„Dziadek do orzechów" na drawskiej scenie. Zobaczcie zdjęcia

  • Napisane przez  Ośrodek Kultury w Drawsku Pom.
Fot. Ośrodek Kultury w Drawsku Pom. Fot. Ośrodek Kultury w Drawsku Pom.

„Dziadek do orzechów" to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów - Piotra Czajkowskiego, wprowadza każdego widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego.

Tak też było w dniu 11 grudnia br. w drawskim Centrum Kultury, gdy to arcydzieło sztuki baletowej zaprezentował widzom zespół tancerzy Royal Lviv Ballet. „Dziadek do orzechów" powraca od stuleci na sceny teatrów w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Spektakl ten poprzez fabułę i cudowną muzykę Piotra Czajkowskiego sprawia, że powracamy do dzieciństwa, marzeń, magii, wprowadza nas w świąteczny nastrój. Wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący publiczność to również najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów.

Najsłynniejszy balet Piotra Czajkowskiego przeniósł widzów do baśniowej krainy tańca i muzyki. Spektakl to podróż do krainy marzeń dla każdego widza. Mała dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego Dziadka do Orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona jego księżniczką. W poszczególnych scenach balet wykonał charakterystyczne tańce: Taniec Wieszczki Cukrowej, Taniec Hiszpański, Taniec Arabski, Taniec Chiński, Trepak (Taniec Rosyjski), Taniec Pasterski oraz końcowy Walc Kwiatów. Olśniewające, dekorowane cekinami stroje dodały przedstawieniu magii i prawdziwie bajkowego wyrazu. Godna podziwu wyrazistość ruchów tancerzy w połączeniu z fantastyczną choreografią pokazały nam wirtuozerię twórców i tancerzy baletu. Imponująca choreografia, olśniewające kostiumy, magia świateł i urzekająca scenografia - wszystko to składało się na występ Royal Lviv Baletu sprawiając, że całość zapierała dech w piersiach. Stworzyli tak piękną sztukę, że była ona przeżyciem nawet dla tych, co tańca nie lubią.
Gromkie brawa i owacje na stojąco po spektaklu były podziękowaniem dla artystów.

Royal Lviv Ballet to zespół złożony z solistów rosyjskich (Maryjski, Bolshoi) i ukraińskich (Narodowy Lwowski, Narodowy Kijowski), który szturmem zdobywa sceny baletowe całego świata i prestiżowe, międzynarodowe nagrody. Zespół złożony z najwybitniejszych artystów kontynuujących tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej czaruje publiczność wielu krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej.Kierownictwo artystyczne zespołu sprawują dwie wspaniałe osobowości: Sergey Kononenko oraz Olga Kifyak, którzy w spektaklu wystąpili jako soliści.Sergey Kononenko ukończył Akademię Baletu Rosyjskiego w 1999 roku. W 1999 roku został przyjęty do trupy baletowej Teatru Maryjskiego. Tańczył wiele partii solowych w Teatrze Maryjskim oraz za granicą. Obecnie występuje jako solista w rosyjskim teatrze baletowym.Olga Kifyak swoją przygodę z tańcem zaczęła w wieku zaledwie 5-ciu lat. Jest pierwszą solistką w Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu Ukrainy im. T.G. Szewczenko. Od 2012 roku jest zasłużoną artystką Ukrainy.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej