"Czy dostanę kredyt", czyli po co nam kalkulator zdolności kredytowej?

 • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
"Czy dostanę kredyt", czyli po co nam kalkulator zdolności kredytowej?

Jeśli zastanawiasz się nad zaciągnięciem pożyczki, powinieneś sprawdzić czy możesz sobie na nią pozwolić. Gdzie sprawdzić swoją zdolność kredytową? W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, pozwalających na zapoznanie się z własną sytuacją finansową. W jaki sposób działa kalkulator zdolności kredytowej? Czy przedsiębiorcy również mogą z niego skorzystać? Czego jeszcze możemy się z niego dowiedzieć?

Kalkulator zdolności kredytowej - co to jest?

Zarówno banki, jak i firmy pozabankowe udzielające pożyczek bez zaświadczeń sprawdzają zdolność kredytową każdego klienta. Takie działanie pozwala na dobranie kwoty odpowiedniej do możliwości kredytobiorcy. Zdolność finansowa to jeden z głównych czynników wpływających na pozytywną decyzję kredytową. W związku z tym warto przed jego złożeniem samodzielnie sprawdzić własną zdolność - taką możliwość daje kalkulator zdolności kredytowej. W internecie znajdziemy wiele tego rodzaju aplikacji. Projektowane są kalkulatory sprawdzające zdolność przy kredycie hipotecznym, jak i tę wystarczającą do wzięcia zobowiązania w firmach pożyczkowych.

Instytucje udzielające kredytów i pożyczek ponoszą kilka różnych rodzajów ryzyka. Jednym z nich jest ryzyko kredytowe, związane z możliwością niespłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę. Kalkulator kredytowy powstał na bazie algorytmu uwzględniającego to ryzyko. Program komputerowy zazwyczaj odpowiada na dwa pytania:

 1. Ile pieniędzy można pożyczyć klientowi firmy pożyczkowej lub banku?
 2. Jaką maksymalną ratę kredytu może zapłacić pożyczkobiorca?

Jak obliczyć zdolność kredytową przy użyciu kalkulatora? 

Obliczenie zdolności kredytowej wymaga wiedzy z zakresu ryzyka kredytowego i umiejętności jego profesjonalnego określania. Każdy kto chce złożyć wniosek o pożyczkę, ma możliwość skorzystać z kalkulatora internetowego. Przeliczy on zdolność na podstawie wpisanych do niego danych:

 • dochód brutto,
 • miesięczny dochód netto w gospodarstwie domowym,
 • koszt opłat za mieszkanie i utrzymania,
 • koszt rat dotychczasowych zobowiązań finansowych: kredytów, kart kredytowych, debetu, itp,
 • pozostała kwota zobowiązań,
 • rodzaj rat,
 • składki ubezpieczeniowe.

W zależności od instytucji i wysokości potrzebnego zobowiązania wymagane będą mniej lub bardziej szczegółowe dane. Otrzymany wynik to informacja ogólna. Nie zastąpi profesjonalnej oceny w banku, który obliczy zdolność kredytową klienta we własnym zakresie.

Na co jeszcze zwracają uwagę firmy pożyczkowe i banki?

Przy obliczaniu zdolności finansowej banki i firmy pożyczkowe często wymagają podania nie tylko dochodu, ale i jego źródła. Najlepsze z nich stanowi umowa o pracę na czas nieokreślony. Bezterminowa umowa jest korzystna, ponieważ ryzyko niespłacenia zobowiązania jest wtedy najmniejsze. Staż pracy wymagany przez bank w tej sytuacji to jedynie 3 miesiące. Praca na umowę terminową czy na umowie o zlecenie wiąże się z całkiem innymi wymaganiami.

Ważną informacją jest też wysokość innych zobowiązań i liczba osób pozostających na utrzymaniu pożyczkobiorcy. Im mniej zostaje z kwoty netto, tym mniejszą kwotę pożyczki mamy szansę otrzymać. W przypadku droższego kredytu może się okazać, że trzeba będzie połączyć swoją zdolność kredytową np. ze zdolnością finansową współmałżonka.

Banki oraz firmy pożyczkowe mogą oferować całkiem inne kwoty w związku z tą samą zdolnością kredytową. Oprócz stanu majątkowego ma na nią wpływ również historia kredytowa. Jest ona budowana poprzez spłacanie kredytu na czas, jak i w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania. Niska punktacja w BIK jest lepszą informacją, niż całkowity brak historii w Biurze Informacji Kredytowej.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Planując zaciągnięcie pożyczki lub kredytu, powinniśmy postarać się o poprawienie swojej zdolności finansowej. Można to zrobić poprzez:

 • znalezienie stabilnej, lepiej płatnej pracy,
 • spłacenie innych zobowiązań,
 • zrezygnowanie z karty kredytowej czy debetu na koncie,
 • zebranie wkładu własnego - np. przy kredycie hipotecznym wymagane jest min. 20 proc.,
 • ograniczenie kosztów utrzymania, np. rezygnacja z abonamentu TV lub na internet.

Jeśli chcemy pożyczyć pieniądze bezpiecznie i szybko , powinniśmy zadbać o jak najwyższą zdolność kredytową. Pozytywna historia kredytowa jest równie ważna. W ten sposób wpływamy nie tylko na mniej odczuwalny sposób spłacania rat, ale i zmniejszenie ogólnych kosztów pożyczki.

Kalkulator zdolności kredytowej w działalności gospodarczej

Właściciel działalności gospodarczej również może obliczyć zdolność kredytową przedsiębiorstwa na podstawie kalkulatora. Analiza w tym przypadku przebiega bardzo podobnie. Przedsiębiorca powinien udostępnić takie informacje jak:

 • dochód roczny,
 • amortyzacja roczna,
 • zobowiązania firmowe - np. limit kredytowy,
 • zobowiązania osobiste.

Zdolność kredytowa przedsiębiorstwa zależy między innymi od:

 • formy prowadzonej działalności - np. jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • formą odprowadzania podatku - np. VAT, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, itp,
 • obrotu na rachunku bieżącym - wszystkich przychodów i zobowiązań przedsiębiorstwa,,
 • rodzaju zabezpieczenia kredytu,
 • wkładu własnego.

Zarówno pożyczkobiorca prywatny, jak i przedsiębiorca, zostanie dokładnie sprawdzony pod względem zdolności kredytowej. Zapewnienie płynności finansowej jest kluczowe zarówno dla instytucji pożyczkowej, jak i dla osoby, która zaciąga zobowiązanie. Warto pamiętać, że każda z nich posiada swoje własne sposoby sprawdzania zdolności finansowej klientów. Dlatego z jednej strony nie powinniśmy polegać jedynie na internetowym kalkulatorze zdolności kredytowej. Z drugiej strony - to że jedna firma pożyczkowa odmówiła nam finansowego wsparcia, nie oznacza, że nie otrzymamy go w innym miejscu.

Dodatkowe informacje

 • ISSUU:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto