Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Trochę o święcie Dzień Kobiet

  • Napisane przez  DSI
Sufrażystki w Krakowie – Dzień Kobiet 1911 r. Sufrażystki w Krakowie – Dzień Kobiet 1911 r.

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca na całym świecie. Jego celem jest uczczenie osiągnięć kobiet w walce o równouprawnienie i przypomnienie o dalszej potrzebie walki o pełną równość płci.

Historia Dnia Kobiet sięga początku XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych kobiety zaczęły organizować manifestacje i protesty, domagając się prawa do głosowania oraz równych szans w pracy. 8 marca 1908 roku odbył się pierwszy Dzień Kobiet, który został zorganizowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki w celu upamiętnienia strajku tekstylnych robotnic, które domagały się poprawy swoich warunków pracy.

W 1910 roku Międzynarodowa Konferencja Kobiet w Kopenhadze proklamowała Dzień Kobiet jako dzień walki o prawa kobiet, a od 1917 roku święto to obchodzone jest 8 marca na całym świecie. W 1975 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Rok Kobiet, a w 1977 roku 8 marca oficjalnie stało się Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Dzisiaj Dzień Kobiet jest okazją do uczczenia osiągnięć kobiet w walce o równouprawnienie oraz do podkreślenia, że wciąż jest wiele do zrobienia w tej kwestii. W wielu krajach organizowane są manifestacje i protesty, a także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i artystyczne, mające na celu promowanie idei równości płci.

Jednym z najważniejszych celów Dnia Kobiet jest zwrócenie uwagi na nierówności płciowe, z jakimi kobiety wciąż się borykają.

Na całym świecie kobiety często otrzymują niższe wynagrodzenia niż mężczyźni za taką samą pracę, mają mniejsze szanse na awans, a także spotykają się z dyskryminacją ze względu na płeć. Dzień Kobiet jest więc ważną okazją do przypomnienia, że równość płci to nie tylko kwestia sprawiedliwości społecznej, ale także ekonomicznej i moralnej.

Podsumowując, Dzień Kobiet to ważne święto, które przypomina o długiej i trudnej walce kobiet o równouprawnienie. Choć wiele osiągnięto w ciągu ostatnich stu lat, wciąż pozostaje wiele do zrobienia, by zapewnić kobietom pełną równość szans i możliwości.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej