Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Zbigniew Dudor: Taki numer... kto nam go wyciął?!!!

  • Napisane przez  Zbigniew Dudor
Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Gdy pracowałem w UM w Czaplinku w latach 2010-18, jedną z dobrych i sprawdzonych praktyk wyniesionych z armii, były odprawy tygodniowe kadry kierowniczej i podległych Burmistrzowi jednostek. Stawiano zadania, rozliczano z ich realizacji, planowano i koordynowano działania, tym samym następowała wymiana informacji pomiędzy referatami, jednostkami – było współdziałanie.

Oczywiście, każdy szef ma swój sposób zarządzania. Z ponadczteroletniej obserwacji działań obecnych Włodarzy wynika, że odejście od tych sprawdzonych wzorców przynosi niejednokrotnie opłakane skutki. Dziś o jednym z nich.

Artykuł jest zapowiedzią kolejnego wydania Kuriera Czaplineckiego.

Z lokalnych mediów dowiedziałem się, że 30 stycznia, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, w obecności lokalnych Włodarzy podpisali umowę z wykonawcą firmą Domar z Tatowa na realizację IX etapu budowy sieci zachodniopomorskich tras rowerowych. Budowana trasa ma być łącznikiem między siecią tras niemieckich oraz trasami powstającymi w woj. pomorskim. Już teraz Odrę można pokonać rowerem przez odnowiony most w Siekierkach lub drugą odnogą trasy przez Szczecin. Pierwszy z odcinków budowanych przez ZZDW powstał na tej trasie w 2018 r. Był to odcinek Siekierki-Trzcińsko Zdrój. Potem budowane były odcinki między Myśliborzem, Barlinkiem, Choszcznem. Projekt wchodzący teraz w etap realizacji to kilka kolejnych odrębnych odcinków w gminach: Czaplinek, Borne Sulinowo, Szczecinek oraz w samym Szczecinku. Połączą one w jeden ciąg już istniejące drogi rowerowe na tym terenie. Nowe odcinki będą miały nawierzchnię bitumiczną o łącznej długości blisko 10 km. Pierwsza część projektu obejmuje odcinki: Czaplinek - Kołomąt, powstającego wzdłuż DW nr 171 oraz Borne Sulinowo - Krągi wzdłuż ul. Wojska Polskiego w Bornem. Łączna długość tych dwóch odcinków to 5,5 km. Będzie to kontynuacja trasy, która powstała w ub.r. na nasypie kolejowym między Łubowem a Bornem Sulinowo. Wszystkie odcinki mają być gotowe do połowy listopada.

Skupmy się na czaplineckim odcinku Trasy Pojezierza Zachodniego. 13 lutego rozpoczęto pierwsze prace związane z wycinką drzew. Gdy z mego okna dostrzegłem prace w obrębie rozjazdu DW nr 163 i 171, sądziłem że jest to związane z planowaną budową ronda w ramach kontynuacji przebudowy DW nr 163, na którą w budżecie województwa zauważyłem kwotę 37 mln zł na kolejne 15 km pomiędzy Czaplinkiem a Doliną Pięciu Jezior. Już się cieszyłem… Tym-czasem w mediach społecznościowych zobaczyłem zdjęcia z wycinki drzew przy DW nr 171, aż do skrętu na Kołomąt! Następnego dnia postanowiłem to sprawdzić. Byłem zdruzgotany widokiem szpaleru wyciętych prawie 100-letnich drzew, posadzonych w 1927 r., o czym mi powiedział sołtys Sikor Grzegorz Kotłowski.

Przecież, pierwotne ustalenia Pełnomocnika Marszałka ds. komunikacji rowerowej Wandy Nowotarskiej z Gminą, odnośnie przebiegu trasy rowerowej (było to przed końcem 2018 r.) wiodły od Nadbrzeża Drawskiego przez Oś. Wiejska w kierunku Orskov Foods w Kołomącie i dalej w kierunku Rakowa.

Podczas ostatniej Sesji RM Radni pytali o tę inwestycję. Okazało się, że dziwnym trafem dokonano zmian jej przebiegu, opracowując w 2020 r. projekt wg obecnego przebiegu – końcówka ul. Drahimskiej i dalej wzdłuż DW nr 171.

Burmistrz odżegnywał się, że Gmina nie za wiele mogła zdziałać, bo inwestycja jest realizowana wg tzw. „ustawy ZRID". Nowy kierownik Referatu Inwestycji potwierdził, że usunięto drzewa zgodnie z projektem. Odpowiedzi Zastępcy, różniły się od danych zawartych w projekcie, z którym zapoznałem się po sesji, co świadczy, że go nie znał.

Pamiętam, gdy opracowywano projekt przebudowy DW nr 163, to wówczas wraz z inspektorem ds. ochrony środowiska uczestniczyliśmy w okazywaniu drzew przez inwestora - ZZDW, przeznaczonych do wycinki, np. pierwszych 6 drzew pod budowę nowego ronda, w miejscu obecnego rozjazdu DW 163 i 171. Mniemam, że tu musiało być podobnie w 2020 r., gdy opracowywano projekt ścieżki.

Odnoszę wrażenie, że nikt w UM nie interesował się owym projektem kompleksowo. Gdyby było inaczej, może wówczas by nie doszło do tak drastycznej ingerencji w przydrożny drzewostan przy realizacji inwestycji.

Taki numer... kto nam go wyciął? (cdn.)

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej