Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Wakacje i taczka pełna lodu na plaży w Kaliszu Pomorskim

  • Napisane przez  Joanna Kulesza
Wakacje i taczka pełna lodu na plaży w Kaliszu Pomorskim

W upalny wieczór 18. czerwca mieszkańcy gminy Kalisz Pomorski mogli wieczorem nie tylko kąpać się w jeziorze, zjeść orzeźwiające lody, ale przede wszystkim uczestniczyć w pokazie mody na zdrowy styl życia.

Młodzi ludzie w wieku 13-17 lat po obejrzeniu filmu pt. „Można panikować” prof. Szymona Malinowskiego, mailach z naukowcami z portalu „Nauka o klimacie” oraz rozmowach ze swoimi dziadkami postanowili działać. Po co? By nie panikować, a od teraz stosować zasady dziadków na : zdrowe odżywianie, niemarnowanie zasobów, ograniczenie się do tego, co jest ważne.

Pokaz mody na plaży w Kaliszu Pomorskim pt. „Wakacje” był wyjątkowy. Z kilku powodów:

  • Projekt ograniczył się do tego, co ważne tzn. pozwolił realizować młodym ich pomysły, to oni analizowali różne warunki, szukali sposobów rozwiązań, podejmowali decyzje np. z 4 propozycji logo wypracowali 5-tą, symbolizującą dłonie przyrody ożywionej i nieożywionej z troską otaczające Ziemię.
  • Najważniejsza była droga dojścia do celu, a nie sama efektowość celu o trwałości kilkudziesięciu minut. To „przygody” z drogi zapamiętujemy i przemierzając ją najwięcej się uczymy. W szkole gorączka wystawiania ocen, a na plaży wakacyjna atmosfera luzu, spontaniczności, dystansu do siebie samych i nie ocenienie innych.
  • Widownia siedząca na kajakach, kąpiąca się w jeziorze, oglądając stylizacje młodych z rzeczy ponownie wykorzystanych zadawała sobie pytania: Czy warto? Kupić kolejny tiszert, którego produkcja wymaga zużycia 1750 l. wody (tyle średnio wypija wody 1 człowiek przez 2 lata) i wyprodukowania 4 kg CO2, którym zamykamy „szklarnię” nad Ziemią ? Stylizacje, były też przykładem osiągnięcia porównywalnego efektu przy różnych kosztach np. 980 zł, a 45 zł.

Dziękujemy mieszkańcom i gościom Kalisza Pomorskiego - widowni na plaży za wakacyjną atmosferę, docenienie odwagi i autentyczności młodych ludzi. Dziękujemy również instytucjom i mieszkańcom za współpracę przy realizacji projektu: Redakcji Portalu Nauka o Klimacie, Młodzieży z MSK w Warszawie, Pawłowi Wałeckiemu Koordynatorowi Programu „RÓWNAĆ SZANSE 2020”, Panu Pawłowi Kulbackiemu Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, Panu Januszowi Garbaczowi - Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, Panu Maciejowi Rydzewskiemu - Dyrektorowi Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, Pani Dorocie Ławniczak - Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, Pani Monice Kaweckiej - Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, Pani Magdalenie Bądźwol - Kierownikowi Dziennego Domu „Seniora +” w Kaliszu Pomorskim, Panu Zbigniewowi Chołujowi - Dyrektorowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Pani Małgorzacie Dziadek - Dyrektorowi Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, Pani Sławomirze Sydelwskiej - wychowawczyni kl. VIIc, Pani Annie Fajgier – wychowawczyni VIId, Pani Annie Leśko, Panu Waldemarowi Tuziakowi,  Pani Agnieszcze Kozik - ATF Polska sp. z o.o. sp.k. Pani Anecie Olszackiej, Pracownikom sklepu „Biedronka” w Kaliszu Pomorskim.  Rodzicom uczniów realizujących projekt. Mamy nadzieję, że taczka pełna lodu orzeźwi nas, by działać i stosować zasady zdrowego odżywiania, niemarnowania zasobów i ograniczenia się do tego co ważne. - Koordynator i Młodzież realizująca projekt „sprawiaMY” programu Równać Szanse 2020, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej