Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Szukali starych krzyży. Zobaczcie ich znaleziska

  • Napisane przez  ZS KP
Szukali starych krzyży. Zobaczcie ich znaleziska

W piątek 1 października uczniowie klasy pierwszej kaliskiego technikum informatycznego brali udział w poszukiwaniu krzyży na starym cmentarzu w Kaliszu Pomorskim. Niecodzienna lekcja historii regionalnej była możliwa dzięki współpracy Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim ze Stowarzyszeniem „Bastion Tradycji”, kultywującym pamięć o historii i odkrywającym dzieje miasta.

Uczniowie wraz z członkami Stowarzyszenia pracowali z wykrywaczami metalu, dzięki którym możliwe było poszukiwanie starych, niemieckich krzyży ukrytych pod warstwą ziemi,  pochodzących z XIX wieku. Eksploratorzy wyjaśnili młodzieży zasadę działania sprzętu i umożliwili samodzielną pracę z wykrywaczem. Poszukiwania przyniosły spodziewane efekty w postaci trzech znalezionych wspólnie starych krzyży. Okazało się, że praca odkrywcy historii nie jest taka prosta. Wymaga uwagi, cierpliwości, a czasem też wysiłku fizycznego, kiedy trzeba odkopać i wyrwać spośród korzeni znaleziony przedmiot. Daje też dużo satysfakcji, kiedy ziemia odkrywa przed nami swoje skarby. Kaliskim technikom nie zabrakło żadnej z tych cech. Z zapałem i zaangażowaniem brali udział w poszukiwaniach. Mieli też okazję poznania historii cmentarza i najciekawszych znajdujących się na nim miejsc.

Prace prowadzone były w ramach akcji porządkowania cmentarza. Odkryte krzyże maję trafić do lapidarium, które powstanie po zakończeniu prac porządkowych.

Uczniowie spędzili emocjonujące chwile na spotkaniu z historią bliską pod opieką dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego oraz nauczyciela i wychowawcy w internacie pana Wojciecha Sztobrynia.

Serdecznie dziękujemy za współpracę oraz możliwość udziału we wspólnych poszukiwaniach prezesowi i członkom Stowarzyszenie „Bastion Tradycji”, panom: Krzysztofowi Ignaszewskiemu, Rafałowi Karbowniczakowi, Markowi Ledwigowi, Stanisławowi Ostapiukowi, Marianowi Mozerowi, Andrzejowi Kaszubskiemu, Mirosławowi Kieciowi oraz Wiesławowi Przytarskiemu.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej