Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Tak było na jarmarku średniowiecznym w Żółtem - zdjęcia

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

29 sierpnia br. odbyła się kolejna edycja Jarmarku Średniowiecznego w m. Żółte. Jarmark jest elementem projektu pn. „Od Wyspy Świętych Koni do drawskiej suity”.
Motywem przewodnim tegorocznego Jarmarku była kultura ludowa. Podczas Jarmarku odbyły się warsztaty rękodzielnicze, prezentacje i pokazy edukacyjne będące kontynuacją lub podsumowaniem wcześniejszych spotkań warsztatowych, koncerty, zajęcia interaktywne, utrwalające i upowszechniające tradycje polskiej kultury ludowej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym osób niepełnosprawnych.
Przygotowania do jarmarku rozpoczęły się dzień wcześniej tak, aby wszystkie stanowiska i elementy edukacyjne były gotowe i czekały na odwiedzających już od godz. 12.00 w dniu 29 sierpnia. Elementem wystroju wsi, wykonanym specjalnie w ramach projektu, była ludowa chata, wyposażona w domowe sprzęty i ozdoby. Obok przygotowano pokazy dawnych rzemiosł wiejskich typowych dla naszego regionu oraz warsztaty.


Na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach osady pomorskiej uczestnicy jarmarku mogli przyglądać się pracy snycerza, rogownika, zielarki, garncarza, rybaka, świecownika oraz kowala. Pokazom towarzyszyły opowieści rzemieślników, legendy oraz rozmowy o życiu dawnych mieszkańców regionu, ich pracy oraz dawnych rzemiosłach.
Przygotowane i zaprezentowane widzom były m.in repliki drewnianych łyżek z XI w., odkrytych przez archeologów z UMK w Toruniu na Wyspie Świętych Koni znajdującej się w m. Żółte, których oryginały znajdują się obecnie w Muzeum Okręgowym w Koszalinie. Uczestnicy mogli także samodzielnie spróbować swoich sił w pleceniu sieci rybackich, obróbce poroża oraz drewna, kuciu podkowy, mieleniu mąki, wykonywaniu świec woskowych, kręceniu powróseł czy formowaniu wyrobów na tradycyjnym kole garncarskim.
W innej części festynu odbywały się warsztaty hafciarskie, plecionkarskie, ceramiczne i tkackie. Uczestnicy mogli poznać elementy wzoru współczesnego haftu drawskiego, stanowiącego ozdobę ludowego stroju drawskiego, składającego się z roślin endemicznych i reliktowych, które spotkać można w lasach, na łąkach i wokół drawskich jezior. Każdy mógł także spróbować swoich sił w pracy na krosnach tkackich oraz przy wyplataniu przedmiotów z wikliny. Przygotowano również specjalne interaktywne stoiska dla dzieci, gdzie robiły sobie ozdoby ze sznurka, plecionki, korale z jarzębiny, malowały naturalnymi farbami obrazki na drewnie lub mogły wziąć udział w bitwie łuczników.

Dawna polska wieś

Elementem Jarmarku, który budził duże zainteresowanie zwiedzających, były stanowiska pod wspólną nazwą „Dawna polska wieś”. Tam prezentowane były narzędzia pracy rolników i sprzęty gospodarstwa domowego, połączone z pokazami codziennego życia mieszkańców wsi, prace ludności wiejskiej takie jak: wirowanie śmietany i wyrób masła, darcie pierza, obróbka lnu, mielenie mąki, itp.
Przygotowanie tak wielu elementów historycznych na jarmarku miało na celu przypomnienie, pokazanie i utrwalenie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów związanych z pracami w zagrodzie i pracami domowymi dawnych mieszkańców naszego regionu. W odrestaurowanym piecu chlebowym pieczono na przykład chleb oraz słodkie kołacze stanowiące produkt promocyjny jarmarku. Jadło historyczne, typowe dla naszego regionu, przygotowano w trakcie kilkudniowych warsztatów kulinarnych, a podczas festynu goście mogli spróbować i zachwycać się smakiem pasztetu z żurawiną, klusek szarych, boczku konfitowanego, staropolskiej zalewajki, potraw rybnych. Nie mogło zabraknąć tradycyjnej pajdy chleba na zakwasie i chrzanowych liściach z domowym smalcem i ogórkiem.

Rycerze, kuglarze i dawne życie

Na jarmark przygotowano też pokazy walk rycerskich, strojów i broni z dawnych epok oraz widowisko historyczne pt. „Orzeł Biały” w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Bractwo Rycerskie Kerin. Wiele radości, zabawy i uśmiechu dostarczył gościom historyczny spektakl pt. „Za siedmioma wiekami” w wykonaniu Teatru Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry.
Jarmarki w dawnych czasach odbywały się z udziałem kuglarzy, minstreli i ulicznych grajków, dlatego i na naszym festynie nie mogło zabraknąć ludowej muzyki i tańca, które towarzyszyły uczestnikom przez cały dzień. Dzieci, które od kilku tygodni uczestniczyły w warsztatach tanecznych, zaprezentowały fragmenty choreografii różnych tańców dawnych i ludowych. Uczestnicy mogli również posłuchać utworów średniowiecznych i barokowych w wykonaniu Zespołu Muzyki dawnej Tiboryus ze Świeradowa Zdroju oraz przyjrzeć się dawnym instrumentom i poznać ich historię.

Tańce i folklor

Wieczorną atrakcją dla widzów był zaprezentowany obrzęd weselny, a po nim koncert muzyczno- taneczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA z Goleniowa. Członkowie zespołu i kapeli ludowej zaprezentowali folklor i stroje ludowe z różnych regionów Polski. Także w koncercie pojawiły się pieśni ludowe z różnych regionów Polski, w tym śpiew biały w wykonaniu solistów.
O bezpieczeństwo uczestników przez cały czas dbali pracownicy ochrony i ratownik medyczny.
Założeniem jarmarku oraz poprzedzających go warsztatów było wzmocnienie tożsamości społeczności lokalnej w oparciu o miejscowe dziedzictwo kulturowe i przejawy kultury materialnej, wewnętrzna integracja społeczności w oparciu o przejawy lokalnej kultury tradycyjnej i ludowej oraz budowanie poczucia dumy z miejsca pochodzenia.
Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”, środków własnych Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim oraz dotacji celowej gminy Drawsko Pomorskie.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej