Profesjonalne wyposażenie pieczarkarni - lista "must have"

  • Napisane przez  Artykuł Sponsorowany
Profesjonalne wyposażenie pieczarkarni - lista "must have"

Z maty uprawowej na pizzę – pieczarka dwuzarodnikowa

Pieczarka dwuzarodnikowa to najpopularniejszy grzyb, jest smakowitym dodatkiem do pizzy, sosów, zapiekanek i dań z grilla. W Polsce w stanie dzikim występuje ponad 100 gatunków pieczarek, niektóre z nią są grzybami trującymi, które łatwo można pomylić z muchomorem.

Z tego powodu pieczarki lepiej kupować w sklepie lub na bazarku. Krajowa produkcja pieczarki wynosi ponad 300 tys. ton rocznie, dzięki tej liczbie jesteśmy kluczowym producentem i eksporterem grzybów jadalnych w Europie.

Nowoczesne pieczarkarnie

Przemysłowe pieczarkarnie to zazwyczaj duże hale podzielone na komory uprawowe. Współczesne uprawy grzybów jadalnych zaopatrzone są w rozbudowane systemy wentylacyjne oraz w klimatyzację z możliwością zdalnego sterowania nie tylko temperaturą, ale również wilgotnością powietrza.

Nowoczesne systemy sterowania pozwalają na monitorowanie mikroklimatu w pieczarkarni uwzględniając wilgotność i temperaturę podłoża do uprawy. Często komputerowe monitorowanie połączone jest z systemem nawadniania podłoża, dzięki temu grzyby dostają dokładnie tyle wody, ile potrzebują.

Podczas wzrostu, pieczarki wydzielają duże ilości dwutlenku węgla, dlatego system wentylacji powinien być bardzo wydajny i sprawny. W okresie letnim dużo energii zużywa się na ochłodzenie hal, ponieważ temperatura idealna dla wzrostu pieczarki mieści się w przedziale 12 – 20 stopni Celsjusza.

Niezbędne wyposażenie pieczarkarni obejmuje również stoły lub regały i maty do uprawy. Duże zakłady specjalizujące się w uprawie grzybów jadalnych posiadają dodatkowo magazyny opakowań, pakownie, chłodnie, rampy do załadunków oraz kotłownie i sterownie.

Podłoże do uprawy grzybów

W uprawie pieczarek istotne znaczenie ma rodzaj podłoża. W momencie zakupu przedsiębiorca ma do wyboru stadium, w którym grzybnia się znajduje. Droższe podłoża szybciej owocują, ponieważ grzybnia jest już przerośnięta i po trzech tygodniach wyda pierwsze plony.

Podłoże do uprawy pieczarek to zwykle przefermentowany kompost słomiasty koński. Rzadziej stosuje się obornik kurzy. Zapewnienie pieczarkom dobrych warunków wilgotnościowych przełoży się na szybkie dojrzewanie owocników i zbiory.

Praktyczne elementy w każdej pieczarkarni

Dodatkowe wyposażenie pieczarkarni to dokładne wagi oraz stoły, na których waży i pakuje się grzyby. Osoby zajmujące się zbiorem powinny być zaopatrzone w specjalne nożyki lub nożyce do precyzyjnego ścinania grzybów.

Pracownicy w profesjonalnych uprawach ubrani są w czystą odzież roboczą, która powinna być codziennie dezynfekowana, gdyż bardzo łatwo o infekcję niebezpieczną dla pieczarek.

Niezbędnym zabiegom higienicznym, takim jak dezynfekcja całościowa lub częściowa, należy również regularnie poddawać hale uprawowe, jest to skuteczna metoda ochronny uprawy przed zieloną pleśnią. Zielona pleśń to najniebezpieczniejsza choroba grzybów jadalnych uprawianych pod osłonami. Trzeba wiedzieć, że nie wykonuje się zabiegów chemicznych eliminujących patogeny z uprawy grzybni.

Więcej informacji na stronie: Luckygrower.com/

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto