wtorek, 16 styczeń 2024 22:38

Tworzymy fotograficzny niezbędnik na wyprawę, wycieczkę lub dłuższy wypad

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Tech Tech

Każdy pasjonat fotografii wcześniej czy później staje przed tematem jak przygotować się do wycieczki, wyprawy pod kontem fotografowania. Zadajemy sobie wtedy pytania: jaki sprzęt zabrać, ile go wziąć tak aby być jak najbardziej wszechstronnym, a przy tym pozostać mobilnym i nie spowodować z wyprawy, która miała dać nam przyjemność czegoś co będziemy źle wspominać.

Naszym zamiarem nie jest przygotowanie poradnika, których jest dziesiątki w sieci a przeglądając opisy i tworząc niezbędną listę gromadzimy na niej wiele niepotrzebnych pozycji.

Jak zatem przygotować się do wyprawy? Pierwsze pytanie jakie powinieneś lub powinnaś sobie postawić to to ile czasu możesz przeznaczyć na tworzenie materiału.

Weźmy dla przykładu góry. Jeśli wybierasz się w nie kilka osób, które nastawią się na marsz może okazać się, że już współtowarzyszenie nie pozwolą Ci poświęcić tyle czasu ile potrzeba na zdjęcia. Będzie to łapanie chwil, które Ci się trafią i nie będzie czasu na zmianę obiektywów, rozstawianie statywu. Sprawdzi się wtedy niewielki aparat z uniwersalnym obiektywem.

Dla początkujących może nawet wystarczyć Canon 250d z podstawowym kitowym obiektywem EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM. Może nie pozwala on parametrami, a obiektyw nie jest zbyt jasny. Ma za to zaletę w postaci wagi i tego, że jest stosunkowo niedrogi. Zresztą sam Canon chwali się tym na swojej stronie, że jest to najlżejsza na świecie lustrzanka cyfrowa z ruchomym ekranem, klasyczną obsługą i najnowocześniejszymi technologiami. 24,1 megapikselowa matryca pozwoli już na zapisanie zdjęć, które można wydrukować już w sensownej wielkości papierze fotograficznym.

Tworzymy fotograficzny niezbędnik na wyprawę, wycieczkę lub dłuższy wypad

Kiedy będziesz mieć jeszcze mniej miejsca to być może lepszym wyborem może okazać się Canon PowerShot G7X Mark II, który tyko z racji niewielkich rozmiarów wydawać może się zabawką. Drzemią w nim naprawdę zaawansowane funkcje i ogromne możliwości. Wyjątkowo jasna i precyzyjna optyka tego kieszonkowca połączona z obiektywem o przysłonie f/1,8–2,8, ogniskowej 24 mm, 4,2-krotnym zoomie optycznym i maksymalnej czułości ISO 25600 daje całkiem niezłe możliwości. Co warte podkreślenia wyposażony on jest w 4-stopniowy inteligentny optyczny stabilizator obrazu.

Tworzymy fotograficzny niezbędnik na wyprawę, wycieczkę lub dłuższy wypad

Zawsze jest tak, że na wyprawę lub wycieczkę chcielibyśmy zabrać jak najlepszy aparat. Warto jednak rozważyć, jeśli mamy wykorzystanie lub starszego sprzętu, który w przypadku odniesienia uszkodzeń mniej obciąży nasz budżet. Zadbać musimy jednak o jego niezawodność i dobre akcesoria. Niech statyw, który weźmiemy będzie stabilny i sprawny, akumulatory wytrzymałe i pewne, a karty pamięci niezniszczone i dobrze przechowywane. Zadbaj o filtry nd, połówkowe, szare zgodne z Twoim obiektywem lub obiektywami oraz o to abyś miał gdzie zgrać materiały.

Tworzymy fotograficzny niezbędnik na wyprawę, wycieczkę lub dłuższy wypad

Sprzęt powinien być również dostosowany do naszych umiejętności. Nic nam po najlepszym sprzęcie, jeśli nie zaprzyjaźnimy się z najważniejszymi parametrami sprzętu fotograficznego. Nie poznamy najprostszych ustawień jak ISO, przesłona, migawka a zdjęcia będziemy wykonywać również w RAW-ach i dowiemy się jak je wywołać.

Również przed taką wyprawą warto wybrać się wcześniej kilkukrotnie na krótsze wycieczki niedaleko miejsca zamieszkania i tam próbować swoich sił. Spróbować dostrzegać wyjątkowość otaczających na co dzień miejsc.

Ktoś mi kiedyś powiedział, że najpiękniejsze swoje zdjęcia fotograf robi do kilkudziesięciu kilometrów od swego miejsca zamieszkania. Może coś w tym jest.

Tworzymy fotograficzny niezbędnik na wyprawę, wycieczkę lub dłuższy wypad

A może warto urozmaicić swoje zdjęcia ?

To nie jest podpowiedź, tylko propozycja. Propozycja, jeśli jeszcze nie masz, aby wyposażyć się małego drona. I nie musi to być od razu sporych rozmiarów DJI Mavic 3. Często dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się tu DJI Mini 3 lub Mini 4 a nawet leciwy już, a przy tym tani Mini 2. Pamiętaj jednak aby myśleć o takim sprzęcie pod kontem jego zdolności do realizacji Twoich celów. Warto zatem zawsze pomyśleć o wersjach w tzw. Fly More Combo, gdzie znajdziesz dodatkowe akumulatory i ładowarkę do nich. To pozwoli Ci latać dłużej i szukać odpowiednich kadrów.

Pamiętać również o tym aby wyposażyć się w niezbędne uprawnienia do latania. O tym jak je zdobyć odsyłamy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Oprócz tego w Polsce loty takim sprzętem trzeba zgłaszać, a dron musi być oznakowany poprzez posiadanie nr operatora wydrukowanego i przyklejonego do BSP. 

A oto przykładowa checklista

Aparat i obiektywy:

 • Sprawdź stan aparatu i obiektywów.
 • Upewnij się, że masz odpowiednie obiektywy do planowanych ujęć.

Baterie i ładowarki:

 • Naładuj wszystkie baterie przed wyjazdem.
 • Zabezpiecz się zapasowymi bateriami.

Karty pamięci:

 • Sprawdź dostępną przestrzeń na kartach pamięci.
 • Miej przy sobie zapasowe karty.

Statyw:

 • Zdecyduj, czy zabierasz statyw.
 • Sprawdź jego stan i funkcjonalność.

Zabezpieczenia przeciwdeszczowe:

 • Przygotuj pokrowiec przeciwdeszczowy dla sprzętu w razie niepogody.

Oświetlenie:

 • Jeśli planujesz fotografować w warunkach słabego oświetlenia, zastanów się nad lampą błyskową lub innym źródłem światła.

Filtry UV/Polaryzacyjny/INNE:

 • Zdecyduj, czy użyjesz filtrów i upewnij się, że są one w dobrej kondycji.

Czyszczące akcesoria:

 • Weź ze sobą środki do czyszczenia. Min. szmatkę.

Torba lub plecak:

 • Wybierz odpowiednią torbę lub plecak na sprzęt, dostosowany do planowanej aktywności.

Warunki atmosferyczne:

 • Sprawdź prognozę pogody i dostosuj ubranie oraz sprzęt do warunków.

Zapasowe akcesoria:

 • Miej przy sobie zapasowe kable, ładowarki, adaptery i inne niezbędne akcesoria.

Zdjęcia dokumentujące sprzęt:

 • Zrób zdjęcia swojego sprzętu z numerami seryjnymi dla celów ubezpieczenia.

Zabezpieczenie danych:

 • Zorganizuj system kopiowania zapasowego zdjęć, być może przez przenośny dysk lub usługi chmurowe.
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM