Konferencja Klas Mundurowych

  • Napisane przez  Krzysztof Wójciak
Kaliskie licealistki w Grupie Warownej Cegielnia Kaliskie licealistki w Grupie Warownej Cegielnia

Grupa uczniów z klas wojskowych i policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, pod opieką nauczyciela przysposobienia policyjnego Krzysztofa Wójciaka, uczestniczyła w III Wojewódzkiej Konferencji Klas Mundurowych z województwa zachodniopomorskiego. Spotkanie odbyło się 15 maja 2019 r. w Mirosławcu i w Wałczu.

Organizatorem Konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Motywem przewodnim konferencji było zapoznanie młodzieży z walkami polskich żołnierzy o przełamanie Wału Pomorskiego na początku 1945 r.

Uczestnicy konferencji spotkali się w Mirosławcu, gdzie po otrzymaniu materiałów promocyjnych i uroczystej zbiórce, zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich rozpoczęła zajęcia od wykładu na temat genezy walk o Wał Pomorski. Druga grupa w tym czasie zwiedzała Muzeum Wału Pomorskiego.

Druga część spotkania odbyła się w Wałczu, gdzie w bardzo ciekawym obiekcie militarnym „Grupa Warowna Cegielnia” uczniowie mogli zwiedzić doskonale zachowane obiekty fortyfikacyjne, głównie bunkry, ale również inne obiekty, które wchodziły w skład kompleksu. W trakcie zwiedzania dowiedzieli się o wielu interesujących szczegółach, dotyczących uzbrojenia i wyposażenia bunkrów, warunków w jakich przebywali żołnierze niemieccy, a także okoliczności zdobycia tych obiektów przez wojska polskie. 

Konferencja była bardzo ciekawa i pozwoliła młodzieży zapoznać się z niestety już trochę zapomnianą historią walk żołnierza polskiego o przełamanie Wału Pomorskiego. Była też okazją do wymiany doświadczeń i spotkania uczniów i opiekunów klas mundurowych. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz za wspaniałą i niecodzienną lekcję historii.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto