Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Pytanie niby banalne. Czy to jednak takie proste?

  • Napisane przez  Artykuł partnerski
Obraz Adrian Pelletier z Pixabay Obraz Adrian Pelletier z Pixabay

Każdy posiadacz swojego własnego trawnika staje przed wyborem kosiarki do trawy. Z pozoru taki zakup wydaje się prosty. Jednak z czasem, gdy zaczniemy się nad tym zastanawiać okazuje się, że możliwości jest wiele, a szybki zakup bez chwili przemyślenia może przysporzyć nam nie tylko większych kosztów, ale i czasu na naprawy. Skutkować to może również czasem jaki poświęcimy na dbanie o nasz trawnik.

Szybki zakup w sieciówce

To najprostsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku, gdy do takiego marketu mamy blisko. Szybki wypad samochodem i równie szybki przegląd tego co stoi na półce. Czasem nawet pobieżna rozmowa z konsultantem w sklepie. Zadowoleni wracamy do domu i możemy kosić.

Może się jednak okazać, że wybraliśmy kosiarkę całkowicie niedopasowaną do naszych potrzeb. Jest albo za duża, i wtedy wkładamy bardzo dużo energii w koszenie trawy przy małych trawnikach, na których jest ogrom nasadzeń lub przeszkód. Jeśli jest za mała to koszenie idzie bardzo wolno, zabiera dużo czasu, a sama kosiarka jest eksploatowana ponad miarę. To tylko podstawowe problemy z jakimi możemy się borykać. A przecież jeszcze trzeba pomyśleć o rodzaju napędu. Przecież może być napędzana silnikiem benzynowym, elektrycznym, a może nawet traktorek ogrodowy lub robot z zasilaniem akumulatorowym.

Kiedy wybrać elektryczną, kiedy spalinową a kiedy robota koszącego?

Najpierw warto wymienić zalety i wady poszczególnych kosiarek.

Kosiarki spalinowe

Kosiarka spalinowa jako najważniejszą zaletę może się pochwalić mobilnością oraz brakiem zależności od zasilnia elektrycznego. Brak kabla i konieczności podpięcia do sieci jest nie do przecenienia. Zazwyczaj kosiarki spalinowe mają większą moc od kosiarek spalinowych co w połączeniu z brakiem kabla powoduje jej większą efektywność i lepsze radzenie sobie w terenie o zmiennej wysokości a przy tym lepiej sobie poradzi w wysokiej trawie.

Zobacz kosiarki do trawy marki Stiga

Kosiarka o silniku spalinowym ma jednak nie tylko same zalety. Są również wady. Do podstawowych należy jej ciężar. Silnik spalinowy jest przeważnie dużo cięższy o elektrycznego. Takie kosiarki pracują również dużo głośniej i są droższe w eksploatacji a ich konserwacja może przysporzyć problemów nietechnicznym użytkownikom. Zazwyczaj jest również droższa od odpowiedników elektrycznych. Trzeba wspomnieć również, że wytwarza spaliny. Wadą jest również to, że kosiarka spalinowa ma rozrusznik. Są elektryczne i ręczne. Pierwsze są wygodne i praktyczne, bo wystarczy nacisnąć włącznik jednak podnoszą znacznie cenę. W przypadku rozrusznika ręcznego trzeba użyć dość dużej siły aby uruchomić kosiarkę.

Kosiarki elektryczne

Zalety kosiarek elektrycznych to głównie te, których nie posiadają kosiarki spalinowe. Ich zalety to to, że są lżejsze od spalinowych, także cichsze, często tańsze w zakupie i eksploatacji, a do tego odchodzi konieczność pamiętania o konserwacji oraz zakupu paliwa.

Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że ciągniemy za sobą kabel i trudniej zabrać ją na działkę, gdzie nie ma zasilania. Z uwagi na prąd jest również mniej bezpieczna w użytkowaniu. Przy uszkodzonym kablu lub bardzo wilgotnym trawniku może dość do przypadkowego porażenia prądem. Zazwyczaj mają dużo mniejszą moc oraz gorszą wydajność koszenia.

Traktorki ogrodowe

To wysokowydajne kosiarki podobne do małego ciągnika. Do ich niewątpliwych zalet należy to, że radzą sobie z bardzo dużymi powierzchniami. Często posiadają oświetlenie przez co można nawet kosić przy gorszym oświetleniu, a do tego obsługują inne przystawki. Dzięki temu można do nich podłączyć np. małą przyczepkę, pług do śniegu, aerator i wiele innych urządzeń.

Główną wadą jest poza wysoką ceną, jest to, że potrzeba na nie dużo miejsca do przechowywania a ich konserwacja może być dość zaawansowana.

Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Pytanie niby banalne. Czy to jednak takie proste?
Obraz Photo Mix z Pixabay

Roboty koszące

To dość nowe na rynku urządzenia posiadające rozbudowaną automatykę. Ich największą zaletą jest to, że w większości działają autonomicznie bez naszej obsługi. Po prawidłowym skonfigurowaniu trzeba raz na jakiś czas sprawdzić ich stan i to wszystko. Koszą trawnik bez naszego udziału. Same sprawdzają wysokość trawnika a do tego potrafią wrócić do bazy jeśli zarejestrują np. że zaczyna padać deszcz lub trawnik jest zbyt wilgotny.

Wadą jest to, że są dość drogie, do tego ich wydajność w zakresie maksymalnej powierzchni trawnika jest ściśle określona i nie powinniśmy jej przekraczać. Do tego wymagają również przygotowania trawnika, określenia stref i zakresu. Trzeba również pamiętać, że taka kosiarka może być łakomym kąskiem dla złodziei. Wdrożono co prawda w niektórych modelach śledzenie GPS w przypadku kradzieży, lecz często opcja jest dostępna dodatkowo.

Zobacz kosiarki do trawy marki Stihl

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki

  • Szerokość robocza koszenia: to ważny parametr w przypadku kosiarek i mówi o tym jaką szerokość trawnika skosi urządzenie za jednym razem.
  • Pojemność kosza na trawę: ten parametr mówi ile trawy zmieści się do kosza kosiarki, a tym samym wpływa na to jak często kosz będziemy opróżniać.
  • Napęd na koła: kosiarki autonomiczne i traktorki ogrodowe zawsze go mają jednak szczególnie najprostsze kosiarki elektrycznie nie są w niego wyposażone. W przypadku jego braku będziemy zmuszeni pchać kosiarkę przy użyciu wyłącznie naszych mięśni.
  • Wydajność koszenia: na tą informację należy koniecznie zwracać uwagę i starać się dopasować do powierzchni jaką będziemy musieli kosić. Podawany jest on zawsze w metrach kwadratowych, co oznacza np. że jeśli kosiarka ma wydajność koszenia 1200 m2 to będzie odpowiadała mniej więcej takiej powierzchni trawnika i nie będzie zbyt mocno eksploatowana.
  • Liczba stopni regulacji koszenia oraz minimalna wysokość koszenia: kosiarka ze zbyt małą liczbą stopni koszenia może uniemożliwić nam skoszenie trawnika na taką wysokość jaką byśmy chcieli kosić.
  • Pojemność i lub moc silnika: pojemność dotyczy bezpośrednio kosiarek spalinowych, jednak w przypadku mocy parametr jest ważny zarówno przy kosiarkach elektrycznych jak i spalinowych. Generalnie czym większe tym kosiarka będzie się lepiej sprawować.

Co z miejscami gdzie nie dojedzie kosiarka

Jaką kosiarkę do trawy wybrać? Pytanie niby banalne. Czy to jednak takie proste?
Obraz Larisa Koshkina z Pixabay 

Jest na to rozwiązanie. Z pomocą przychodzą podkaszarki. W przypadku małych obszarów podobnie jak w powyższym podziale sprawdzą się podkaszarki elektryczne przewodowe lub akumulatorowe, a w przy dużych powierzchniach lub koszeniu wysokich traw przydatne mogą być zaawansowane kosy spalinowe.

Zobacz podkaszarki na Ceneo

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej