LIFEDrawaPL: 6 730 292 € na ochronę Drawy

  • Napisał 
Miejsce lokalizacji pola biwakowego nad Drawą w Złocieńcu. Fot. Elżbieta Hołubczat Miejsce lokalizacji pola biwakowego nad Drawą w Złocieńcu. Fot. Elżbieta Hołubczat

LIFE13 NAT/PL/000009 LIFEDrawaPL Active protection of water-crowfoots habitats and restoration of wildlife corridor in the River Drawa basin in Poland (Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce) - to projekt Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. 

Projekt uzyskał akceptację Komisji Europejskiej. W dniu 14 lipca 2014 roku została podpisana umowa o udzielenie dotacji na realizację zadania. Wartość projektu wynosi 6 730 292 €. Na dzień pisania artykułu to 28 376 930,16 PLN, czyli sporo pieniędzy. Na co RDOŚ w Szczecinie wyda takie środki:

  • zachowanie i poprawa stanu ochrony siedlisk zbiorowisk włosieniczników na terenie pięciu obszarów ochrony siedlisk Natura 2000 
  • reintrodukcja rdestniczki gęstej Groenladia densa w rzekach Radew, Grabowa i Korytnica, gatunku charakterystycznego dla rzek włosienicznikowych, obecnie nie spotykanego w Polsce od wielu lat
  • zwiększenie sukcesu naturalnego rozrodu gatunków ryb: łososia atlantyckiego głowacza białopłetwego i kozy oraz minoga rzecznego, poprzez udrożnienie szlaku migracyjnego ryb
  • zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej zagadnień usług ekosystemowych i zrównoważonego rozwoju gospodarczego w rejonie rzek włosienicznikowych.

O szczegóły dotyczące działań na obszarze powiatu drawskiego zapytaliśmy Elżbietę Hołubczat:Na terenie powiatu drawskiego będą realizowane działania projektu polegające na budowie lub przebudowie infrastruktury hydrotechnicznej w dorzeczu Drawy: bystrotok w Złocieńcu w sąsiedztwie ulicy Staszica, bystrotok w Głęboczku – przy Starym Młynie oraz przepławka lub bystrotok w Drawsku Pomorskim przy Małej Elektrowni Wodnej Koleśno. Ponadto zaplanowano wykonanie pól biwakowych w Złocieńcu i Rzepowie oraz oznakowanie szlaku kajakowego na rzece Drawie.

W okresie trwania projektu odbywać się będą spotkania informacyjne oraz warsztaty przeznaczone dla zainteresowanych problematyką związaną z ochroną rzek. Od przyszłego roku działać będzie również strona internetowa projektu. 

Już dziś, jako beneficjent koordynujący zadania, zapraszamy do dzielenia się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Szczecinie, informacjami na temat rzek objętych projektem LIFE+. Działania prowadzone będą nie tylko na Drawie, także na Korytnicy oraz rzekach Grabowa i Radew. Korespondencję można kierować pod adres internetowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - zachęca Elżbieta Hołubczat.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto