Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Złocieniec bez dofinansowania z ostatniej puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

  • Napisane przez  DSI
Złocieniec. Fot. Adam Cygan Złocieniec. Fot. Adam Cygan

68 717 532 zł trafiło do samorządów województwa zachodniopomorskiego w ramach kolejnego konkursu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łącznie z tym ostatnim dofinansowaniem od sierpnia 2020 r. do województwa zachodniopomorskiego z RFIL trafiło już 559 193 340 zł.

W drugim naborze środki trafiły m. in. do sąsiadów: Węgorzyna, powiatu łobeskiego, Łobza, Dobrej i Radowa Małego. Środki otrzyma także gmina Brzeżno i Tuczo.

W poprzednim naborze 3,6 mln otrzymało Drawsko Pomorskie a Starostwo Drawskie 3 674 691 zł.

Złocieniec omijają pieniądze.

Środki nie trafiły jednak do Złocieńca, który starał się o ich zdobycie. Sytuację skomentował Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski

- Jakoś skutecznie omijają nas te pieniądze. Szkoda, bo złożyliśmy wniosek na odprowadzenie wód opadowych z centrum miasta, rozprowadzenie przy okazji sieci cieplnych w centrum by likwidować kopciuchy i zakończyć prace położeniem nowego asfaltu oraz  nowego chodnika w ramach łamania barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Przy okazji ruszyć mogliśmy małą retencję na Maleszewie. Widać że znowu nie pora na Złocieniec. Ale widocznie to przypadek. Małe miasto na krańcach województwa – komentuje Burmistrz Złocieńca

Jeszcze ostrzej reaguje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Wartość środków przyznanych samorządom woj. zachodniopomorskim w przeliczeniu na mieszkańca sytuuje region na 12. miejscu w Polsce, to środki poniżej średniej kraju.  Najwięcej środków trafiło na Podkarpacie.

 – Nas już nawet to nie dziwi. Brak transparentności. Dzielenie samorządów na nasze i wasze. Wybiórcze traktowanie. To jest, niestety, praktyka dnia codziennego, z którą musimy żyć i której musimy się przeciwstawiać – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Złocieniec bez dofinansowania z ostatniej puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego jest jednym z 4 samorządów regionalnych (obok Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego i Wielkopolskiego), który nie uzyskał żadnego wsparcia na swoje projekty.

Samorząd Województwa ubiegał się o trzy istotne dla mieszkańców regionu zadania. To: zakup 10 hybryd,  które umożliwią włączanie obszarów szczególnego wykluczenia w sieć Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (wnioskowana kwota: 200 mln zł), modernizacja siedzib filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zlokalizowanych na terenie województwa (wnioskowana kwota: 18 mln zł) oraz poprawa warunków diagnostyki i leczenia w oddziałach pulmonologicznych i leczenia chorób płuc w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie (wnioskowana kwota: 82 mln zł).

Chciałbym poznać argumentację, która przekona mnie i mieszkańców regionu, że powyższe projekty są nam niepotrzebne – mówił Olgierd Geblewicz.

- o tym, że jedynym kryterium podziału środków są preferencje polityczne władz danego samorządu, mówiono głośno podczas poprzedniej edycji RFIL. Jak widać - rządzący za bardzo się tym nie przejęli. Wojewoda zachodniopomorski najprawdopodobniej nie udzielił rekomendacji żadnemu z naszych projektów. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, dlaczego – nie kryje oburzenia marszałek Olgierd Geblewicz. – Złożę w tej sprawie wniosek do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego o pilne zwołanie posiedzenia, podczas którego  wojewoda wytłumaczy się przed samorządami, których mieszkańcy nie dostali ani złotówki, choć płacą takie same podatki, jak choćby mieszkańcy Podkarpacia.

 

 

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej