Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Polskie siły lądowe szkolone przez Amerykanów

  • Napisane przez  DSI za Spc. Hassani Ribera Soto
Fot.  Sgt. Tara Fajardo Arteaga Fot. Sgt. Tara Fajardo Arteaga

Żołnierze z 2 batalionu, 34 pułku pancernego, 1 Brygadowej Grupy Bojowej, 1 Dywizji Piechoty byli organizatorami pierwszego szkolenia na czołgach Abrams dla polskich sił lądowych.

Jak informują Amerykanie podczas kursu, który trwał od 26 do 28 kwietnia polscy żołnierze zostali zapoznani z amerykańskimi systemami i procedurami, dzięki którym można przeprowadzać skuteczne operacje na czołgach Abrams na szczeblu kompanii i batalionu.

Ponadto, uczestniczący w szkoleniu polscy żołnierze zostali zapoznani z możliwościami czołgów Abrams, taktyką, a także rolą jaką w armii amerykańskiej pełnią działonowi.

Pierwszego dnia kursu przeprowadzono cykl wykładów, podczas których omówiono rolę oficerów i podoficerów, przedstawiono sposoby zarzadzania załogą i właściwego prowadzenia szkolenia oraz obsługi. Na zakończenie przeprowadzono szkolenie praktyczne na szczeblu plutonu. Drugi dzień rozpoczął się od zajęć praktycznych z użyciem amunicji bojowej i przedstawienia właściwego sposobu przeprowadzenia obsługi. Dodatkowo, polscy żołnierze zostali zapoznani jak wygląda odtworzenie zdolności bojowej, tankowanie oraz procedury zaopatrzenia. Kurs zakończył się panelem dyskusyjnym podczas którego dowódcy poszczególnych szczebli rozmawiali na temat synchronizacji pododdziałów przy forsowaniu przeszkody.

Polskie siły lądowe szkolone przez Amerykanów
Fot. Sgt. Tara Fajardo Arteaga

„Opracowaliśmy wspólnie z wojskiem polskim kurs, który jest pierwszym krokiem do poznania możliwości jakimi dysponuje czołg Abrams” – powiedział pułkownik armii amerykańskiej Geoffrey Norman z 1 Dywizji Piechoty, dyrektor kursu.

„Jesteśmy wdzięczni za współpracę podczas szkolenia, ponieważ to wydarzenie pomaga nam zrozumieć, jakie są potrzeby tego sprzętu i jak je wdrożyć w naszych strukturach” -  powiedział ppor. Kamil Gromadziński, dowódca kompanii 1 Brygady Warszawskiej.

Latem tego roku polskie załogi rozpoczną formalne szkolenie na czołgu M1A2SEPV2 Abrams i pojeździe ratowniczym M88A2 HERCULES. W trakcie trwania tego szkolenia niektórzy polscy żołnierze będą odbywali praktykę w pododdziałach armii amerykańskiej podczas której będą pogłębiać wiedzę odnośnie sprzętu i jego konserwacji.

Polskie siły lądowe szkolone przez Amerykanów
Fot. Spc. Hedil Hernandez

„Szkolenie na czołgach Abrams stanowi ważny krok w zapoznaniu, a następnie zintegrowaniu czołgu Abrams z polską armią” – powiedział Generał Broni John S. Kolasheski, Dowódca V Korpusu.

Polska armia zakupiła 250 czołgów M1A2SEPV3 Abrams wraz z niezbędnym sprzętem, aby zmodernizować swoją flotę czołgów. Sprzedaż, zatwierdzona przez kongres USA w lutym 2022 roku, obejmuje pierwszą dostawę czołgów pod koniec 2024 roku, przy czym szereg czołgów  M1A2SEPV2 zostanie dostarczony wcześniej tak, aby był wykorzystany w szkoleniach.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej