W radiu gimnazjalnym powstają pierwsze spoty muzyczno-informacyjne

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
W radiu gimnazjalnym powstają pierwsze spoty muzyczno-informacyjne

Inicjatywa „Przerwa na muzę w przerwie na lunch” nabrała tempa. Są to działania realizowane przez Anetę Olszacką i Barbarę Tuziak w ramach projektu EKDUS (EDUKACJA KULTURALNA  DLA UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH) dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018.  Młodzież, która zaangażowała się w prace szkolnego radiowęzła w Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim przygotowała już pierwsze spoty muzyczno-informacyjne, które już od pierwszych dni października ich rówieśnicy usłyszą na długich przerwach.  Wielką frajdą były również doświadczenia zdobyte podczas pierwszych kilkugodzinnych warsztatów w Szczecinie dnia 29.09.2016 r. połączonych z wizytą w studiu Radia TOK FM i Radia Złote Przeboje. Zajęcia warsztatowe poprowadził dziennikarz Robert Bochenko. W ramach zajęć młodzież dowiedziała się,  jakie ścieżki trzeba pokonać, by założyć własne radio,  poznali różnice między radiem publicznym, a komercyjnym. Warsztaty obejmowały też informacje o coraz większej roli internetu dla radia, ale również prasy.  O pracę dziennikarzy prasowych mieliśmy szansę dopytać Panią Paulę Skalnicką-Kirpsza- redaktor naczelną szczecińskiej redakcji Gazety Wyborczej, która również przyjęła zaproszenie na spotkanie z naszą redakcją radiowęzła szkolnego i podzieliła się informacjami dotyczącymi technicznego funkcjonowania ww. gazety, pozyskiwania materiałów, składania i korekty gazety etc. 

 Po części teoretycznej odbyły się praktyczne działania i pierwszy  „mikrofonowy” trening. Jeden  z pracowników redakcji wcielił się w rolę policjanta wypowiadającego się trudnym fachowym językiem na temat wymyślonego zdarzenia, a  zadaniem początkujących reporterów radiowęzła szkolnego było dopytać go o więcej szczegółów i przede wszystkim przerobić jego oficjalne wystąpienie na „język radiowy” przystępny dla każdego słuchacza.  Podobnie uczestnicy postąpili z oficjalnie brzmiącymi tekstami dotyczącymi pogody oraz szczecińskiej rzeźby o nazwie „Fryga”. Jak się wszyscy dowiedzieliśmy „Fryga” jest współczesną artystyczną instalacją znajdującą się w centrum Szczecina i budzi spore kontrowersje wśród mieszkańców, co było jednym z powodów tegorocznej decyzji Rady Miasta Szczecina o jej przeniesieniu w najbliższym czasie. Kolejnym  zadaniem, które na początku wydawało się bardzo trudne i wymagało odwagi uczestników, było przeprowadzenie ulicznej sondy wśród przechodniów. Młodzież z zaangażowaniem przystąpiła do dzieła i zbierali od przechodniów opinie na temat rzeźby i jej przeniesienia.  W efekcie nagrano ok.  45 minut materiału, co dało wszystkim ogromną satysfakcję. Zebrany materiał należało przesłuchać i wybrać te najciekawsze, zdaniem młodzieży, opinie oraz skrócić materiał do ok. 1 min. To dopiero było wyzwanie! Wspólna analiza nagrań, opracowanie komentarza i dodanie wcześniej opracowanych materiałów o zdarzeniu relacjonowanym przez „policjanta” i o pogodzie zaowocowało krótkim newsem, który każdy nagrał samodzielnie. Po odsłuchaniu wszystkich spotów przeprowadzono tajne głosowanie, kto wypadł najlepiej. Większością głosów wygrał Marcel Łastówka, który otrzymał nagrodę - niespodziankę (2 bilety do kina HELIOS)  przygotowane przez prowadzącego warsztaty. Zwycięskie nagranie zaprezentowane zostanie wkrótce w szkolnym radiowęźle.

Wyjazd do Szczecina z pewnością był wspaniałą radiową przygodą, dzięki której uczestnicy projektu mogli poczuć, jak wygląda dynamiczna i kreatywna praca dziennikarza i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma rzetelność i etyka dziennikarza, bowiem  montaż dźwięku i wycięcie wypowiedzi w niewłaściwym miejscu mogą diametralnie zmienić jej sens. 

Niebawem kolejne nagrania i kolejne godziny reporterskich doświadczeń. 

Intermarche Drawsko

W radiu gimnazjalnym powstają pierwsze spoty muzyczno-informacyjne
Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto