Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Budowlańcy wejdą do kościoła w Dębsku

  • Napisane przez  DSI
Budowlańcy wejdą do kościoła w Dębsku

Zaplanowano remont w kościele w Dębsku. Zamawiający, czyli Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim planuje wykonać renowacja nawierzchni posadzki w kościele filialnym pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Dębsku.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim na remont kościoła pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Prace remontowe i konserwatorskie przy zabytku mają na celu poprawę stanu obiektu i jego estetyki, zahamowanie procesów niepożądanych. Proponowane rozwiązania porządkują przestrzeń wewnątrz świątyni i przywracają w możliwym zakresie historyczne rozwiązania. Zakres proponowanych robót i technologii jest dopuszczalny ze stanowiska konserwatorskiego.

Aktualnie trwa procedura mająca za zadanie wyłonić wykonawcę remontu. Jeśli się powiedzie procedura to remont ma zostać wykonany do 30 czerwca 2024 r. Planowany termin rozpoczęcia realizacji zamówienia: styczeń 2024 r. Termin składania ofert do dnia 27 grudnia 2023 r.

Kościół filialny pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Dębsku (parafia Kalisz Pomorski) to obiekt o metryce XV-wiecznej, pierwotnie wzniesiony w konstrukcji ryglowej, gruntownie przebudowany w 1868 r. (elewacje podłużne, nowe otwory okienne) – pozostawiono jedną ze ścian ryglowych. W latach 70- tych XX wieku odbudowano kruchtę oraz otynkowano ściany. W sensie formalnym jest to świątynia salowa, bezwieżowa, orientowana, bez wyraźnych cech stylowych.

Decyzją z dnia 28 listopada 2011 r. został wpisany do rejestru zabytków pod nr 989 prowadzonego przez Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie. Obiekt w skali lokalnej jest ważnym elementem historii miejscowości, wzbogaca walory krajobrazowe miasta, jak również jest cennym obiektem zabytkowym Gminy Kalisz Pomorski.

W zapytaniu czytamy:

  • powierzchnia remontowanych posadzek na parterze 162,28 m²,
  • uzupełnienie posadzek z płytek kamionkowych o wym. 16 x 16 cm w kolorze istniejącym na podłoże z jastrychu gr. 6 cm ze zbrojoną siatką stalową podposadzkową – posadzki w przejściach komunikacyjnych kościoła,
  • pod ławkami siedzeń wewnątrz kościoła wykonać podłogę z desek gr. 32 mm zabezpieczone środkami przeciwpożarowymi na legarach sosnowych o wym. 5 x 7 cm z rozstawem co 40 cm oraz pomalowaniem podłóg farbami do drewna w kolorze sosnowym naturalnym;

Kościół filialny w Dębsku to świątynia wielofazowa, kilkakrotnie przebudowywana i modernizowana. Od 1545 r. przejęty przez protestantów. Metryka kościoła sięga przełomu XIV/XV wieku, przebudowany (bądź na nowo pobudowany) w 1577 r., o czym świadczy inskrypcja na belce stropowej. XV-wieczna świątynia była budowlą ryglową. Obecnie zachowana bryła i konstrukcja kościoła została ukształtowana w poł. XIX w. i pierwszej połowie XX w. W 1868 r. przemurowano ściany wzdłużne, które otrzymały nowe podziały osiowe z półkoliście zwieńczonymi oknami, zachowując ryglowe ściany szczytowe oraz belkowy strop nawy. W latach 70-tych XX w. przeprowadzono remont świątyni, dobudowano kruchtę od zachodu (o formie zbliżonej do wieży), otynkowano ściany, wymieniono pokrycie (dachówkę ceramiczną zastąpiono cementową), wprowadzono nową aranżację wnętrza, wynikającą ze zmian posoborowych (podwyższenie prezbiterium ze stołem liturgicznym) oraz wprowadzono płycinową ścianę przy ołtarzu i częściowo nowe posadzki. Posadowienie na ławach fundamentowych z kamienia i cegły. Ściany korpusu nawowego wykonane z cegły ceramicznej, pokryte tynkami cementowo-wapiennymi. Ściany kruchty z kantówki, tynkowane. Otwory okienne opracowane cegłą z pełno łukowymi nadprożami. Korpus nawowy nakryty historycznym (XV-wiecznym) stropem drewnianym, belkowym, z deskową powałą oraz podsufitka na matach trzcinowych. Więźba dachowa drewniana, w większości historyczna (XIX i XX-wieczna). Jest to konstrukcja krokwiowo-płatwiowa, z pojedyńczą podporą stolcową i płatwią kalenicową oraz wtórnymi jętkami. Posadzki: dominują wtórne, betonowe, w osi ciągów komunikacyjnych zachowana posadzka z płytek kamionkowych z lat 20-tych XX w. (kwadratowych, czarno-szarych), o układzie szachownicowym.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej