Kościół parafii rzymskokatolickiej św. Wojciecha w Wierzchowie

  • Napisał 
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

Kościół w Wierzchowie. Fotografię wykonano 8 sieprnia 2015 roku. Poniżej fragment opisu kościoła. Pochodzi ze strony parafii w Wierzchowie. Fot. Adam Cygan

W XVI w. w wyniku reformacji zbudowano w Wierzchowie, w centrum wsi, dość znacznych rozmiarów kościół o konstrukcji szkieletowej w stylu gotyckim z drewnianą wieżą i dzwonnicą. Kościół był obiektem kultu religijnego Gminy Ewangelickiej. Obiekt ten w latach 1887-88 rozebrano ze względu na dość znaczne - jak podaje dokument „zużycie konstrukcji drewnianej i spękanie murów”. Na jego miejsce w latach 1889-91 wybudowano nowy, obecny kościół dwunawowy w stylu neogotyckim z cegły licowanej wraz z 5-cio kondygnacyjną wieżą - dzwonnicą.

Nawa główna posiada od strony północnej półkoliste prezbiterium, a po przeciwnej stronie nawy znajduje się empora muzyczna, a w jej wnęce 18 registrowe, pneumatyczne organy wykonane w Zurychu. Na wieży kościelnej znajdowały się 3 dzwony odlane z brązu i inskrypcją „Ave Maria”. Wzdłuż całej nawy bocznej znajdowała się empora chóralna mogąca pomieścić 200 osób. Kościół mógł więc pomieścić 930 wiernych, w tym 578 miejsc siedzących, 152 miejsca dla dzieci i 200 miejsc stojących. W centralnym miejscu prezbiterium znajduje się ołtarz główny przeniesiony z rozebranego kościoła. Na murowanej mensie ołtarza znajduje się płaskorzeźba w układzie pionowym, trójdzielna przedstawiająca obraz Męki Pańskiej. W dolnej części (predelli) znajduje się scena Ostatniej Wieczerzy, centralnie znajdowała się scena Ukrzyżowania Chrystusa i u góry znajduje się scena Zdjęcia Chrystusa z Krzyża. W części centralnej płaskorzeźby znajdują się figury Mojżesza (po lewej) i Aarona (po prawej). Całość reliefu bogato złocona z ornamentacją i licznymi maszkaronami. Na łuku prezbiterium znajdowała się ambona z postaciami ewangelistów.

Intermarche Drawsko
loading...

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto