Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Jak wybrać biuro rachunkowe dla małej firmy?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Jak wybrać biuro rachunkowe dla małej firmy?

Mała firma wcale nie oznacza małej odpowiedzialności. Wręcz przeciwnie – zadania, które w dużym przedsiębiorstwie rozkładają się na licznych pracowników, w przypadku mniejszego podmiotu często należą do obowiązków wąskiej grupy osób, a w przypadku JDG – po prostu do właściciela. Tym istotniejszy staje się wybór odpowiednich partnerów biznesowych, którzy wesprą nas swoją fachową wiedzą. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze biuro rachunkowe dla małej firmy.

Doświadczenie biura w prowadzeniu księgowości dla małych firm

Poszczególne biura rachunkowe działają według różnych zasad. Jedne stawiają na szeroką specjalizację, zatrudniając fachowców znających się na różnych rodzajach księgowości (np. biuro A-Z Rachunki, https://a-zrachunki.pl/). Inne koncentrują się na wąskiej grupie obsługiwanych podmiotów – np. na dużych spółkach, przynoszących spore zyski. Zanim nawiążesz współpracę z konkretną firmą, sprawdź, czy ma ona bieżące doświadczenie w obsłudze małych firm.

To istotne, ponieważ przepisy prawa ulegają zmianom na tyle często, że do trzymania ręki na pulsie, potrzebny jest stały kontakt z danym zagadnieniem. Lepiej więc nie ryzykować powierzenia firmy w ręce osoby, która dysponuje nieaktualnymi informacjami.

Kwalifikacje i kompetencje pracowników

Poza ogólnym doświadczeniem w prowadzeniu księgowości dla małych firm, liczą się również kompetencje poszczególnych pracowników. Warto mieć na uwadze, że do założenia biura rachunkowego w Polsce nie trzeba posiadać ani konkretnego wykształcenia, ani nawet zdać jakiegoś egzaminu. Również wobec osób pracujących w księgowości, prawo nie precyzuje żadnych wymagań.

Przed nawiązaniem współpracy z danym podmiotem upewnij się więc, że masz do czynienia z profesjonalistami, wykształconymi w kierunku rachunkowości lub ekonomii. Szczególną uwagę zwróć na weryfikacją kompetencji pracownika, który będzie bezpośrednio odpowiedzialny za obsługę Twojej firmy.

Znajomość branży, w której działasz

Każda branża rządzi się określonymi prawami. Różnice mogą uwidaczniać się także od strony księgowej. Jeśli więc działasz w nietypowym obszarze (np. jeśli importujesz lub eksportujesz towary czy usługi albo Twoja firma jest innowacyjnym start-upem), wówczas może się okazać, że wybrane biuro nie podoła tak nietypowym obowiązkom.

Wybierając ofertę obsługi księgowej, dopytaj więc od razu o doświadczenie biura rachunkowego w prowadzeniu podobnych przedsiębiorstw. Lepiej uniknąć sytuacji, gdy skuszona potencjalnym zyskiem firma podejmie się współpracy, a następnie doprowadzi do problemów na skutek niedostatecznej znajomości specyfiki branży.

Zakres oferty i możliwość jej dostosowania do indywidualnych potrzeb

Przyjęło się mówić o obsłudze księgowej jako o standardowym pakiecie czynności, wykonywanych identycznie i w takim samym zakresie przez każdą księgową, dla każdej firmy. Rzeczywistość jest zupełnie inna – poszczególne biura rachunkowe mają odmienne modele współpracy, obejmujące różne rodzaje usług.

Dowiesz się, za co konkretnie zapłacisz: za samą ewidencję faktur kosztowych i sprzedażowych z wyliczeniem podatków, czy może również za porządkowanie dokumentacji i jej przygotowanie do ewentualnych kontroli instytucji państwowych? Czy obsługa obejmuje wyliczanie wypłat i ZUSów dla pracowników, czy trzeba je zlecić jeszcze innej firmie? Wszystkie te zagadnienia powinny znajdować się w zapisach umowy, aby nie pozostawić miejsca na niedomówienia i pretensje.

Oceny, opinie i referencje innych klientów

Większość biur rachunkowych będzie się przedstawiać jako najlepsze. Niestety w biznesie nie ma miejsca na wiarę w same zapewnienia. Kompetencje kontrahenta warto potwierdzić, używając do tego celu wiarygodnych źródeł.

Sprawdź opinie innych klientów, opublikowane zarówno na stronie biura, jak i w innych miejscach (wizytówka firmy w Google, profil na Facebooku itp.). Uważaj na biura, które nie umożliwiają wystawiania ocen i nie posiadają recenzji – prawdopodobnie nie mają one powodów do dumy.

Wymienione czynniki warto zweryfikować również przy podejmowaniu współpracy z innymi podmiotami – np. z firmą prowadzącą szkolenia BHP, z przedsiębiorstwem spedycyjnym czy agencją pośredniczącą w zatrudnianiu pracowników. Doświadczenie, kompetencje, znajomość specyfiki branży, możliwość dostosowania oferty do indywidualnych wymagań, przejrzysty cennik i dobre opinie klientów, są gwarantami dobrej współpracy we wszystkich obszarach, które składają się na efektywne funkcjonowanie całości przedsiębiorstwa.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej