Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Wyszukiwanie wizualne – na czym to polega?

  • Napisane przez  Artykuł partnera
Wyszukiwanie wizualne – na czym to polega?

Wyszukiwarki internetowe coraz częściej biorą pod uwagę kontekst zapytania, aby jeszcze lepiej dopasowywać wyświetlane wyniki do indywidualnych preferencji internautów. Możemy wyszukiwać słowa kluczowe, całe frazy i zdania, jak i wykorzystywać wyszukiwanie głosowe. Już wkrótce rozwinąć ma się wyszukiwanie wizualne, które jak na razie działa w szczątkowej formie. Na czym ma to polegać?

Czym jest visual search?

Pod pojęciem visual search należy rozumieć wyszukiwanie za pomocą obrazu. To intuicyjny sposób zdobywania informacji, z którego już można korzystać. Wyszukiwarki internetowe coraz częściej pozwalają na wyszukiwanie informacji nie tylko za pomocą tekstu, ale również przy pomocy grafiki.

Wyszukiwarka Google wprowadziła i stale udoskonala swoje narzędzie Google Lens, dzięki któremu możliwe jest rozpoznawanie zapytań wyrażonych przez internautów obrazami. Natomiast Microsoft oferuje użytkownikom podobne narzędzia w wyszukiwarce Bing. W serwisie Pinterest, opierającym się na obrazach, wyszukiwanie wizualne jest na porządku dziennym, o czym świadczą statystyki.

Czy obraz jest ważniejszy od tekstu?

Większość z nas przyzwyczajona jest do poszukiwania informacji w wyszukiwarkach internetowych za pomocą słów, ale nie jest to jedyny sposób wyszukiwania. Można posłużyć się też obrazem. Raport Jumpshot i Moz z 2017 roku potwierdza, że z roku na rok wzrasta liczba wyszukiwań wizualnych. Aż 27 proc. wszystkich wyszukiwań w 10 głównych wyszukiwarkach dotyczyło w 2017 roku obrazów. Pinterest podaje, że w lutym 2018 roku jego użytkownicy przeprowadzili ponad 600 milionów wyszukiwań z wykorzystaniem technologii Lens.  Czy tekst będzie powoli odchodził do lamusa, a obraz stanie się od niego ważniejszy? Na razie trudno przesądzać, ale z pewnością technika Visual Search stale będzie się rozwijała, z korzyścią dla użytkowników.

Jak to właściwie działa?

To, na czym polega wyszukiwanie wizualne, łatwo można zrozumieć dzięki Google Lens. Wystarczy zrobić zdjęcie np. jakiegoś ubrania, aby szybko w ramach Google Shopping znaleźć podobne produkty do zakupu. Google zresztą całkiem dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem tego, co jest na zdjęciach. Za ciekawostkę należy uznać fakt, że ta wyszukiwarka stale uczy się bardziej precyzyjnego wyszukiwania na podstawie udostępnianych mu przez użytkowników fotografii.

Aplikacja Google Lens, która w Polsce znana jest jako Obiektyw Google, pozwala robić zdjęcia i w krótkim czasie wyszukiwać to, co na nich widnieje. W ten sposób najłatwiej znaleźć można ubrania w sklepach online.

Google nie jako pierwsze zaczęło udoskonalać wizualny sposób wyszukiwania, ale np. Allegro nie podołało oczekiwaniom użytkowników w zakresie rozpoznawania tego, co znajduje się na fotografii. Metoda ta stanowi ogromne wyzwanie, gdyż każda zmiana oświetlenia może wpłynąć na postrzeganie tego, co widnieje na fotografii. Eksperci wskazują, że minie jeszcze co najmniej 10 lat, zanim technologia visual search będzie działała sprawnie i precyzyjnie. Do tego dochodzi kwestia wyszukiwania za pomocą wideo, cały czas rozwijana przez Baidu i Tik-Toka. Ciągle znajduje się ona w fazie testów i można spodziewać się, że duzi gracze rynkowi, jak Amazon, Google czy Microsoft, będą dążyć do wdrożenia w swoich usłigach zaawansowanych rozwiązań. Nowoczesnym sposobom wyszukiwania treści będzie sprzyjało upowszechnianie superszybkich połączeń sieciowych, jakimi między innymi są światłowody. Polskim użytkownikom takie sprawne łącza dostarcza między innymi firma UPC.

W przyszłości z pewnością funkcjonować będą obok siebie, być może w ścisłej integracji, wyszukiwanie tekstowe, głosowe, obrazowe i wideo. W kilka sekund będzie można przeszukać zasoby internetu i łatwo znaleźć to, co nas interesuje.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej