Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Społeczna rada przy marszałku. Dzisiaj wręczono powołania. Wśród członków jest Błażej Sokołowski

  • Napisane przez  DSI, WZP
Fot. WZP Fot. WZP
Rada doradza marszałkowi w sprawach związanych z integracją zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami m.in. przy pomocy środków z PFRON, opiniuje projekty uchwał i programów przyjmowanych przez sejmik, inspiruje do nowych działań. W czwartek, 22 lutego Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska spotkała się z dotychczasową i nową radą. Wręczono akty powołania i rozmawiano o planach na VI kadencję. Wśród powołanych jest przedstawiciel naszego powiatu.
Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych działa przy marszałku na podstawie ustawy rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Kadencja rady trwa cztery lata. Kandydatury na członków rady zgłaszane są bezpośrednio przez środowisko działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Udział w pracach rady ma całkowicie społeczny (nieodpłatny) charakter.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż prezes Stowarzyszenia "Radość z Życia" Błażej Sokołowski otrzymał akt powołania na kolejną kadencję Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych- informuje Anna Gostomczyk 

Są już pierwsze zadania:

Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych stanowi dla Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego wsparcie w działaniach, które mają uczynić rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami – bardziej przyjazną i racjonalną. Trudno znaleźć lepszych doradców od tych, którzy na co dzień zajmują się problematyką niepełnosprawności: przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz lokalnego samorządu. Dziś mamy szczególną okoliczność. Kończy się bardzo trudna, działająca w czasie pandemii V kadencja i rozpoczyna się VI kadencja Rady, przed którą stoją nowe wyzwania. Mamy co robić. Jesteśmy otwarci na państwa pomysły i wnioski – mówiła podczas uroczystości Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
W radzie VI kadencji zasiadać będą: Małgorzata Kubiak-Horniatko (przedstawicielka Powiatu Szczecineckiego), Barbara Jaskierska (przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie), Joanna Woloch (przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością „Godna Przyszłość” w Stargardzie), Karol Lament (przedstawiciel Fundacji św. Wawrzyńca w Goleniowie), Krzysztof Lechniak (przedstawiciel Fundacji Velo Horyzonty Możliwości w Szczecinie), Maciej Rębilas (przedstawiciel Fundacji Pod Aniołem w Dobrzanach) i Błażej Sokołowski (przedstawiciel Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość z życia” w Gudowie).
  
Pierwszym zadaniem nowej rady będzie opiniowanie uchwały kierowanej na posiedzenie Sejmiku Województwa dotyczącej – projektu podziału środków PFRON na zadania ustawowe samorządu województwa w roku 2024. A kwota jest niebagatelna, bo wynosi w tym roku ponad 36 milionów złotych.

Prawie 27 mln z tej kwoty jest przeznaczone na działalność ZAZ-ów. – Tworzenie i rozwijanie miejsc pracy w ZAZ-ach traktujemy priorytetowo. To miejsca szczególne, to miejsca, które dają szansę na rozwój, edukację i rehabilitację. W naszych ZAZ-ach pracuje już 725 osób z niepełnosprawności. I nie jest to nasze ostatnie słowo w tej sprawie. Ponadto w tym roku stoi przed nami niebagatelne zadanie – dbałość, by pozostałe 9 mln zł z PFRON było poprawnie i zasadnie wydatkowane na roboty budowlane w obiektach służących rehabilitacji, jak też na działania NGO – wylicza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
Czwartkowe spotkanie było też okazją do podziękowania dotychczasowym członkom rady – Barbarze Jaskierskiej, Barbarze Masnej, Alicji Zołotucho, Katarzynie Wronowskiej-Białeckiej, Błażejowi Sokołowskiemu, Maciejowi Rębilasowi oraz Arkadiuszowi Skrzypińskiemu.
Dziękujemy za państwa pracę i za wsparcie dla samorządu województwa, pisma i apele, które wspomagały rozwiązania prawne. Dziękujemy też za otwartość na nowe, ponieważ państwa kadencja przypadła w okresie pandemii – mówiła dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz.
Miniona kadencja zajmowała się m.in. takimi zagadnieniami jak: funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy oraz zakładów aktywności zawodowej w regionie, wysokość świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, organizacja opieki i wsparcia osób z niepełnosprawnościami środowisku lokalnym, dostępność architektoniczna przestrzeni publicznej, nowelizacja Narodowego Programu Szczepień.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej