Projektowy finisz „Kontrastu”

  • Napisane przez  Aleksandra Radecka
fot. M. Chwiłkowska V. Januszke, K. Kruk fot. M. Chwiłkowska V. Januszke, K. Kruk

Kolorowy „Kontrast” trafił do rąk czytelników w Kaliszu Pomorskim. To jeden z efektów trwającego kilka miesięcy projektu „Biblioteka - tu można więcej” drawskiej biblioteki, który był dofinansowany z Programu MKiDN.

Zwieńczeniem  wszystkich działań i prawdziwą nagrodą dla naszej redakcji była możliwość wydania gazety w wersji kolorowej. Dla nas to powód do wielkiej radości – komentował ten fakt Mateusz Martenka, jeden z dziennikarzy szkolnego miesięcznika.

Kreatywne pisanie jest niezbędną umiejętnością w dziennikarstwie. Sztuki tej uczyli się młodzi w ramach projektu „Biblioteka – tu można więcej”.  Licealistów z Kalisza Pomorskiego do współpracy zaprosiła dyrektor drawskiego Ośrodka Kultury pani Jolanta Prądzyńska. To, że  współczesna biblioteka  nie musi być kojarzona jedynie z wypożyczeniem książek,  stało się dla uczestników zajęć oczywiste.  Młodzież z ZSP w Kaliszu Pomorskim, która od wielu lat z powodzeniem wydaje swoją gazetę,  dzięki projektowi mogła wziąć udział w warsztatach z Tomaszem Ogonowskim, dramaturgiem z BTD z Koszalina,  w warsztatach telewizyjnych z  Michałem Baranowskim, w warszawskich spotkaniach ze znanymi  dziennikarzami i  praktycznie ćwiczyć formę reportażu pod okiem Aleksandry Radeckiej, która jest opiekunem koła dziennikarskiego.

- W szkole uczymy się suchych faktów.  Na lekcji historii mówi się o Zbrodni Katyńskiej, ale to zupełnie coś innego niż obecność świadka, gdy siedzi się obok wnuczki jednej z ofiar  – wspominała współautorka reportażu o pani Danucie Sycz - Amelia Ciosmak.

Efektem pracy licealistów są teksty publikowane w lokalnej prasie, a także kolorowe wydanie gazety. Należy mieć nadzieję, że takich projektów będzie więcej,  bo dzięki nim wzbogaca się szkolna oferta edukacyjna .

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto