JAKA JEST MAKSYMALNA TEMPERATURA W PRACY POWYŻEJ KTÓREJ PRACOWNIK MOŻE ODMÓWIĆ PRACY

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
JAKA JEST MAKSYMALNA TEMPERATURA W PRACY POWYŻEJ KTÓREJ PRACOWNIK MOŻE ODMÓWIĆ PRACY

Upały na dobre zagościły w naszym kraju, a prognozy wskazują, iż będzie jeszcze goręcej. Część osób w biurach korzysta z dobrodziejstw klimatyzacji, większość jednak pracowników odczuwa dyskomfort spowodowany pracą w wysokich temperaturach. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia dodatkowo narażone są na problemy zdrowotne spowodowane upałami, w szczególności przy wykonywaniu prac fizycznych. Pytanie zatem jakie się nasuwa to: jaka jest maksymalna temperatura w pracy powyżej której pracownik może odmówić pracy? Zapraszam do lektury!

Przepisy BHP, a temperatura pracy

Regulacje prawne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oczywiście określają temperatury pracy. Jednak określają wyłącznie te minimalne w pomieszczeniach pracy. Są to kolejno: minimum 18 stopni Celsjusza w biurach oraz w miejscach wykonywania lekkich prac fizycznych oraz co najmniej 14 stopni Celsjusza przy wykonywaniu średniociężkich bądź ciężkich prac fizycznych. Przepisy BHP jednak w żadnym razie nie określają najwyższej temperatury pracy – zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz – powyżej której pracownik mógłby zgodnie z prawem odmówić pracy.

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Pomimo braku maksymalnych limitów temperaturowych w pracy, pracodawca ma pewne obowiązki wynikające przepisów prawa pracy dotyczące zapewnienia wody do picia. Taką wodę właściciel firmy ma obowiązek zapewnić zawsze wtedy, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu pracy przekracza 28 stopni Celsjusza oraz 25 stopni Celsjusza przy pracach na zewnątrz.

Praca w upale osób z chorobami układu krążenia

Praca w upale jest uciążliwa dla zdrowych osób, a wręcz szkodliwa dla osób cierpiących na choroby układu krążenia. Dlatego pracodawcy, z jednej strony posiadając zaświadczenie braku przeciwwskazań do wykonywania pracy, teoretycznie nie muszą reagować na żadne sugestie ze strony pracowników, ponieważ posiadają dokumentację potwierdzającą zdrowie pracownika. Jednak nie powinni także ignorować takich sygnałów. Kiedy pracownik cierpi na choroby układu krążenia i prosi pracodawcę o możliwość wykonywania lżejszych prac to pracodawca powinien to uwzględnić, bądź też skierować pracownika na wcześniejsze badanie okresowe do lekarza medycyny pracy celem ponownego sprawdzenia jego stanu zdrowia właśnie pod kątem odporności na wysokie temperatury.

 

Paweł Sereda

Główny Specjalista ds. BHP

SAFETY Service – Krakowskie Centrum BHP

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto