NASZA MAŁA OJCZYZNA - Zajęcia historyczne w kaliskim liceum

  • Napisane przez  Adam Stąporek
Fot. Adam Stąporek Fot. Adam Stąporek

W dniu 31 maja 2017r. młodzież z kaliskiego Liceum oraz uczniowie z gimnazjów w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” wzięli udział w spotkaniu z rekonstruktorem oraz rywalizowali w konkursie poszukiwań z wykrywaczem metali. Zajęcie odbyły się podczas Pikniku Młodych Pasjonatów – dnia otwartego szkoły.
W pracowni historycznej odbyło się spotkanie z rekonstruktorem historii wczesnośredniowiecznej Markiem Piłaszewiczem i jego rodziną, przebranymi w historyczne stroje wzorowane na tych z epoki. Rekonstruktor najpierw wdrożył w tajniki swojej pracy młodzież z liceum uczestniczącą w projekcie, a następnie spotkał się z gimnazjalistami, którym opowiedział o swojej pasji i zaprezentował wiele ciekawych przedmiotów używanych przez dawnych Słowian i Wikingów.


Drugie z działań miało miejsce na boisku do plażowej piłki ręcznej. Zawody z wykrywaczami metali przygotował dla młodzieży pasjonat historii, członek Stowarzyszenia „Meander” z Drawska Pomorskiego, specjalista w dziedzinie archeologii militarnej i kolekcjoner Wiesław Piotrowski. Uczestnicy projektu oraz gimnazjaliści po przeszkoleniu w zakresie obsługi wykrywacza metalu, zmierzyli się w konkursie poszukiwania kilkudziesięciu monet wcześniej ukrytych w piasku na boisku. Zwyciężyła drużyna, która w ciągu pół godziny odnalazła ich aż 36. Nagrody ufundował Starosta Drawski w ramach akcji „Jezioro Tajemnic”.
Finansowego wsparcia udzieliła gmina Kalisz Pomorski, bez którego realizacja naszego projektu oraz zorganizowanie zajęć dla młodzieży nie byłyby możliwe. Starosta Drawski ufundował nagrody w zawodach z wykrywaczami metalu.

Powrót na górę

Moje konto

Więcej