Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

"Dzień Kaszubski" - 62. Henrykowskie Spotkania Kulturalne w Siemczynie

  • Napisane przez  DSI
"Dzień Kaszubski" - 62. Henrykowskie Spotkania Kulturalne w Siemczynie

16 marca w zespole pałacowo-folwarcznym w Siemczynie odbyły się 62. Henrykowskie Spotkania Kulturalne, które tym razem zanurzyły uczestników w bogactwo kultury kaszubskiej. Wydarzenie przyciągnęło ponad 180 gości, w tym wielu znamienitych przedstawicieli lokalnych społeczności i kultury.

Spotkanie obfitowało w prezentacje, które przybliżyły historię Kaszub i ich niezwykłą kulturę - w kaszubski świat wprowadziła Aldona Czerwińska - przewodniczą Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, a następnie o dramatycznych wojennych wydarzeniach w Piaśnicy opowiadał ks. Daniela Nowaka - kustosz Sanktuarium Piaśnickiego.

Pisarka Krystyna Lewna przedstawiła opowieści pisane językiem kaszubskim,  a fascynującą wystawę wycinanek kaszubskim można było obejrzeć dzięki autorce Elżbiecie Gniazdowskiej, prezes Zarządu Krajowego Towarzystwa Uniwersytetów Lufowych. Dzięki temu można było nie tylko dowiedzieć się więcej o historii, ale i podziwiać piękno kaszubskich tradycji.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert kaszubskiego zespołu ludowego „Zbierańce”, który magicznie przeniósł wszystkich w zakątki woj. pomorskiego.

Jeszcze raz dziękujemy za wspaniałą frekwencję i już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie 11.05! Podczas uroczystej inauguracji, poprowadzonej przez prezesów Zdzisława i Bogdana Andziaków, wśród przybyłych licznie uczestnikó, mieliśmy zaszczyt gościć m.in.:

  • P. Teresę Kalina – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i V-ce Przewodnicząca Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szczecinie
  • P. Jerzego Machalińskiego oraz P.Witolda Biesche – Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
  • P. Bogusława Ogorzałka – Vice kurator oświaty województwa zachodniopomorskiego
  • P. Marię Witek – Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków
  • P. Waldemara Witka – Kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa o. Szczecin
  • P. Michała Olejniczaka - Przewodniczący Rady Miejskiej Czaplinka oraz Sołtysa Siemczyna
  • P. Zbigniewa Dudora - Członka Zarządu Powiatu Drawskiego
  • P. Katarzynę Szlońską-Getke – Sekretarz Powiatu Drawskiego

przekazał KRZYSZTOF ANDZIAK z Henrykowskiego  Stowarzyszenia w Siemczynie 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej