Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Wielka teatralna premiera: „Znowu miłość” to nowy spektaklu „Klepsydry”

  • Napisane przez  ZS KP
Wielka teatralna premiera: „Znowu miłość” to nowy spektaklu „Klepsydry”

Środa, 24 kwietnia, była w Kaliszu Pomorskim prawdziwym świętem teatru za sprawą wystawionego dwukrotnie najnowszego spektaklu grupy teatralnej „Klepsydra” pt. „Znowu miłość”. Młodzież pokazała na scenie jak zakazane dawniej uczucie niemieckiej dziewczyny i polskiego chłopca przetrwało skomplikowane, powojenne losy, odżywając na nowo w jakże odmiennych obecnie polsko-niemieckich relacjach. A do tego szczęśliwego zakończenia przyczynili się wspólnie ich potomkowie: wnuk i wnuczka, którzy też zaczęli mieć się ku sobie.


Ta nieskomplikowana, oparta na faktach opowieść, czyli jak zaznaczył scenarzysta Bogumił Kurylczyk – opowieść prawdziwa, została przez reżysera sztuki – Joannę Mączkowską zamieniona w rozśpiewany i roztańczony musical. Zarówno główni bohaterowie, jak i postaci drugoplanowe z taką pasją odgrywali swoje role, że ich pozytywne emocje udzielały się widzom. Udzielały się w odpowiedzi na padające ze sceny żywe słowa poparte wyrazistym gestem, mimiką, odpowiednim akcentowaniem znaczeń dialogów i piosenek.

- Działająca już prawie 14 lat „Klepsydra”, którą założyłam i prowadzę, to bez wątpienia grupa elitarna – stwierdziła na zakończenie występu, gdy ucichły oklaski, Joanna Mączkowska. - Tylko jej członkowie wiedzą, ile trzeba pracy nad sobą, by najpierw mieć odwagę, a następnie potrafić stanąć na scenie i odegrać swoją rolę, która musi współbrzmieć z tym, co czyni cały zespół. Spektakl jest bowiem jego wysiłkiem wspólnym składającym się z bardzo wielu działań: od przygotowania rekwizytów i scenografii, poprzez zrozumienie sztuki i zapamiętanie jej tekstu, po nadanie temu wszystkiemu odpowiedniej formy przekazu. To o wiele trudniejsze niż zabawy z komputerem w najbardziej nawet skomplikowaną grę. Ponadto w teatrze te nasze wysiłki obserwuje żywa i reagująca na wszystko publiczność…

Tę publiczność podczas obu spektakli stanowili mieszkańcy, młodzież kaliskiego Zespołu Szkół, a także jej nauczyciele i rodzice, którzy nie ukrywali satysfakcji oraz wzruszenia z udanego występu swoich pociech. Przybyli również uczniowie siódmych klas Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego i być może to właśnie oni, podejmując dalszą naukę w Zespole Szkół, trafią do „Klepsydry”, do czego zachęcała ich w powitaniu Joanna Mączkowska.
Za występy podziękował młodzieży Dyrektor kaliskiego Zespołu Szkół Maciej Rydzewski.

Podkreślił wyjątkowość grupy teatralnej na tle innych szkół średnich, a także najważniejszą rolę, jaką odgrywa w niej Joanna Mączkowska przygotowująca do artystycznych prezentacji wciąż zmieniających się w zespole uczniów. Na dowód uznania wręczył jej piękny bukiet kwiatów, a drugi przekazała Małgorzata Dziadek, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, na którego gościnnej scenie wystawiono spektakl.

Na zakończenie Joanna Mączkowska pogratulowała młodym aktorom z „Klepsydry”, przedstawiając ich wszystkich na scenie. Podziękowała też widzom oraz tym, którzy umożliwiają ciągłą działalność grupy teatralnej. Ponadto wyraziła wdzięczność za hojne datki (1.114 zł, 10 euro), które zebrano dla chorej Olgi Stępień, zachęcając do podarowania nawet symbolicznej złotówki, bo jak każda przeznaczona na ten cel ma moc dobra. Opiekunka „Klepsydry” podziękowała także kwestującym przed i po spektaklach wolontariuszom oraz ich opiekunce Annie Józiak.

Zachęcamy Państwa nieustannie do pomocy!
Olga Stępień (KRS 0000396361) www.siepomaga.pl/olga-stepien

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej