Trwają prace na linii kolejowej 410

  • Napisane przez  DSI
Prace na jednym z przejazdów na trasie Kalisz Pomorski - Drawno. Fot. Adam Cygan Prace na jednym z przejazdów na trasie Kalisz Pomorski - Drawno. Fot. Adam Cygan

Towary i sprzęt wojskowy dojadą koleją na poligon w Drawsku Pomorskim, a być może i uruchomiony zostanie transport pasażerski.

13 lutego 2019 została podpisana umowa warta ponad 135 mln zł netto na realizację tej inwestycji. Zaangażowane są środki Polskich Linii Kolejowych S.A. i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dzięki wykonanym pracom przywrócony zostanie towarowy ruch kolejowy na nieczynnym od 1996 r. odcinku linii nr 410 między Grotnikami Drawskimi a Drawnem. Jednotorowy szlak będzie przystosowany do przejazdów towarowych pociągów spalinowych. Zapewni to sprawny dowóz sprzętu i towarów do wojskowych bocznic w Złocieńcu, Mirosławcu i Drawnie.

Inwestycja zakłada kompleksową modernizację i częściową odbudowę 55 km torów. W ramach prac na stacji w Złocieńcu powstanie plac ładunkowy o powierzchni ponad 3700 m2. Będzie do niego przylegać nowa rampa, wybudowana od strony ul. Dworcowej, która pozwoli na sprawne i wygodne przeładowywanie towarów, transportowanych na potrzeby armii, nawet przez kilkusetmetrowe pociągi. 

„W ramach inwestycji pomiędzy Złocieńcem a Drawnem, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotują trasę do sprawnego przewozu towarów. Ponadto zmodernizowana linia zwiększy potencjał kolei w województwie zachodniopomorskim. Tworzymy również warunki dla uruchomienia w przyszłości przewozów pasażerskich" – mówił 13 lutego Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 

Kompleksowa modernizacja szlaku obejmie także przebudowę kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych. Zmodernizowany zostanie m.in. most na rzece Drawa w okolicy Złocieńca. Wymienione będą przyczółki i filary konstrukcji. Nową nawierzchnię i oznakowanie zyska ponad 40 przejazdów kolejowo-drogowych, m.in. w Drawnie, Kaliszu Pomorskim i Złocieńcu.

Prace budowlane potrwają do 2026 r.

Dodatkowe informacje

  • Zabacz na mapie:
  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej