Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

List: Stanowisko Zarządu Koła Powiatu Drawskiego Polska 2050 w sprawie „pomysłu” władz Ińska dot. zmiany granic.

  • Napisane przez  Zarząd Koła Powiatowego Polska 2050
Poligon drawski to miejsce intensywnych ćwiczeń żołnierzy polskich i naszych sojuszników z NATO Fot. Krzysztof Bednarek Poligon drawski to miejsce intensywnych ćwiczeń żołnierzy polskich i naszych sojuszników z NATO Fot. Krzysztof Bednarek

Na naszą skrzynkę dotarł list z Zarządu Koła Powiatu Drawskiego Polska 2050 z prośbą o przekazanie mieszkańcom. Dotyczy on „pomysłu” władz Ińska w sprawie zmiany granic. Poniżej przekazujemy list w całości.

Zarząd Koła Powiatu Drawskiego Polska 2050 zachęca mieszkańców gmin Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski do wzięcia udziału w trwających konsultacjach społecznych. Sprawa jest bardzo poważna. Władze Ińska chcą zabrać nam część obszarów poligonowych i przyłączyć je do swojej gminy. Uważamy, że nie możemy dopuścić do takiego rozbioru!

Władze samorządowe Ińska chcą przyłączenia do ich gminy części gminy Kalisz Pomorski (obręb Borowo) i części gminy Drawsko Pomorskie (obręb Ziemsko). To spore połacie poligonu drawskiego – lasy, bezdroża, nieużytki niezwykle cenne z uwagi na pieniądze, jakie wojsko uiszcza do kasy samorządów z tytułu podatku od nieruchomości. Niebagatelne kwoty, rzędu kilkunastu milionów złotych, każdego roku trafiają do Drawska i do Kalisza Pomorskiego, na terenie których położony jest poligon. Władze Ińska uważają jednak, że mieszkańcom ich gminy również coś się należy, bo oni również muszą znosić niedogodności związane z działalnością poligonu. Jednym z argumentów za zmianą granicy pomiędzy gminami jest też to, że w przeszłości (w latach 50. XX w.) część poligonu leżała w granicach gminy Ińsko. Gdyby wniosek gminy Ińsko został przez rząd Prawa i Sprawiedliwości uwzględniony, nasze gminy straciłyby po kilka mln zł rocznie. To by oznaczało, że mniej pieniędzy trafiło by na nasze szkoły, przedszkola, inwestycje i na opiekę społeczną. 

Rozmawialiśmy z mieszkańcami Drawska i nie znaleźliśmy nikogo, kto popierałby zakusy Ińska. – „Co to za pomysł, że skoro my mamy coś, co przynosi dochody, to trzeba nam to zabrać? Ja tego nie rozumiem. Wypełniłem już ankietę. Sąsiad też zagłosował przeciwko zmianie granic” – powiedział nam mieszkaniec Osiedla Toruńska w Drawsku Pomorskim. Podobne głosy płyną od mieszkańców gminy Kalisz Pomorski.

Trzeba jednak pamiętać, że decyzja w sprawie zmiany granic zapadnie na najwyższym szczeblu krajowym, a tam może być różnie. Dlatego tak ważne jest, by jak największa liczba mieszkańców gmin Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski wyraziła swoją wolę w formie przygotowanych przez samorządy ankiet. Po konsultacjach swoje opinie w formie uchwał wyrażą radni gminni i powiatowi. Ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie do premiera. 

To nie jest pierwszy wniosek Ińska w sprawie zmiany granic. Podobny, złożony w 2017 r., nie uzyskał akceptacji rządu. 

Jeszcze raz zachęcamy do udziału w konsultacjach, które w Drawsku Pomorskim potrwają do 10 grudnia, a w Kaliszu Pomorskim do 17 grudnia. Czasu zostało niewiele. Żeby wziąć udział w konsultacjach, wystarczy wypełnić ankietę. Szczegóły dotyczące konsultacji znaleźć można na stronach internetowych każdej z gmin. 

Zarząd Koła Powiatowego Polska 2050

  • Maciej Słomka
  • Anna Malinowska
  • Tomasz Bukowski
  • Krzysztof Bednarek
  • Mirosław Sikorski

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej