Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

To już 40 lat szkoły z imieniem Janusza Kusocińskiego

  • Napisane przez  Iwona Sawościanik
To już 40 lat szkoły z imieniem Janusza Kusocińskiego

11 października Szkoła Podstawowa nr 1 w Złocieńcu obchodziła 40. rocznicę nadania imienia Janusza Kusocińskiego.  Gala odbyła się w złocienieckim kinie „Mewa”. Pierwsza część akademii poświęcona była Patronowi i opierała się przede wszystkim na wspomnieniach Janusza Kusocińskiego wydanych po jego śmierci w książce pt. „Od palanta do olimpiady”.

„Kusy” - wybitny lekkoatleta, mistrz olimpijski z Los Angeles 1932 r., a potem „Prawdzic” – członek ruchu oporu, dwukrotnie ranny podczas obrony stolicy, niezłomny patriota rozstrzelany w Palmirach -  to najwspanialszy wzór dla kolejnych pokoleń Polaków.

Słowa Janusza Kusocińskiego: „Sport uczy zwyciężać, uczy przegrywać z godnością i honorem, a wiec uczy wszystkiego – uczy żyć”, a także: „Kształcić duszę cnotami, umysł słowami, a ciało sportem”, stanowią motto naszej Szkoły oraz wyzwanie, któremu staramy się sprostać od czterdziestu lat.

Historię Szkoły i sukcesy uczniów zaprezentowaliśmy w pokazie slajdów, które pełna widownia oglądała z prawdziwym sentymentem.

Kolejną część uroczystości poświęciliśmy uczczeniu 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Naszym honorowym gościem był prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej w Szczecinie – Pan Stanisław Kopeć, który na ręce wicedyrektorów Anny Dominiak i Iwony Sawościanik, wręczył piękny grawer z życzeniami z okazji jubileuszu 40. rocznicy nadania imienia Szkole oraz podziękowaniami za pracę na rzecz promocji Ruchu Olimpijskiego. Pan Stanisław Kopeć odczytał także list gratulacyjny, który zawierał miłe dla nas słowa: „Cieszę się, że niejako pod „skrzydłami” Patrona w Waszej szkole wychowuje się już kolejne pokolenie Polek i Polaków. Jestem przekonany, że również oni będą żarliwymi patriotami i …nie gorszymi sportowcami”.

Naszą uroczystość uświetniła także obecność drugiego wspaniałego gościa, absolwenta „Jedynki”, wybitnego sportowca – Krystiana Zalewskiego, który powitany aplauzem widowni wniósł na scenę znicz olimpijski.

Święto Szkoły zakończyły podziękowania dla nauczycieli i życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz urodzinowy tort. Obchody 40. rocznicy nadania naszej Szkole  imienia Janusza Kusocińskiego uznajemy za bardzo udane i na pewno długo będą gościć w naszej pamięci.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej