„Tęczowa Olimpiada” - sportowa i emocjonująca rozrywka

  • Napisane przez  Monika Rudzińska
Fot. Monika Rudzińska Fot. Monika Rudzińska

21 września 2018 roku odbyła się IV Edycja Sportowo- Integracyjnej Imprezy Regionalnej pn. „Tęczowa Olimpiada”.  Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno -Wychowawczy oraz Przedszkole „Tęczowa Kraina” w Gudowie. Sportowa rozgrywka została zorganizowana w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim.

 „Tęczowa Olimpiada” - sportowa i emocjonująca rozrywka

„Tęczowa Olimpiada” stworzona została specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych. Z roku na rok, cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. W tym roku udział w niej wzięło 250 osób.  To wyjątkowa okazja by każdy z uczestników mógł rozwinąć swoje umiejętności ruchowe i sprawdzić własne możliwości, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc.

Celem olimpiady było zainteresować osoby niepełnosprawne do aktywnego spędzania czasu i wybrania aktywności  według swoich upodobań. Zabawy integracyjne, taneczne miały zachęcić je do uczestniczenia we wspólnej zabawie i pokazać jak wspaniale można spędzić czas z rówieśnikami, co  sprzyja w kształtowaniu nawiązywania kontaktów międzyludzkich, integrowania się ze środowiskiem  i pokonywania własnych barier.

„Tęczowa Olimpiada” - sportowa i emocjonująca rozrywka

W trakcie olimpiady uczestnicy mogli spróbować swoich sił w licznych konkurencjach sportowych, które wyzwalały w nich ducha rywalizacji i pozytywne emocje. Wśród sportowych zawodów współzawodnicy pokonali między innymi „Ścieżkę zdrowia”, czyli tor z takimi przeszkodami jak tunel, równoważnia oraz zestaw gimnastyczny. Ścigali się również w „Biegu żółwia”  czy też „Skoku zająca”.  Sportowe szaleństwo ogarnęło wszystkich uczestników, a także ich rodziców i opiekunów, którzy dopingowali ich z ogromnym entuzjazmem.

„Tęczowa Olimpiada” - sportowa i emocjonująca rozrywka
„Tęczowa Olimpiada” - sportowa i emocjonująca rozrywka

W zawodach sportowych zostały wykorzystane specjalnie do tego przygotowane przybory takie jak obręcze i piłki gimnastyczne, dyski sensoryczne, koszyki sprawności czy też hiperbloki stymulujące koordynację ruchową osób niepełnosprawnych. 

Wyjątkową atrakcją olimpiady było wystawienie bajki pt. ”Leśne przechwałki” w wykonaniu terapeutów Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Gudowie oraz Przedszkola „Tęczowa Kraina”. Ich kunszt artystyczny został doceniony przez zgromadzoną publiczność, która nagrodziła ich gromki brawami.

„Tęczowa Olimpiada” - sportowa i emocjonująca rozrywka

W „Tęczowej Olimpiadzie” nie ma przegranych. Każdy z jej uczestników za swoje starania i wysiłki  został nagrodzony medalem, ale oprócz niego wygrał znacznie coś ważniejszego. Jest zwycięzcą przede wszystkim dla siebie. Poprzez współzawodnictwo oraz pracę w grupie zdobywa umiejętności komunikowania się z rówieśnikami, a przede wszystkim  pokonuje własne słabości, przełamuje bariery, wzmacnia swój charakter i wiarę we własne możliwości. Sportowy duch w uczestnikach wyzwala nie tylko pewność w stawianiu sobie kolejnych wyzwań, ale także sprawia wiele radości i zadowolenia z siebie. 

„Tęczowa Olimpiada” - sportowa i emocjonująca rozrywka

W tym roku „Tęczowa Olimpiada” została współfinansowana z dotacji otrzymanej od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w celu wsparcia aktywności i integracji społecznej osób niepełnosprawnych.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto