Mularczyk - Smuga i Kacianowski - prezentujemy kolejnych kandydatów do parlamentu

 • Napisał 
Mularczyk - Smuga i Kacianowski - prezentujemy kolejnych kandydatów do parlamentu

Kilka dni temu poinformowaliśmy o tym, jacy kandydaci z terenu powiatu drawskiego znaleźli się na listach wyborczych do wyborów parlamentarnych.  Kilka dni temu zaprezentowaliśmy pierwszych - Byli to Budzyński, Kozłowski i Nagórski. Jednocześnie udało się nam dotrzeć do kolejnych kandydatów, którzy zechcieli zaprezentować swoją osobę na DSI. Na informacje kolejnych czekamy.Z terenu naszego powiatu startuje aż 8 kandydatów.

Dziś prezentujemy jedyną kobietę w "drawskim składzie" Ewę Mularczyk-Smugę oraz Mirosława Kacianowskiego 

Pytania, które zostały zadane kandydatom są bardzo proste i raczej nie sprawiły im problemów. 

Jeśli chcecie zadać kandydatom za pośrednictwem szczegółowe pytania - piszcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ewa Mularczyk - Smuga

Mirosław Kacianowski

Wiek

30 lat

52 lata

Stan cywilny

Mężatka

żonaty, 2 dzieci

Wykształcenie

Wyższe – administracja publiczna

mgr ekonomii,  biegły rewident,  licencjonowany zarządca nieruchomości, ukończyłem podyplomowe studium systemów mikrokomputerowych na Politechnice Szczecińskiej

Ugrupowanie - partia

Polskie Stronnictwo Ludowe

.Nowoczesna

Pozycja na liście

8

5

Czy to jest pierwszy start w wyborach parlamentarnych ?

tak

tak

Jakie jest Pana(i)doświadczenie polityczne?

Polityka od pokoleń gościła w naszej rodzinie, zajmował się nią mój dziadek, ojciec -  przyszedł czas, że zaszczepiła się we mnie. Obejmuje tak szeroki wachlarz sytuacji, w których ludzie kierujący się odmiennymi interesami działają wspólnie dla osiągnięcia celów. Dlatego sytuacje życia codziennego są dla nas najlepszym doświadczeniem.

przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Złocieńcu w latach 2006 -2014, przewodniczący Rady Miejskiej w Złocieńcu w obecnej kadencj

Dlaczego zamierza Pan(i) startować w tych wyborach parlamentarnych?

Tzw. ustawa kwotowa gwarantuje kobietom 35% miejsc na listach wyborczych co ma doprowadzić do większej reprezentacji kobiet w gremiach decyzyjnych. Kobiet w polityce jest mało, a na pewno mniej niż mężczyzn. Zgodnie z utartymi schematami na kobietach spoczywa odpowiedzialność za prowadzenie domu, wychowywanie dzieci, natomiast mężczyzna powinien utrzymywać rodzinę i aktywnie brać udział w życiu publicznym. Swoim startem w wyborach chcę pokazać, że kobiety potrafią pracować na rzecz społeczeństwa – często bardziej efektywnie niż mężczyźni.

Chcę zmieniać Polskę na bardziej nowoczesną, przedsiębiorczą i sprawiedliwą.

 • 1.Sprawne państwo dla obywateli:
  • a) Stop aroganckiej i nieodpowiedzialnej polityce
  • b) Zmiany ustrojowe: lepsza polityka i państwo
  • c) Radykalne uproszczenie przepisów
  • d) Wzmocnienie samorządu
 • 2.Nowoczesna gospodarka:
  • a) Przywrócenie wolności gospodarczej i odbiurokratyzowanie gospodarki
  • b) „reset podatkowy”
  • c) Polska innowacyjna i konkurencyjna
 • 3.Nowoczesna kultura:
  • a) Podnieść znaczenie kultury i przemysłów kreatywnych
  • b) Dodatkowe finansowanie kultury – odpisy CIT
  • c) Nie zmarnować talentu żadnego Polaka!
  • d) Lepsze warunki rozwoju dla przemysłów kreatywnych
  • e) Odpolitycznić telewizję publiczną i instytucje kultury
 • 4.Nowoczesna edukacja:
  • a) Podejście „uczmy się całe życie”
  • b) Narodowy program nauki angielskiego
  • c) Nowoczesny system finansowania (bony edukacyjne)
  • d) Dopasowanie studiów do potrzeb rynku
  • e) Praktyczność w każdym przedmiocie
 • 5.Nowoczesna ochrona zdrowia
  • a) Szybka likwidacja kolejek i doraźnych uciążliwości
  • b) Nowe źródła finansowania w systemie
  • c) „Restart” – dialog nad nowym systemem
  • d) Powszechny program profilaktyki
 • 6.Nowoczesna polityka społeczna
  • a) Odpowiedzialna i stabilna polityka zatrudnienia
  • b) Sprawiedliwy system emerytalny
  • c) Programy „POTENCJAŁ MŁODYCH” i „AKTYWNY SENIOR”
  • d) Obywatelska pomoc społeczna
 • 7.Nowoczesna Polska w świecie
  • a) Polska – zastrzyk świeżego myślenia dla Europy
  • b) Wzmocnić istniejące i nawiązać nowe sojusze
  • c) Rozwinąć współpracę transatlantycką
  • d) Aktywniej wspierać ekspansję marki Polska

Jakie wg Pana(i) są szanse na wygraną w wyborach?

Jeśli otrzymam mandat zaufania od wyborców będzie on motywacją do dalszej pracy oraz wiarą w skuteczność podejmowanych działań.

Staram się przekonać wyborców do programu .Nowoczesnej. Wyniki tych starań ocenią wyborcy 25 października.

Jakie podejmie Pan(i) działania w przypadku wygranej na rzecz gmin powiatu drawskiego. Co zamierza Pan konkretnie zrobić dla swojej gminy i/lub powiatu?

Wyborcy muszą zadbać o to aby Drawsko Pomorskie miało swojego przedstawiciela w parlamencie, wtedy będziemy mogli rozwiązywać problemy nurtujące naszą gminę, powiat czy województwo. Priorytetem zapewne jest poprawa warunków życia mieszkańców w zakresie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych, doradztwo oraz praktyki zawodowe dla absolwentów, wykorzystanie potencjału naszego powiatu choćby dla potrzeb rekreacji, turystyki i wypoczynku.

 • 1.Zabieganie o poprawę infrastruktury transportowej :
  • a) Remont drogi krajowej nr 20
  • b) Remont  i elektryfikacja  linii kolejowej Runowo – Szczecinek, 
 • 2. Przywrócenie działania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego  w szpitalu w Drawsku Pomorskim
 • 3. Umożliwienie inwestowania nad jeziorami i wykupienia działek od Lasów Państwowych na których znajdują się ośrodki wypoczynkowe 
 • 4. Zabieganie o odszkodowania dla gmin z tytułu kosztów utraconych korzyści z powodu ograniczeń wynikających z NATURA 2000 I otuliny Drawskiego Parku Krajobrazowego
 • 5. Pomoc w pozyskiwaniu inwestorów

 

Dlaczego mieszkańcy powiatu drawskiego powinni oddać głos właśnie na Pana(Panią)?

Jeśli chcemy zmian, jeśli polityka ma się zmienić muszą do niej „wchodzić” nowe osoby, które są przekonane o własnym potencjale oraz możliwościach osiągnięcia sukcesu dla spraw nurtujących nasz region. Kandyduję w wyborach parlamentarnych nie ze stanowiska prezesa czy dyrektora lecz jako przeciętny obywatel kraju, dzięki czemu codziennie dostrzegam problemy społeczeństwa, którymi trzeba się zająć.

 • 1. 9 lat pracy w samorządzie pozwoliło mi lepiej poznać problemy gminy
 • 2. Badanie przez 15 lat sprawozdań finansowych  umożliwiło mi poznanie problemów spółek,  spółdzielni,  szpitali i Lasów Państwowych
 • 3. Jestem ekonomistą posiadającym wiedzę niezbędną i przydatną do tworzenia przejrzystego prawa gospodarczego

 

Czy w przypadku wygranej będzie Pan(i) takim posłem, który pojawia się tylko na dożynkach w roku wyborczym?

Zapewne nie, tu się wychowałam teraz wychowuje się moje dziecko, a co najważniejsze mam tu rodzinę, z którą jestem bardzo związana.

- Obecność na dożynkach to zaszczytny obowiązek podziękowania za rolniczy trud. Jeżeli zostanę posłem to zobowiązuję się do pełnienia dyżurów poselskich w każdej gminie powiatu drawskiego. Będę utrzymywał kontakty z burmistrzami , wójtami  i radami gmin powiatu drawskiego .

Jakie są największe problemy naszych gmin i powiatu?

 

- Największym problemem gmin jest konieczność wykonywania zadań zleconych przez państwo , na które przewidziano środki w niewystarczającej wysokości lub w ogóle nie refundowanych. Problemem niektórych gmin (niestety także gminy Złocieniec) jest brak płynności finansowej.

Jak ocenia Pan(i) sytuację drawskiego szpitala? Jakie działania Pan(i) podejmie będąc  posłem?

Patrząc z punktu widzenia pacjenta, sytuacja nie jest zadowalająca. Żeby dostać się do specjalisty trzeba jechać do innego miasta, a w większości przypadków sami musimy wizyty finansować.

- Zamieszanie jakie miało miejsce w szpitalu na początku roku wskazuje  na trudności związane z jego funkcjonowaniem. Żeby dokonać oceny tej sytuacji musiałbym zapoznać się z opinią zarządu spółki prowadzącej szpital oraz ze sprawozdaniem finansowym.  Wygłaszanie swoich ocen tylko na podstawie doniesień prasowych lub co gorsze niepotwierdzonych plotek byłoby niepoważne. Jeżeli zostanę posłem, będę ściśle współpracował z władzami powiatu drawskiego w celu zapewnienia dobrej opieki zdrowotnej dla naszych mieszkańców.

Pana(i) stosunek do sprawy imigrantów?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że każdy z nas może się znaleźć w sytuacji kiedy będzie potrzebował pomocy – dlatego warto pomagać, lecz nie podawać wszystko „na tacy” bez zaangażowania drugiej strony.

- Bezwzględnie należy pomóc osobom uciekającym przed wojną niezależnie od tego z jakich krajów pochodzą. Jestem natomiast przeciwny imigrantom „socjalnym”. Jestem  za uszczelnieniem granic Unii przed niekontrolowanym napływem imigrantów.

Jaka jest Pana(i) zdaniem kondycja finansowa gmin i powiatu drawskiego?

Kondycja finansowa gmin jest zróżnicowana, niektóre prosperują bardzo dobrze czego nie można powiedzieć o gminie Ostrowice.

- Jestem biegłym rewidentem i swoje opinie wydaję po dokonaniu sprawdzenia sprawozdań finansowych. Nie badałem sprawozdań finansowych gmin i powiatu drawskiego, dlatego też wiedzę o kondycji samorządów czerpię z opinii przedkładanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Czy będzie Pan(i) przestrzegał dyscypliny partyjnej podczas głosowań?

Przynależność do partii politycznej wiąże się z przestrzeganiem dyscypliny, jednak światopogląd czy etyka moralna są kwestią indywidualną każdego człowieka.

- Kandydaci .Nowoczesnej do parlamentu to ludzie, którzy mają wspólny program i dyscyplina podczas głosowań nie będzie potrzebna.

W jakich partiach był Pan(i) wcześniej?

Nie byłam wcześniej w partiach politycznych. 

- Nie  byłem i nie jestem członkiem żadnej partii.

Czy zgodziłby się Pan(i) na debatę przed kamerami z pozostałymi kandydatami z terenu powiatu drawskiego?

Oczywiście istnieje taka możliwość, jednak PSL w powiecie drawskim wystawia dwóch kandydatów do sejmu, więc która z osób będzie reprezentowała partię podczas planowanej debaty pozostaje kwestią organizacyjną.

- Zgadzam się bezwarunkowo.

 

Powrót na górę

Moje konto

Więcej