Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Wystawa „Ocean” w galerii pałacowej. Powstała na podstawie fragmentów powieści „Solaris”

  • Napisane przez  Urszula Miłoszewska
Wystawa „Ocean” w galerii pałacowej. Powstała na podstawie fragmentów powieści „Solaris”

Dobiegła końca wystawa „Ocean”, która w dn. 1-21 września 2021 r. prezentowana była w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim.

Ekspozycja odwoływała się do twórczości wybitnego polskiego pisarza gatunku hard science fiction, filozofa i futurologa, Stanisława Lema. Koncepcją wystawy była próba przedstawienia problemu spotkania w Kosmosie innej istoty niż człowiek, innego bytu, ale bytu takiego, który nie byłby ludzki, ani humanoidalny.

Ekspozycja powstała na podstawie wyselekcjonowanych fragmentów powieści „Solaris”,  w której Stanisław Lem konkretyzuje ów byt jako ocean nieprzerwanie zmienny, niepojęty i nierozumiany przez jego eksploratorów.

Według Lema solaryjski ocean, traktowany jako byt, czyli istnienie nieuczłowieczone, daje zdolność realizacji konktaktów innych niżli kontakty międzyludzkie, innego obcowania.

Przedstawione fragmenty utworu Stanisława Lema i przytoczone interpretacje, ale także kompozycje graficzne inspirowane opisami nieodgadnionego tworu jakim jest solaryjski ocean, pobudzają wyobraźnię czytelnika, zachęcając do intelektualnych poszukiwań tego, czym ów byt mógłby być, jakie byłoby jego istnienie i obcowanie.

Wystawa prezentowana była z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza.

Ekspozycja została sfinansowana przez MiPBP w Drawsku Pomorskim z dotacji powiatu drawskiego przeznaczonej na realizację zadań powiatowych przez biblioteki publiczne.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej