Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Sołtysi będą promować programy "Czyste Powietrze".

  • Napisane przez  Magdalena Wujda
Sołtysi będą promować programy "Czyste Powietrze".

Niemal 20 sołtysów z powiatu świdwińskiego wzięło udział w spotkaniu dotyczącym inicjatywy „Sołtys – Ambasador Programu Czyste Powietrze”. Do promowania ogólnopolskiego, rządowego programu wymiany źródeł ciepła na ekologiczne zachęcali ich: Małgorzata Golińska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Paweł Mirowski – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marek Subocz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Podczas spotkania sołtysi – liderzy swoich lokalnych społeczności – mogli zdobyć wiedzę na temat zasad i korzyści programu, a także dowiedzieć się, jak przekonać mieszkańców swojego sołectwa do złożenia wniosku o uzyskanie wsparcia finansowego. Sołtysi mogą zachęcać mieszkańców do skorzystania z programu „Czyste Powietrze”, będąc doskonałym przykładem i pokazując, że warto zadbać o termomodernizację domu i korzystać z efektywnych, przyjaznych dla środowiska źródeł ciepła. Celem inicjatywy jest wzmocnienie współpracy z sołtysami, a dzięki niej – dalszy rozwój programu.

Nawet 136 tys. zł dotacji na termomodernizację i nowe źródło ciepła

Program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld złotych, który jest realizowany od września 2018 roku, oferuje mieszkańcom wsparcie na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. Właściciel budynku – dzięki bezzwrotnej dotacji - zyskuje szereg korzyści: ma ciepły, komfortowy dom, zużywa mniej energii do jego ogrzania, płaci mniej za ogrzewanie budynku oraz zyskuje czyste powietrze i zdrowie dla siebie, swojej rodziny i sąsiadów.

Czyste Powietrze w powiecie świdwińskim

Od początku wdrażania programu Czyste Powietrze mieszkańcy powiatu świdwińskiego złożyli 488 wniosków o dofinansowanie wymiany nieefektywnych starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródło ciepła czy termomodernizację budynków jednorodzinnych na łączną kwotę dotacji ponad 10,36 mln zł.

Sołtysi będą promować programy

Ponad 15 tysięcy wniosków w WFOŚiGW w Szczecinie

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego chętnie korzystają z możliwości dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Do tej pory do biur w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku złożyli już ponad 15 tysięcy wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 306 mln zł. W realizacji programu Fundusz wspierają 103 zachodniopomorskie gminy, z którymi zostały zawarte porozumienia o współpracy. Poprzez współpracę z samorządami gminnymi mieszkańcy mogą jeszcze łatwiej uzyskać dofinansowanie na wymianę pieców i docieplenie domu.

W 2023 – już ponad 100 tysięcy wniosków w skali kraju

Po wprowadzonych na początku 2023 roku zmianach, program „Czyste Powietrze” dynamicznie przyspieszył: tylko w pierwszym półroczu Polacy złożyli 101 173 wniosków. Dla porównania: w całym 2022 roku było ich 158 tysięcy. Tegoroczne nowości to między innymi możliwość otrzymania dotacji w wysokości nawet 136 200 złotych na wymianę nieefektywnego, wysokoemisyjnego źródła ciepła i termomodernizację domu. Do tej pory z programu „Czyste Powietrze” skorzystało blisko 670 tysięcy polskich rodzin, które zrealizują inwestycje na kwotę ponad 16,5 mld złotych.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej