Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

18 stycznia protesty rolników w powiecie. Zobacz gdzie mogą być utrudnienia drogowe

 • Napisane przez  DSI
Fot. Ilustracyjne. Archiwum Fot. Ilustracyjne. Archiwum

18 stycznia w województwie zachodniopomorskim rolnicy chcą zorganizować zgromadzenia, wyjazdy na drogi publiczne (kolumny traktorów) oraz wyjazdy indywidualne oflagowanymi traktorami „po zakupy” na terenie powiatów województwa zachodniopomorskiego.

Akcja będzie prowadzona również na terenie powiatu drawskiego, szczecineckiego i łobeskiego. Protest rolników może powodować utrudnienia w ruchu drogowym.

Organizatorem jest Zachodniopomorska NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Organizatorzy przedstawili swoje postulaty.

Gdzie będą protestować:

18 stycznia protesty rolników w powiecie. Zobacz gdzie mogą być utrudnienia drogowe
18 stycznia protesty rolników w powiecie. Zobacz gdzie mogą być utrudnienia drogowe
 
18 stycznia protesty rolników w powiecie. Zobacz gdzie mogą być utrudnienia drogowe

Postulaty jakie stawiają:

 1. POLITYKA PAŃSTWA #ZachodniopomorskieROL

Polityka państwa polskiego w obszarze rolnictwa musi uwzględniać specyfikę rolnictwa Polski Północnej i Zachodniej. Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, gospodarstwa rodzinne to gospodarstwa do 300 ha. Zdecydowanie przeciwstawiamy się różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej. Rozwiązania przyjęte w ramach Europejskiego Zielonego Ładu nie mogą zagrażać suwerenności żywnościowej naszego kraju.

 1. TARCZA ANTYKRYZYSOWA DLA ROLNICTWA#tarczaROL

Postulujemy pilne przygotowanie i wdrożenie rozwiązań łagodzących ujemne skutki spowodowane pandemią, wieloletnimi niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz kryzysem wywołanym gwałtownym wzrostem kosztów produkcji rolnej.

 1. SUSZA W ROLNICTWIE#suszaROL
 2. A) Zwracamy się do Rządu RP o pilne rozwiązanie problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku w województwie zachodniopomorskim. Żądamy, aby odszkodowanie wynosiło po 1000 złotych do hektara uprawy jarej i upraw strączkowych oraz po 700 złotych do hektara uprawy ozimej, przy czym łąki i pastwiska powinny być traktowane jak uprawy ozime.
 3. B) Żądamy zmiany zasad definiowania zjawiska suszy i branie pod uwagę kumulacji wysokich temperatur w krótkim okresie czasu oraz innych czynników wpływających na obniżenie plonów.
 4. C) Z powodu wadliwego funkcjonowania aplikacji suszowej żądamy, aby wszystkie wnioski złożone w aplikacji suszowej uznać za wnioski powyżej 30 procent strat w gospodarstwach.
 5. D) Żądamy rozłączenia produkcji zwierzęcej od roślinnej przy obliczaniu skutków suszy.
 6. GOSPODAROWANIE ZIEMIĄ Z ZASOBU WRSP#ziemia
 7. A) Domagamy się dokonania w trybie pilnym zmian w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa w sposób umożliwiający rozłożenie na okres do 25 lat zobowiązań wynikających z zakupu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
 8. B) Domagamy się konsekwentnego wyegzekwowania zobowiązań wynikających z ustawy z dnia 16 września 2011 roku o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dotyczących wyłączenia 30 procent dzierżawionych gruntów. Ziemia ta powinna zostać przekazana gospodarstwom rodzinnym w formie przetargów ograniczonych.
 9. HOLDING SPOŻYWCZY#rynkirolne

Państwo ponosi odpowiedzialność za nieprzemyślaną prywatyzację przetwórstwa i zaopatrzenia w rolnictwie. W tej sytuacji, na zasadzie pomocniczości, powinno przejąć na siebie współodpowiedzialność za uporządkowanie sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych.

Zgodnie z zasadą pomocniczości, poprzez spółki skarbowe, państwo powinno wspierać organizację przetwórstwa i zaopatrzenia rodzinnych gospodarstw rolnych. O kondycji finansowej gospodarstw powinny decydować dochody wynikające z wysokości i jakości produkcji rolnej. Opowiadamy się za zagwarantowaniem wpływu rolników na działanie przyszłego holdingu rolno-spożywczego poprzez udziały lub przedstawicielstwo w radach nadzorczych.

 1. UBEZPIECZENIA ROLNICZE#ubezpieczeniaROL

Domagamy się pilnego wprowadzenia systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie. Istotą jego powinno być identyfikowanie źródeł ryzyka w gospodarstwach rolnych, edukacja rolników w zakresie dobierania właściwych instrumentów zarządzania ryzykiem oraz działanie Państwa (wsparcie) w zakresie zapobiegania ryzykom oraz łagodzenia jego skutków.

Dodatkowe informacje

 • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej