowych i technologię tak zwanych mikrobąbelków. Otóż po uruchomieniu szczoteczki jej włosie zostaje wprawione w zawrotnej szybkości ruch, który emituje właśnie fale dźwiękowe, mające za zadanie zmusić pastę do wejścia w symbiozę ze śliną i wodą. W ten sposób powstaje płyn wypełniony mikrobąbelkami, który skutecznie i bezinwazyjnie przenika do wszystkich trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, skutecznie obmywając z nich bakterie.

Można powiedzieć, że szczoteczki ultradźwiękowe to nieco bardziej rozwinięte wersje szczoteczek sonicznych. Wytwarzają one fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6 Mhz, która równa jest 96 000 000 pulsacji na minutę. Fale te doskonale rozrywają łańcuchy bakterii i – w przeciwieństwie do technologii zastosowanej w szczoteczkach sonicznych – są w stanie doczyszczać także szczególnie narażone na osadzanie się bakterii kieszonki przydziąsłowe. Właśnie z uwagi na emitowany przez szczoteczki ultradźwiękowe rodzaj wysokich fal dźwiękowych są one zalecane do wykorzystywania w trakcie różnego rodzaju terapii.

Prędkość działania szczoteczek

Szczoteczki soniczne są w stanie pracować z naprawdę dużą szybkością – wykonują od 31 000 do 62 000 ruchów pulsacyjnych na minutę, co stanowi wynik naprawdę imponujący. Dzięki temu potrafią niezwykle skutecznie usuwać codzienną płytkę nazębną, zapewniając nam kompleksową ochronę jamy ustnej. To jednak nie wszystko. Poprzez emitowane przez siebie fale dźwiękowe, szczoteczki soniczne dają sobie również radę z obmywaniem miejsc trudno dostępnych oraz przestrzeni międzyzębowych, stanowiąc w tym aspekcie alternatywę dla nici dentystycznych czy szczoteczek międzyzębowych.

Prędkość działania szczoteczek sonicznych jest imponująca, znacznie większa niż ta, którą możemy zaobserwować w szczoteczkach rotacyjnych, ale i tak nie może się ona równać z prędkością wytwarzaną przez szczoteczki ultradźwiękowe. Porównanie różnych rodzjów modeli szczoteczek znajdziemy na stronie szczoteczka-elektryczna.edu.pl Te są w stanie bowiem emitować fale dźwiękowe nawet 1000 razy większe niż szczoteczki soniczne.

Tak wysoka częstotliwość pracy pozwala szczoteczkom ultradźwiękowym prowadzić dodatkowy mikromasaż tkanek, który wzmacnia ściany komórkowe, a także utlenia i odżywia komórki. Dzięki temu zredukowane zostają problemy z krwawieniem i nadwrażliwością zębów, a przy okazji usunięte zostają z jamy ustnej bakterie mające wpływ na powstawanie tych stanów chorobowych.

Sposób użytkowania

Zarówno szczoteczka soniczna, jak i ultradźwiękowa, różnią się też nieco od siebie także pod względem sposobu ich użytkowania. Szczoteczki soniczne należy prowadzić wzdłuż zębów, dotykając nimi szkliwa i tym samym obmywając kolejne części jamy ustnej. Urządzenia ultradźwiękowe nie wymagają nawet tego – do skutecznego oczyszczania jamy ustnej wystarczy delikatnie dotykać ich główką powierzchni zębów, a reszta zrobi się za nas sama. Innymi słowy, szczoteczki ultradźwiękowe nie wymagają tak „agresywnego” prowadzenia po zębach, jak te soniczne.

Jeśli mówimy już o sposobie użytkowania, warto również wspomnieć o różnicach w ilości proponowanych przez oba urządzenia trybach pracy. Otóż najbardziej zaawansowane szczoteczki soniczne udostępniają ich zwykle pięć, zaś w szczoteczkach ultradźwiękowych uświadczymy „tylko” trzy takie tryby (normalny, delikatny, bez ruchu). Nie wpływa to jednak w żaden sposób na jakość czyszczenia, ponieważ za pomocą każdego z nich osiągniemy najwyższe standardy pielęgnacyjne i zapewnimy sobie kompleksową ochronę nad jamą ustną.

Podsumowanie

Obie szczoteczki – zarówno soniczna, jak i ultradźwiękowa – zapewniają najwyższą jakość w usuwaniu bakterii i z pewnością odpowiedzą na potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Różnice pomiędzy nimi wynikają głównie z ich zróżnicowanego przeznaczenia: szczoteczki soniczne służą do codziennej, zaawansowanej higieny jamy ustnej, zaś te ultradźwiękowe zostały stworzone przede wszystkim z myślą o użytkownikach posiadających różne problemy zdrowotne; właśnie dlatego pracują na aż tak wysokiej częstotliwości.

Na koniec dwa słowa o cenie obu produktów. Szczoteczki ultradźwiękowe są zazwyczaj nieco droższe od tych sonicznych. Wszystko ze względu na zastosowaną w nich technologię. Porządna szczoteczka ultradźwiękowa od rekomendowanego producenta to koszt około 600-700 złotych, podczas gdy sprawdzoną, wysokiej jakości szczoteczkę soniczną możemy pozyskać już za 300-400 złotych.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto