wtorek, 20 luty 2024 09:15

Czy składanie swojego własnego komputera ma jeszcze sens?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Zaglądając w statystyki naszego portalu możemy zauważyć, że użytkownicy wchodzący na DSI w ciągu ostatnich 12 miesięcy najczęściej do konsumowania treści korzystali z telefonów. Później to były desktopy a na końcu tablety. Czy zatem posiadanie własnego składanego PC ma jeszcze sens ?

Urządzenia mobilne odwiedzające naszą stronę to 82,5%, desktopy 16,3% a tablety to 1,2% w ciągu ostatniego roku. Do tego te desktopy trzeba jeszcze podzielić na zapewne przeważające laptopy, często używane AIO oraz ostatecznie tradycyjne PC-ty. Czy zatem posiadanie takiego PC-ta ma jeszcze większy sens, skoro większości wystarcza inny sprzęt?

Zanim omówimy wady i zalety tradycyjnych PC kilka słów o ich bezpośrednich alternatywach. Laptopach i AIO.

Laptopy posiadają wiele zalet, które sprawiają, że są popularnym wyborem dla wielu osób. Są lekkie i kompaktowe, co umożliwia łatwe przenoszenie ich z jednego miejsca do drugiego. Dzięki baterii można korzystać z laptopa bez konieczności podłączania do zasilania, co jest przydatne w podróży lub w miejscach, gdzie brakuje gniazdek. Laptopy mogą być używane do różnych zadań, takich jak praca, nauka, rozrywka, czy tworzenie zawartości multimedialnej.

Z drugiej strony mamy komputery typu All in One. Taki komputer to urządzenie, w którym nie zobaczymy standardowej jednostki centralnej jak w PC w osobnej obudowie. Wszystkie podzespołu zazwyczaj ukryte sią za ekranem monitora w jego obudowie i stanowią zintegrowaną całość. Znajdują się tam wszystkie podzespoły jak karta graficzna, dysk twardy, pamięć RAM i procesor. Nie jest tak mobilny jak laptop, ale łącznie zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny komputer, do tego jest mniej kabli.

Jeśli jednak kończy się nam miejsce na takich urządzeniach często musimy sięgnąć po dyski zewnętrzne

Co zatem wyróżnia tradycyjne komputery.

Tradycyjny komputer to taki, w którym obudowa jest oddzielna od monitora. W niej znajduje się płyta główna, zasilacz, procesor, karta graficzna, kości pamięci RAM i dyski. Te same podzespoły może mieć laptop lub AIO. Jest jednak miedzy nimi różnica, która powoduje, że tradycyjny Pcet może mieć przewagę.

Chłodzenie

To często pięta achillesowa urządzeń mobilnych i AIO. Małe kompaktowe obudowy zmuszają do kompromisów. Takim kompromisem jest również zasilanie w laptopach. Duże temperatury wymagają bardzo wydajnego chłodzenia. W komputerach stacjonarnych możemy sobie na nie pozwolić.

Wydajność

Mimo, że laptopy to już naprawdę mogą być bardzo wydajne urządzenia to jednak cały czas porównując cenowo z uwagi na wydajność stacjonarny komputer okaże się dużo mocniejszy. Do tego przy dobrej płycie głównej pozwala na bardzo dużą rozbudowę i przedłużenie życia takiego urządzenia. Komfort pracy z nim może być dużo lepszy.

Miejsce na dane

Przy dobrze przemyślanej konstrukcji możemy zadbać o to aby mieć miejsce na dodatkowe dyski, które pozwolą nam na rozbudowę ilości wolnego miejsca. Przy tym możemy dość łatwo stworzyć macierze RAID co zwiększy bezpieczeństwo danych lub poprawi szybkość dostępu do plików. Na takie działanie można sobie pozwolić tylko w najlepszych laptopach.

Łatwość zmian i wolność

To chyba największa przewaga. Oczywiście laptopy i AIO zwłaszcza te najlepsze mogą być ulepszane. Zazwyczaj sprowadza się to do dołożenia lub zmiany pamięci lub wymiany dysków na trochę szybsze i większe. Tu również czyszczenie takich urządzeń może być trudniejsze. W przypadku PC-ta naprawdę nie trzeba zbyt wielkiej wiedzy aby wyczyścić komputer lub wymienić pastę termoprzewodzącą. Wystarczy krótki poradnik video.

Komponując swój komputer możemy mieć swobodę określoną tylko technologią w zakresie tego jak dostosować go do swoich potrzeb. Możemy wpłynąć na to ile potrzebujemy monitorów, dysków, RAM-u, a w super zaawansowanych zastosowaniach nawet w ilości fizycznych procesorów. To wszystko powoduje, że urządzenie jest bardziej dostosowane do nas o ile przemyślimy jego budowę.

Możemy sięgnąć po procesowy AMD, lub Intela mając do wyboru I3, I5 wydajną rodzinę Intel Core i7 lub nawet I9

Jakie są ograniczenia i ryzyka

Warto również powiedzieć o tym jakie są wady rozwiązania posiadania swojego komputera ze stacją PC.

Najważniejszą jest wielkość i dodatkowe pudełko przy biurku. Nie można go łatwo przenieść, mamy do ogarnięcia kable i podłączanie. Z drugiej strony niektóre obudowy są tak ładne, że mogą być nawet ozdobą. Komputery PC nie mają podobnie jak AIO własnego akumulatora więc warto przy nich zaopatrzyć się w UPS, który zwiększy bezpieczeństwo komputera w przypadku braku zasilania oraz co ważne często w przypadku przepięcia w sieci.

Wadą jest również to, że musimy zadbać o peryferia Teraz nieodzowne jest posiadanie kamery, mikrofonu, głośników. To wszystko jest już w laptopach i AIO. Tutaj muśmy zwrócić uwagę na to sami. Możemy poszukać monitora z takimi peryferiami lub podłączyć zewnętrzne. To jednak umożliwia nam dostosowanie tych komponentów i wpływ na ich jakość.

Nie ma znaczenia czy na początku kupisz np. GeForce GTX 1660 czy może którąś z serii RTX. Możesz to później przebudować. Pamiętaj jednak o zasilaniu.

Pomysły

Kiedyś wielu studentów w akademikach zamiast telewizorów w pokojach instalowało w swoich pc-tach karty telewizyjne. Również i teraz to jest możliwe. Dla niektórych może to być ważny argument za tym aby mieć taki komputer.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM