Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Gigantyczna wieża powstała w naszych lasach

  • Napisane przez  RDLP
Fot. Grzegorz Tuziak Fot. Grzegorz Tuziak

Gigantyczną układankę mieli do złożenia leśnicy z pilskiego Nadleśnictwa Kalisz Pomorski. W leśnictwie Cybowo powstała nowa wieża przeciwpożarowa.
W Kaliszu Pomorskim zamieniono starą, niespełniającą już wymogów bezpieczeństwa, wieżę na nową. Stalowa konstrukcja jest wyższa o 16 m od poprzedniej i mierzy aż 49 m.
Przed leśnikami z Nadleśnictwa Kalisz Pomorski jeszcze wiele pracy. Konieczne jest zamontowanie instalacji odgromowej i kamery telewizyjnej w rozdzielczości full HD, przesyłającej obraz do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego, z systemem wykrywania dymu SMOKE DETECTION.


To innowacyjny program stworzony przez polskich inżynierów wykorzystywany m.in. w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych i przekazany do Australii w ramach budowy australijskiego systemu ochrony przed pożarami wzorowanym na tym, który jest stosowany w LP.
Dzięki temu będzie możliwe rozszerzenie zasięgu obserwacji oraz skrócenie czasu reakcji od momentu wybuchu pożaru do jego zlokalizowania i przekazania szczegółowych informacji do straży pożarnej. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe w Nadleśnictwie Kalisz Pomorski oraz w sąsiednich nadleśnictwach, a także ograniczyć straty spowodowane rozprzestrzenianiem się ognia.

Baza Nadleśnictwa Kalisz Pomorski jest jednym z elementów systemu ochrony przeciwpożarowej lasów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Spośród 20 nadleśnictw wchodzących w skład pilskiej dyrekcji, sześć jednostek zaliczonych jest do najwyższej I kategorii zagrożenia pożarowego, 14 pozostałych nadleśnictwa jest zaliczonych do II kategorii. Podczas trwania akcji bezpośredniej z zakresu ochrony przeciwpożarowej od świtu do zmroku, w dni powszednie i świąteczne, czuwa kilkudziesięcioosobowa grupa leśników.

Są to osoby dyżurujące na punktach alarmowo dyspozycyjnych (PAD), kierowcy samochodów gaśniczych i ciągników dyżurnych oraz piloci leśnych baz lotniczych w Krępsku i Herburtowie.
Na zabezpieczenie terenów leśnych mają wpływ kompleksowe działania leśników, monitoring warunków klimatycznych i przyrodniczych oraz połączenie wykorzystania nowinek technologicznych z tradycyjnym sprzętem patrolowo – gaśniczym.

W ramach systemu przeciwpożarowego na terenie RDLP w Pile funkcjonują:

  • Meteorologiczne Punkty Pomiarowe (MPP)

Sieć meteorologicznych punktów pomiarowych, dzięki której określamy stopień zagrożenia pożarowego lasu. Pomiaru parametrów dokonuje się codziennie o godz. 9:00 i o godz. 13:00, od 1 marca do 30 września. Umożliwiają one określenie stopnia zagrożenia pożarowego. W zależności od stopnia zagrożenia (jest ich cztery) podejmuje się odpowiednie przedsięwzięcia ochronne do walki z pożarami. Zakaz wstęp do lasu wprowadza się przy trzecim (największym) stopniu zagrożenia pożarowego, jeżeli przez kolejne 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9:00 będzie niższa od 10 proc. Pełna informacja o zagrożeniu pożarowym RDLP w Pile jest dostępna na stronie
IBL

  • Sieć stałej obserwacji naziemnej

Sieć tworzą punkty, czyli miejsca, z których można obserwować tereny leśne w celu wykrywania pożarów i przekazywać informacje o ich wykryciu. Sieć obserwacyjna RDLP w Pile składa się z 30 wież przeciwpożarowych z TV przemysłową. Od 2019 r. cały system sieci obserwacyjnej RDLP w Pile jest oparty o kamery HD.

  • Punkty Alarmowo Dyspozycyjne (PAD)

W każdym nadleśnictwie zlokalizowany jest punkt alarmowo dyspozycyjny. Pełni on rolę koordynującą działania przeciwpożarowe na terenie nadleśnictwa. To tutaj trafiają wszystkie zawiadomienia o pożarach czy podejrzanych dymach z dostrzegalni, patroli i innych źródeł. Punkt Alarmowo Dyspozycyjny znajduje się również w Regionalnej Dyrekcji LP w Pile, jego zadaniem jest koordynowanie działań na terenie całej RDLP i dysponowanie samolotów do pożarów.

  • Wyposażenie w sprzęt przeciwpożarowy

Wszystkie nadleśnictwa posiadają samochód patrolowo-gaśniczy. Umożliwia
to skuteczne działanie w pierwszej fazie powstania pożaru, a także przy jego dogaszaniu. Samochód patrolowo-gaśniczy jest także niezbędnym narzędziem do prowadzenia obserwacji naziemnej przy bardzo dużym zagrożeniu pożarowym. Dodatkowo każde nadleśnictwo posiada bazę sprzętu przeciwpożarowy z niezbędnym sprzętem do gaszenia pożarów jak hydronetki, tłumice, szpadle itp.

  • Leśne bazy lotnicze (LBL)

Na terenie RDLP w Pile w okresie zagrożenia pożarowego funkcjonuje Leśna Baza Lotnicza w Krępsku (Nadleśnictwo Zdrojowa Góra) i podbaza w Herburtowie (Nadleśnictwo Krzyż). Na terenie RDLP w Pile do obsługi wyczarterowane zostały trzy samoloty gaśnicze Dromader M18-B i jeden samolot patrolowy Cessna 172.

  • Punkty czerpania wody (PCW)

Na terenach leśnych znajdują się 840 PCW różnego typu (naturalne, sztuczne i hydranty). Dojazdy do tych punktów są oznakowane w sposób pozwalający na szybkie i bezproblemowe odnalezienie ich w terenie.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej