Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Nawracające zapalenie ucha środkowego u dziecka – jak można z nim walczyć?

  • Napisane przez  aptekabeskidzka24.pl
Nawracające zapalenie ucha środkowego u dziecka – jak można z nim walczyć?

Małe dzieci są szczególnie narażone na zapalenie ucha – jest to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego, która również lubi nawracać. Nieleczona może powodować poważne komplikacje, dlatego kurację należy podjąć jak najszybciej. W jaki sposób można sobie z nią radzić?

Ostre zapalenie ucha środkowego (OZUŚ) u dzieci pojawia się najczęściej do 3. roku ich życia. Wówczas nawet 3/4 dzieci ma już za sobą pierwsze zachorowanie. Specjaliści wskazują, że największa liczba zachorowań dotyczy przede wszystkim dzieci od 6. do 18. miesiąca życia.

Przyczyny zapaleń ucha środkowego u dzieci

Zapalenie wywołują przede wszystkim takie bakterie jak: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis. Małe dzieci są narażone na zapalenia wywołane tymi drobnoustrojami, ponieważ ich mechanizmy obronne nie są jeszcze w pełni wykształcone, dlatego też nie mogą w pełni chronić się przed atakami tego rodzaju. Dodatkowym czynnikiem jest budowa trąbki słuchowej, która u dzieci jest szersza, krótsza i położona bardziej poziomo.

Objawy zapalenia:

  • ciągły i silny ból ucha,
  • wysoka gorączka – często powyżej 40 stopni,
  • pogorszony słuch w chorym uchu,
  • uczucie pełności w uchu,
  • złe samopoczucie dziecka,
  • nudności i wymioty.

Leczenie zapaleń ucha środkowego u dzieci

W pierwszym okresie stosuje się przede wszystkim leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także gorące okłady, które zmniejszają dolegliwości bólowe. Przy ostrych zapaleniach stosuje się odpowiednio dobrane antybiotyki, najczęściej z grupy penicylin lub aminoglikozydów.

Jeżeli jednak dochodzi do ciągłych nawrotów zapalenia ucha środkowego u dziecka, w takim przypadku zaleca się leczenie immunostymulacyjne. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie specjalnych probiotyków zawierających wyizolowane szczepy dobroczynnych bakterii. Godnym polecenia jest na przykład preparat ENTitis dla dzieci. Wspomniane szczepy wydzielają substancje, które hamują chorobotwórcze bakterie i tym samym zmniejszają ryzyko ponownego zachorowania. ENTitis wspomaga także leczenie infekcji gardła oraz nosa. Może być stosowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej