środa, 15 listopad 2023 20:53

Pracujesz w domu przed komputerem? Podpowiadamy jak stworzyć przyjemne miejsce do pracy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obraz Pexels z Pixabay Obraz Pexels z Pixabay

Od czasu pandemii w dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy wiele osób decyduje się na pracę zdalną. Dotychczas spędzane długie godziny przed komputerem w biurze często zamieniane są na prace przed komputerem w domu. Okazuje się jednak, że o ile w pracy przykładaliśmy wagę do tego jak pracujemy, to w domu często już tak nie zwracamy na to uwagi, choć to równie ważne.

 

Także i w domu kluczowe jest stworzenie ergonomicznego i komfortowego stanowiska pracy. W miarę jak technologia staje się integralną częścią naszego codziennego życia, dbanie o odpowiednie warunki pracy staje się priorytetem. Poniżej znajdziesz trochę wskazówek dotyczące efektywnego przygotowania stanowiska pracy z komputerem laptopem i monitorem.

Ergonomia miejsca pracy

Już samo miejsce pracy jest ważne. Za chwilę omówimy oczywiści oświetlenie, organizację przestrzeni roboczej ale kluczowe jest również to, gdzie to miejsce do pracy zostanie zlokalizowane. Najlepiej jeśli pozwoli ono nam na spokojne myślenie, ciszę i odcięcie od licznych bodźców zewnętrznych. Ciągle włączony telewizor, wchodzący i wychodzący domownicy zwyczajnie mogą przeszkadzać w pracy i myśleniu. Dlatego warto jest się zastanowić gdzie to miejsce powinno być o ile są takie możliwości.

Wracając do ergonomii pracy zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas pracy to nie tylko kwestia wygody, ale także zdrowia. Ergonomiczne ustawienie biurka i krzesła może znacznie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka urazów kręgosłupa i napięcia mięśniowego.

Musisz koniecznie zadbać o odpowiednie biurko i krzesło. Praca na stole obiadowym na dłuższą metę nie będzie dobra. Do tego upewnij się, że biurko jest na odpowiedniej wysokości, a krzesło zapewnia odpowiednie wsparcie dla pleców. Zwróć również szczegóły na to aby monitor znajdował się na wysokości oczu. Pomaga to zminimalizować obciążenie szyi i oczu.

Dobry monitor

Wybór odpowiedniego monitora to kluczowy element efektywnego stanowiska pracy. Monitory o odpowiedniej wielkości i rozdzielczości nie tylko poprawiają komfort wzrokowy, ale także wpływają pozytywnie na organizację przestrzeni roboczej. Wyższa rozdzielczość umożliwia jednoczesne korzystanie z wielu aplikacji, co zwiększa produktywność.

Oświetlenie miejsca

Idealnie jest gdy możemy panować nad oświetleniem, które nas otacza. Fajnie jest gdy mamy dostęp do wystarczającej ilości światła dziennego i co ważne możemy je również ograniczyć w przypadku nadmiaru lub zmiany kąta padania w trakcie pracy. Tworząc swoje stanowisko pracy musimy pamiętać, że oświetlenie zewnętrzne nie zawsze jest wystarczające lub odpowiednie i będzie konieczne posiłkowanie się oświetleniem sztucznym. Dlatego warto w pomieszczeniu, w którym pracujemy, mieć lub zainstalować dobre światło ogólne. Oprócz tego koniecznie trzeba zainstalować w światło w pobliżu samego biurka lub na burku o regulowanej intensywności światła, umożliwiającej dostosowanie warunków oświetleniowych do aktualnych potrzeb.

Tu mała podpowiedź. Przy wyborze żarówek i oświetlenia zwróć uwagę na współczynnik CRI, czyli Współczynnik oddawania barw, od angielskiego colour rendering index. Jest to wskaźnik, który opisuje oddawanie barwy przez dane źródło światła. Czasami można spotkać się zapisem jako wskaźnik Ra. Opisywany jest w sposób liczbowy w zakresie 0-100. Uznaje się, że dobre oddawanie barw mają źródła światła o CRI>80. Choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, warto go brać pod uwagę, gdy wybieramy oświetlenie. Parametr ten jest szczególnie ważny dla grafików i osób pracujących z kolorami.

 

Organizacja przestrzeni roboczej

Przyjazna i zorganizowana przestrzeń robocza sprzyja skupieniu i efektywności. Dodaj półki, organizery i pojemniki, aby utrzymać porządek na biurku. Dzięki temu wszystkie niezbędne przedmioty będą łatwo dostępne, a jednocześnie nie staną się rozpraszającym bałaganem. Zadbaj o to aby drukarka była w pobliżu i abyś za każdym razem nie musiał odrywać się od pracy (nie mylić z przerwami). Do pracy ciągłej, gdzie się wydruków jest sporo polecamy drukarki laserowe. Koszty wydruków są po prostu mniejsze.

Pracujesz w domu przed komputerem? Podpowiadamy jak stworzyć przyjemne miejsce do pracy

Co z laptopem?

Laptop to w obecnych czasach najczęstsze narzędzie wykorzystywane do pracy zdalnej w domu. Nie można mu odmówić wygody, mobilności i wielu innych atutów. Ma jednak wady. Jedną z nich jest klawiatura, która przy bardzo długiej pracy niekoniecznie musi być wygodna i zdrowa dla naszych rąk. Tutaj możesz wykorzystać peryferia i dołożyć pełnoprawną durzą klawiaturę, taką która najlepiej będzie pasować do Twoich rąk. Bezprzewodowa w połączeniu z myszką do realnie wpłynie na komfort pracy. Co ważne używając laptopa w połączeniu z monitorem realnie zwiększysz sobie przestrzeń pracy stosując funkcję rozszerzonego pulpitu, która jest obsługiwana przez wszystkie nowoczesne systemy operacyjne. Laptopy - to na jaki się zdecydujesz, pracujący pod kontrolą MS Windows, Apple czy Linuks to już często sprawa wymagań i specyfiki pracy. 

Przerwy i aktywność fizyczna

Nie zapominaj o znaczeniu regularnych przerw i krótkich ćwiczeń fizycznych. Długotrwała praca przed komputerem może prowadzić do spadku koncentracji i energii. Krótkie przerwy pozwalają na regenerację umysłu, a krótkie ćwiczenia fizyczne mogą złagodzić napięcia mięśniowe, przyczyniając się do ogólnego dobre samopoczucia.

Przygotowanie efektywnego stanowiska pracy to wieloaspektowy proces, obejmujący aspekty ergonomiczne, organizacyjne i zdrowotne. Zastosowanie się do powyższych wskazówek nie tylko poprawi komfort i wydajność, ale także przyczyni się do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia w trakcie pracy z komputerem laptopem i monitorem.

 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM