„Historia z kufra i walizki”

  • Napisane przez  SP

To tytuł projektu historycznego opracowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim.

Projekt znalazł się na liście 257 szkół i placówek oświatowych, którym przyznano dofinansowanie na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość”. Do konkursu zgłoszono w sumie blisko 2 500 wniosków.

Młodzież ZSP w Drawsku Pomorskim już rozpoczyna swe działania projektowe. Chce dotrzeć do rodzin, które chciałyby odkryć swoje rodzinne historie. Często są one także w posiadaniu cennych pamiątek z okresu II Rzeczpospolitej. Korzystając z doświadczenia z poprzednich lat szkoła pragnie przygotować wystawę na podstawie tzw. historii mówionej. Jednocześnie będzie prowadzone działanie To się zdarzyło u nas... - ważne wydarzenie z dziejów Drawska Pomorskiego w pamięci i świadectwach. Tak rozpocznie się opowieść o tajemniczej autostradzie zwanej Berlinka. Trzecim filarem projektu będzie dwudniowa wycieczka do stolicy Wielkopolski, Poznania. Będzie to swego rodzaju uczta muzealna, podczas której uczniowie odwiedzą Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Muzeum Armii „Poznań”, Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, jako oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W związku z powyższym koordynator projektu wraz z młodzieżą zwraca się z apelem w sprawie pozyskania pamiątek i wspomnień rodzinnych, które wzbogacą wystawę. Zachęca do poszukiwań i do podzielenia się swoją historią nieznanych bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w latach 1914-1918, brali udział w kształtowaniu i obronie granic II Rzeczpospolitej. Organizatorów interesują również materiały z późniejszych lat powojennych po 1945 roku, a opowiadających o wielkiej wędrówce na Pomorze Zachodnie.  Nadmienić należy, że mogą to być kopie materiałów historycznych.

 

Wszelkie informację proszę kierować do koordynatora projektu Romualda Kurzątkowskiego tel. 696307691 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej