Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Pyszna niedziela z Festiwalem Słoika - fotorelacja

  • Napisane przez  Alina Kasprzycka
Fot. Paweł Wolański Fot. Paweł Wolański

29 sierpnia na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim odbyło się podsumowanie III edycji Festiwalu Słoika, który podobnie jak w ubiegłym roku, odbył się w formie mobilnej.

Udział w spotkaniu wzięli: Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Urszula Ptak, Starosta Drawski Stanisław Cybula, Wicestarosta Mariusz Nagórski, Sekretarz Powiatu Katarzyna Szlońska-Getka, radny powiatu Romuald Kurzątkowski, Burmistrz Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński oraz Prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mariusz Getka.

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jej  współorganizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który ufundował zestawy produktów regionalnych dla każdego uczestnika konkursu. Partnerami, jak również i fundatorami nagród konkursowych byli: firma Orskov Foods z Kołomątu, Lasy Państwowe, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z Koszalina oraz Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. Główne nagrody pieniężne w konkursie ufundował Zarząd Powiatu Drawskiego. Nagrody wręczane były w sześciu kategoriach: dary lasu, owoce, warzywa, nalewki, pasztety i podroby oraz ryby.

Komisja konkursowa w składzie: Przewodnicząca Urszula Ptak oraz jej członkowie: Sekretarz Powiatu Katarzyna Szlońska-Getka, Wicestarosta Mariusz Nagórski, Karolina Podolska i Jan Kubabski dokonywała degustacji zgłoszonych do konkursu potraw, a następnie przyznała następujące miejsca w kategoriach:

  • owoce: I miejsce zajęło Sołectwo Stare Worowo za galaretkę z rabarbaru, II miejsce– Koło Gospodyń Wiejskich z Mielenka Drawskiego za różane witaminki, III miejsce– Gospodarstwo Rolne „Amelanchier” z Żółtego za konfiturę ze świdośliwy, natomiast I wyróżnienie otrzymało PZERiI w Wierzchowie za sos śliwkowy do mięs, II wyróżnienie PZERiI w Czaplinku za dżem z czarnej porzeczki i III wyróżnienie Sołectwo Łabędzie za dżem z czarnej porzeczki; 
  • warzywa: I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Suliszewianki” za galaretkę z mięty, II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Radość” z Linowna za ogórka kiszonego, III miejsce – Sołectwo Kluczewo za smalec z fasoli, natomiast I wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie „Wspólnota lokalna” z Czaplinka za selerową pastę do kanapek, II wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich „Siemczynianki” z Siemczyna za sok z buraka, III wyróżnienie – PZERiI z Czaplinka za cukinię a’la ananas;
  • podroby i pasztety: I miejsce zajęło Sołectwo Pomierzyn za pasztet z dzika, II miejsce – Sołectwo Łabędzie za domową konserwę mieszaną, III miejsce – Sołectwo Zagozd za konserwę z dzika, natomiast I wyróżnienie otrzymało Sołectwo Jankowo za pasztet z soczewicy, II wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich z Mielenka Drawskiegoza kurczaka z warzywami, III wyróżnienie – Dzienny Dom „Senior +” z Kalisza Pomorskiego za pasztet z żurawiną;
  • nalewki: I miejsce zajęło Sołectwo Gudowo za tarninówkę, II miejsce – Sołectwo Zagozd zanalewkę pomarańczową, III miejsce – Dzienny Dom „Senior +” z Kalisza Pomorskiego za dereniówkę, natomiast I wyróżnienie otrzymało Gospodarstwo Rolne „Amelanchier” z Żółtego za nalewkę ze świdośliwy, II wyróżnienie – Sołectwo Stare Worowo za nalewkę kawową, III wyróżnienie – Sołectwo Machliny za nalewkę z czeremchy;
  • ryby: I miejsce zajęło Sołectwo Gudowo za rybę w zalewie octowej, II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Radość” z Linowna za suma w zalewie słodko–kwaśnej, III miejsce – Sołectwo Wierzchowo za smażoną sielawę w zalewie octowej, natomiast I wyróżnienie otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Suliszewianki” za paprykarz, II wyróżnienie – Sołectwo Machliny za szczupaka i leszcza w occie, III wyróżnienie – Sołectwo Świerczyna za pulpeciki rybne w sosie cygańskim;
  • dary lasu: I miejsce zajęło Sołectwo Jankowo za dziki słoik, II miejsce – Powiatowy Dzienny Dom Samopomocy za wegański pieczony bigos, III miejsce – Stowarzyszenie „Wspólnota lokalna” z Czaplinka za kurki duszone w masełku, natomiast I wyróżnienie  otrzymało Sołectwo Kluczewo za kozią brodę w zalewie, II wyróżnienie – Sołectwo Wierzchowo za opieńki w occie, III wyróżnienie – Sołectwo Nowe Worowo za leczo z grzybów.

Ponadto komisja konkursowa postanowiła przyznać 4 wyróżnienia za duże zaangażowanie i przepiękny, różnorodny wystrój stoisk, w otoczeniu których przebiegała tegoroczna degustacja. Wyróżnienia otrzymali: Gospodarstwo Rolne „Amelanchier” z Żółtego, Sołectwo Kluczewo, Sołectwo Zagozd oraz Sołectwo Wierzchowo.

Festiwal był doskonałą okazją do podsumowania konkursu „Najładniejsze i najaktywniejsze sołectwo powiatu drawskiego 2021”. Do tegorocznej edycji zgłosiły się 22 sołectwa. I miejsce zajęło sołectwo Siemczyno – nagroda w wysokości 4.000 zł, II miejsce sołectwo Kluczewo - nagroda w wysokości 3.000 zł, III miejsce sołectwo Darskowo - nagroda w wysokości 2.000 zł.   Ponadto komisja konkursowa przyznała 5 wyróżnień, każde po 1000 zł dla sołectw: Kosobudy, Konotop, Łabędzie, Żelisławie oraz Stara Studnica.

Podczas Festiwalu Słoika można było zaszczepić się przeciwko COVID-19 szczepionką Jonson&Jonson.

Podczas imprezy na scenie zaprezentowały się zespoły „Marianki” i „Drawskie Słowiki” oraz wokalistka Lidia Bernard-Raby. Gwiazdą imprezy był Thomas Grotto, który swoim repertuarem przeniósł uczestników festiwalu w słoneczne zakątki Italii.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej