Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Na tej wieży tyka już zegar, a nad nim skarby w kapsule czasu. Zakończono remont wieży kaliskiego kościoła.

  • Napisane przez  DSI
Fot. Janusz Garbacz Fot. Janusz Garbacz

Zakończyła się renowacja i remont kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim. W ich trakcie zdemontowano krzyż i kapsułę czasu na szczycie wieży kościelnej, a mieszkańcy mogą zerkać na działający zegar.

W końcówce ubiegłego roku ruszył remont wieży kościoła w Kaliszu Pomorskim. W ramach tej inwestycji wieży kościoła wzniesionego został w latach 1771-1781 po pożarze i rozbiórce średniowiecznego kościoła wykonano uszczelnienie dachu wieży, wzmocnienie krzyża na dachu, naprawę elewacji wieży kościoła, malowanie wieży kościoła, wzmocnienie belek, wymianę podłogi, renowację okiennic, naprawę i wymianę schodów na wieżę, wykonanie drabin komunikacyjnych, impregnację drewna i zabezpieczenie przeciwpożarowe, budowę pomieszczenia na zegar, oraz renowację mechanizmu zegarowego i tarcz zegarowych.

Ciekawostką było to, ze podczas remontowano kapsułę czasu, w której jak się okazało raczej odkryto niewiele. Za to podczas remontu przygotowano kapsułę na nowo. O tym co w niej znaleziono oraz o tym co do niej teraz trafiło pisaliśmy w artykule:

Zamknięto kapsułę czasu i zakończono ważną część remontu zabytku. Co znalazło się w kapsule?

Jedną z trudniejszych i precyzyjnych prac była renowacja zegara i jak widać na zdjęciach udała się ona.

Wskazówki zegara – złote oraz wielkość i kolor cyfr rzymskich – są odtworzone wg pierwowzoru, również tarcze zegarowe i wskazówki są oryginalne – a dziury po kulach bojowych za pomocą technik konserwatorskich zostały uzupełnione metalem – relacjonuje remont Burmistrz Kalisza Pomorskiego

Wczoraj podczas uroczystego zakończenia prac Burmistrz Janusz Garbacz podziękował zaangażowanym w prace.

Serdeczne podziękowania kieruję pod adresem: księdza proboszcza Tomasza Jaskółki – za wszechstronną pomoc oraz Panu Posłowi na Sejm RP Czesławowi Hocowi – za pomoc w pozyskaniu środków (wieża - konstrukcja drewniana wieży ”waliła się”), Pani Annie Pawlak – Dyrektor BGK – za fachowe porady i życzliwość, Panu Grzegorzowi Piechocie – z Urzędu ZWKZ w Szczecinie za nadzór konserwatorki, Panu Zbigniewowi Kocurowi – inspektorowi nadzoru – za mistrzostwo konserwatorskie i ocean wiedzy w zakresie renowacji zabytków, Państwu Malwinie i Dariuszowi Frańczakom oraz wszystkim Pracownikom(DM Construction z Suchowa) – za mistrzowskie wykonanie robót, Panu Piotrowi Antończakowi – kierownikowi budowy - za nadzór wykonawczy. Panu Bronisławowi Komasie – zegarmistrzowi – za nasz zegar, Firmie Pana Pawła Niedźwiedzia – za kapitalnie wykonane roboty elektryczne. Serdecznie dziękuję naszej Radzie Miejskiej za przyjęcie stosownych uchwał. Nie mniej serdecznie dziękuję Współpracownikom z Urzędu Miejskiego bez których też tej inwestycji by nie było, tj. Paniom i Panom: Monice Orlińskiej – kierownik promocji, Dorocie Dobrzenieckiej – kierownik BOSiP, Andrzejowi Starcowi – kierownikowi inwestycji, Wojciechowi Kucharskiemu – kierownikowi nieruchomości i rolnictwa, Adamowi Woźniakowi – inspektorowi budownictwa, Radosławowi Czapkowi – wiceburmistrzowi, Agnieszce Katarzyńskiej-Mazur – skarbnikowi oraz Irenie Kilijańskiej-Kotowicz - sekretarz. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Radnego, Kościelnego – Mariana Kujawskiego, który dbał i przekonał mnie, by wśród pierwszych robót na naszym Kościele – ująć remont, przywrócenie do życia zegara wieżowego. Równie serdecznie dziękuję jeszcze wielu Osobom, które miały swój udział w tym przedsięwzięciu, a nie zostały przeze mnie wymienione. Serdecznie dziękuję

Gmin Kalisz Pomorski otrzymała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Polskiego Ładu, To kwota dofinansowania na renowację wieży w wysokości 826.140,00 PLN.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej