Leczenie kanałowe - czy należy się go bać?

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Leczenie kanałowe - czy należy się go bać?

Leczenie kanałowe często jest ostatnią szansą, aby zniwelować potrzebę ekstrakcji zęba. Każdy chce cieszyć się własnym, naturalnym uśmiechem - a endodoncja stwarza szansę, by utrzymać taki stan rzeczy nawet w krytycznych momentach.

Niestety, pacjenci czują obawy przed leczeniem kanałowym - i jest to zrozumiałe, bo ten zabieg nie należy do najprzyjemniejszych. Nim pacjent zdecyduje się na całkowitą rezygnację z leczenia kanałowego, warto jest spojrzeć na nie przez pryzmat korzyści.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (inaczej - endodoncja) stanowi remedium dla nieodwracalnego zapalenia miazgi, które powstało w wyniku nieleczenia zmian próchnicowych. Polega ono na usunięciu miazgi z zęba, a następnie - wypełnienia kanałów specjalną substancją, między innymi celem zabezpieczenia przed powstaniem zakażenia.

Każdy dentysta, który podejmuje się przeprowadzenia leczenia endodontycznego, ma świadomość złożoności i dyskomfortu pacjenta podczas wykonywania tego zabiegu. Stomatolodzy z gabinetu stomatologicznego cenker.pl dbają o to, by każdy pacjent przebył tę drogę możliwie bezboleśnie.

Zalety leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe stanowi obecnie jedną z najskuteczniejszych form leczenia zębów. Pacjenci, który decydują się na zabieg leczenia kanałowego, mogą cieszyć się uratowanym naturalnym zębem przez wiele lat po zabiegu.

Leczenie kanałowe jest przede wszystkim skuteczne, ale też stosunkowo niedrogie. Korzyści, które uzyskuje pacjent, są niewspółmierne do ceny zabiegu leczenia kanałowego - każdy naturalny ząb jest bezcenny.

Wbrew obiegowym opiniom, leczenie kanałowe nie musi już trwać tygodniami, a także nie musi boleć. Współczesna endodoncja pozwala na przeprowadzenie skutecznego leczenia już podczas jednej wizyty, a skuteczne znieczulenie uchroni pacjenta w trakcie zabiegu od bólu.

Leczenie kanałowe - następny krok

Zaletą leczenia kanałowego jest możliwość utrzymania naturalnego zęba, bez konieczności ekstrakcji. Niestety, ząb po leczeniu kanałowym z reguły wymaga odbudowania. Zęby, które nie zostaną odbudowane, będą bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Protetyka oferuje pacjentom różne formy odbudowy zęba, w tym m.in. korony zębowe. Często stosowane są korony porcelanowe - na podbudowie metalowej lub cyrkonowej. Jej zastosowanie pozwala świetnie odwzorować wygląd i funkcję naturalnego zęba.

Najważniejszą korzyścią, przynajmniej z perspektywy leczenia kanałowego, jest zabezpieczenie zęba przed zniszczeniem. Ząb, na którego została nałożona korona zębowa, jest dużo bardziej odporny na kruszenie. Z tego powodu, kolejnym krokiem po leczeniu endodontycznym powinno być założenie korony.

Czy masz za sobą leczenie kanałowe?Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto