Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Posłuchajcie Państwo mili, jak my se zespół tworzyli. 35 lat "Pomorzanek"

 • Napisane przez  Jolanta Pluto-Prądzyńska
Fot. Archiwum Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim Fot. Archiwum Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim

Zespół śpiewaczy „Pomorzanki” obchodzi swój jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Uroczystości odbędą się 11 września w Suliszewie choć planowano je w 2020 roku pandemia pokrzyżowała plany. Przeczytajcie kilka słów o historii „Pomorzanek”.

„Posłuchajcie Państwo mili, jak my se zespół tworzyli.

Zagadały się kumy w niedzielę przypadkiem,

nad wiejskiej kultury powolnym upadkiem.

Jak się zagadały, tak i powspominały:

wesołe muzyki, przyśpiewki, wesela, herody, kuligi

Z tych wspominków rada powstaje:

trza ratować dawne  ludowe zwyczaje.

Niech piękna tradycja w narodzie zostaje.

I młodzi niech poznają też stare zwyczaje.

Tekst, to „Gawęda o powstaniu zespołu…”, jedna z pierwszych piosenek, którą ponad 35 lat temu śpiewał Zespół Pomorzanki z Suliszewa. Zespół powstał w 1985 roku. Pierwszym instruktorem zespołu był młodziutki wówczas Janusz Olechnowicz. W pierwszym składzie zespołu był tylko jeden pan, a pierwszy występ i od razu pierwszy sukces „Pomorzanek” to główna nagroda podczas Prezentacji Wsi Koszalińskiej w Połczynie Zdroju w 1986r.

Posłuchajcie Państwo mili, jak my se zespół tworzyli. 35 lat

Tak zespół wspominała  w 2015 roku Mieczysława Andrykowska ( zmarła 30 czerwca 2021r.)

 „…” Jestem kierownikiem Zespołu Śpiewaczego „Pomorzanki” od początku jego istnienia, tj. od 1985r. Nasz zespół jest znany społeczeństwu z ciekawego i interesującego repertuaru śpiewaczego, obejmującego różne regiony Polski. Głównym regionem naszej Ojczyzny, którego pieśni, stroje i tradycje są kultywowane przez zespół to wieś krakowska. Działalność zespołu jest ważnym rozdziałem w kontynuacji polskiej kultury ludowej. Do zespołu zawsze zapraszana była młodzież, która jest nadzieją na przetrwanie naszych pieśni i obyczajów ludowych. Młodzież pracuje w zespole również obecnie, są to przeważnie wnuki członkiń. Przez skład zespołu przewinęło się wiele osób. Jako pierwszych wymieniam tych, którzy odeszli już w krainę wieczności, a zasłużyli się dla zespołu : Danuta Pierechód, Henryka Greczanik, Aleksander Schmyt, Jerzy Poniatowski, Jerzy Kuźniewicz, Kazimierz Adamiak, Janina Andrukaniec, która pracowała w zespole 24 lata. Aktualny skład zespołu, a w nim panie z 25 letnim stażem pracy w zespole to: Mieczysława Andrykowska, Dorota Dudzik, Maria Kowalik, Teresa Kostyk, Maria Maksymiuk, Jadwiga Sudoł, Helena Szymczak, Weronika Zbożnik. Są też osoby z krótszym stażem pracy w zespole, jak Bronisława Borysionek, która dojeżdża do Suliszewa z Mielenka, Wiesław Szubert, Krystyna Ślusarska, Ryszard Ślusarski, grający na bębnie, nasz instruktor - akordeonista Józef Zawadzki oraz dzieci i młodzież Magdalena Wyrzykowska, Zofia Zboznik, Brygida Zbożnik. Należy wymienić jeszcze jedną osobę, która chwilowo nie uczestniczy w zajęciach, ale była z nami 23 lata. To Barbara Mazur. Jesteśmy dumni, że śpiewamy już 25 lat. Mimo problemów życia codziennego - w domu, w pracy, w zespole( jak częste zmiany instruktorów), przetrwaliśmy i chcemy, aby zespół istniał nadal, rozwijał się i rozsławiał nasze piękne ludowe piosenki. Poświęcamy swój wolny czas, ćwicząc na próbach zespołu lub biorąc udział w różnych koncertach, festiwalach, imprezach. Służymy w ten sposób naszemu społeczeństwu, naszej wsi, gminie i Polsce. W repertuarze zespołu są utwory ludowe, które przekazały nam nasze babcie i mamy, ale są również pozycje ze śpiewnika Kolberga i utwory naszych wielkich kompozytorów: S. Moniuszki, S.Hadyny, T.Sygietyńskiego. „Pomorzanki” nie obchodziłyby dzisiaj ćwierćwiecza pracy, gdyby nie pomoc władz naszej gminy i powiatu. To dzięki nim występujemy w oryginalnych krakowskich strojach, a tradycyjne stroje zespołu to duży plus, to lepsze oceny jurorów. Dziękujemy bardzo i jesteśmy przekonani, że kiedy poprosimy o pomoc dla zespołu nie zawiedziemy się na naszych opiekunach. Podsumowując naszą artystyczną działalność, warto podkreślić osiągnięcia członków zespołu od czasu ostatniego jubileuszu. Zespól uczestniczył w wielu przeglądach folklorystycznych, a były to Prezentacje w Drawsku Pomorskim, w Tychowie, w Czarnem i Łobzie, gdzie otrzymał wyróżnienia, nagrody finansowe i rzeczowe. Występy naszego zespołu oglądają ludzie na różnych imprezach w naszej gminie, jak również. w wielu innych miejscowościach. Wierzymy, że w ten sposób przyczyniamy się do promowania naszej gminy i powiatu. W tym roku występowaliśmy na Jakubowym Jarmarku w Szczecinie i uczestniczyliśmy w korowodzie po ulicach tego miasta, a że prezentowaliśmy się bardzo pięknie, otrzymaliśmy owacje od mieszkańców i podziękowania od Biskupa. Dzisiaj świętujemy jubileusz 25-lecia. Z tej okazji dziękuję wszystkim członkom „Pomorzanek”, za aktywny udział w pracy zespołu, za poświęcony czas, zaangażowanie, życzliwość i dobre słowo. Można wiele powiedzieć o zespole „Pomorzanki’, ale żadne słowa nie wyrażą mojej wdzięczności dla Was kochani za te 25 lat wspólnego śpiewania, za co gorąco dziękuję całemu zespołowi i życzę nam wszystkim długiego, długiego śpiewania.    

Mieczysława Andrykowska

Posłuchajcie Państwo mili, jak my se zespół tworzyli. 35 lat
 

Pomorzanki w 2015 roku.

Skład zespołu w 2015r.: Józef Zawadzki – instruktor

 • Dorośli : 1.Mieczysława Andrykowska 2.Teresa Kostyk 3.Weronika Zbożnik 4.Maria Maksymiuk 5.Jadwiga Sudoł 6. Helena Szymczak 7. Maria Kowalik 8. Dorota Dudzik 9.Bronisława Borysionek 10.Wiesław Szubert 11.Krystyna Ślusarska 12. Ryszard Ślusarski 13.Barbara Mazur 14.Lucyna Bokwa
 • Dzieci i młodzież: 1.Brygida Zbożnik . 2. Zofia Zbożnik 3. Magdalena Wyrzykowska

 Czas płynie nieubłagalnie… Pandemia Covid 19 namieszała w naszych planach i dlatego dopiero w tym roku świętujemy Jubileusz 35. lecia działalności zespołu.

Niestety, w  ostatnich latach zespół stracił wiele długoletnich członkiń, gdyż do krainy wieczności odeszły: pani  Jadwiga Sudoł, pani Helena Szymczak, pani Maria Skwirowska, pani Bronisława Borysionek, pani Teresa Kostyk, Pani Mieczysława Andrykowska. I chociaż Panie bardzo się starają to coraz trudniej im sprostać wyzwaniom, trudniej się spotykać z powodów rodzinnych lub zdrowotnych.

Obecny skład zespołu:

 • Weronika Zbożnik
 • Maria Maksymiuk
 • Stefania Wyrzykowska
 • Dorota Dudzik
 • Barbara Mazur
 • Krystyna Ślusarska
 • Maria Kowalik
 • Mariola Wardzała
 • Wiesław Szubert

Zapraszamy mieszkańców naszej gminy i gości  do Suliszewa, aby wspólnie z nami  podziękowali Pomorzankom za ich wieloletnie artystyczne działania i uczcili Ich Jubileusz. Zapraszamy  już w najbliższą sobotę, 11 września  od godz. 14.00.

Dodatkowe informacje

 • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej