Jak marka i stan pojazdu wpływają na koszt ubezpieczenia?

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Jak marka i stan pojazdu wpływają na koszt ubezpieczenia?

Na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wpływ bardzo wiele różnych czynników. Część z nich związana jest z samą osobą właściciela auta — jego wiekiem, miejscem zamieszkania czy wypracowanymi zniżkami. W dużej mierze koszt polisy zależy jednak od konkretnej marki i modelu pojazdu, a także od jego aktualnego stanu oraz szczegółowych parametrów technicznych. Zobacz, co ma decydujące znaczenie i kiedy trzeba przygotować się na większy wydatek.

Dlaczego marka i model mają wpływ na wysokość OC?

Okazuje się, że nawet sama marka oraz model samochodu mogą mieć wpływ na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie. Dzieje się tak z kilku względów. Po pierwsze, firmy ubezpieczeniowe wykorzystują w swojej pracy różnego rodzaju statystyki — dzięki temu są w stanie określić, które pojazdy częściej ulegają kolizjom i wypadkom. Ubezpieczenie takich aut będzie na pewno droższe. Po drugie, popularne samochody ubezpiecza się taniej, ponieważ nie ma np. problemu z dostępem do części w razie konieczności naprawy.

Jak marka i stan pojazdu wpływają na koszt ubezpieczenia?

Pojemność silnika to jeden z kluczowych elementów

Biorąc pod uwagę różne parametry techniczne pojazdu, szczególną uwagę przywiązuje się do pojemności silnika (sprawdź, co jeszcze ma znaczenie: https://kioskpolis.pl/parametry-pojazdu-co-ma-wplyw-na-wysokosc-polisy/).

Dzieje się tak dlatego, że duży silnik oznacza jednocześnie większą prędkość — a większa prędkość to większe ryzyko kolizji. Co więcej, kolizja przy dużej prędkości wiąże się jednocześnie ze znacznie poważniejszymi szkodami niż w przypadku prędkości niewielkiej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że np. po sportowe wozy rozwijające ogromne prędkości chętnie sięgają młodzi kierowcy, którzy stają się potem często sprawcami wypadków.

Wiek i przebieg pojazdu mają duże znaczenie

Kolejnym kluczowym czynnikiem, branym pod uwagę podczas wyliczania wysokości składki ubezpieczeniowej, jest wiek pojazdu. Najdroższe są auta prosto z salonu, o wysokiej wartości. Za auto kilkuletnie zapłacisz znacznie mniej, jednak gdy osiągnie ono naprawdę pokaźny wiek, stawka znowu wzrośnie. Wynika to z tego, że starszy samochód jest zazwyczaj mocno zużyty i bardziej awaryjny. Co więcej, właściciel często nie dba już o niego tak, jak kiedy był on jeszcze w lepszy stanie.

Jak marka i stan pojazdu wpływają na koszt ubezpieczenia?

Zwróć jednak uwagę na fakt, że wiek rozpatruje się łącznie z przebiegiem. Oznacza to, że nawet stosunkowo nowe auto nie zostanie ubezpieczone tanio, jeśli jego przebieg jest wyjątkowo duży. Liczy się więc w dużej mierze stopień eksploatacji pojazdu.

Kiedy jeszcze koszt polisy może być wyższy?

Na wyższą kwotę składki ubezpieczeniowej muszą przygotować się osoby posiadające w aucie drogie dodatkowe wyposażenie czy różnego rodzaju modyfikacje, ingerujące w konstrukcję samochodu. Dotyczy to także aut sprowadzanych z Anglii, w których kierownica została przełożona na drugą stronę.

Co ciekawe, wysokość składki zależy też od rodzaju nadwozia, jakie posiada Twoje auto. Okazuje się, że posiadacze samochodów z nadwoziem typu coupe lub kabriolet często zapłacą więcej; najtańszy okazuje się np. pickup, van czy kombi.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto