Minister Błaszczak - w sprawie obecności wojsk USA, w tym w Drawsku

  • Napisane przez  DSI za MON
Fot. MON Fot. MON

W czwartek (26.09) w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej rozmawiano na temat przyszłych zadań związanych z realizacją podpisanej  23 września br. w Nowym Jorku przez prezydentów Polski i USA deklaracji o zwiększonej obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski. W spotkaniu uczestniczył płk Marek Gmurski Komendant CSWL Drawsko.

- Rozmawialiśmy z dowódcami Wojska Polskiego, dowódcami jednostek zlokalizowanych w 6 miejscach, w których będą stacjonowały wojska Stanów Zjednoczonych. Różne rodzaje sił zbrojnych, różne zdolności. To, że będą stacjonowały wojska amerykańskie jest niewątpliwie korzystne dla bezpieczeństwa Polski, ale także jest to impuls rozwojowy dla lokalnej gospodarki - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po odprawie, która odbyła się 26 września w Warszawie.

W czwartek w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej rozmawiano na temat przyszłych zadań związanych z realizacją podpisanej  23 września br. w Nowym Jorku przez prezydentów Polski i USA deklaracji o zwiększonej obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski. W spotkaniu uczestniczyli wojewodowie reprezentujący 5 województw - woj. zachodniopomorskie, woj. dolnośląskie, woj. wielkopolskie, woj. łódzkie i woj. śląskie, w których będą stacjonować dodatkowi żołnierze wojsk USA.

- Doświadczenia z Europy, gdzie stacjonują wojska amerykańskie, czy też z całego świata jednoznacznie mówią o tym, że ich obecność przynosi wymierne, realne korzyści lokalnym gospodarkom. Tak będzie również w przypadku Polski. A więc z jednej strony inwestycje rządowe, inwestycje w infrastrukturę, która będzie rozbudowywana, inwestycje, które pozwolą na to, żeby z tych obiektów korzystali żołnierze Stanów Zjednoczonych, ale także żołnierze Wojska Polskiego i innych państw sojuszniczych. No i korzyści wynikające z obecności żołnierzy Stanów Zjednoczonych, a więc dodatkowe miejsca pracy. To jest bardzo wymierna korzyść z obecności wojsk amerykańskich w Polsce – mówił po spotkaniu minister.

Szef MON zapewnił, że Ministerstwo Obrony Narodowej jest gotowe do tego, aby niezwłocznie rozpocząć prace związane ze stworzeniem odpowiednich warunków dla obecności wojsk amerykańskich.  -  Jesteśmy gotowi, jeżeli chodzi o przeprowadzenie inwestycji. Ten proces jest bardzo zaawansowany. Chciałem podziękować panom wojewodom za zaangażowanie z ich strony. Panowie są doświadczonymi urzędnikami państwowymi. Jestem przekonany, że przy ich wsparciu, przy ich zaangażowaniu w krótkim czasie osiągniemy nasz cel – zaznaczył szef MON.

Minister poruszył także sprawę finansowania nowych inwestycji, zaznaczając że  fundament finansowy dla tego projektu jest przygotowany. - Nie widzę w finansowaniu żadnych zagrożeń. Mam nadzieję, że szybko, sprawnie i gospodarnie wypełnianymi te zadania, które na siebie przyjęliśmy. Warto podkreślić, że to nie są koszty. To jest inwestycja w bezpieczeństwo i zwróci się, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy w poszczególnych województwach – mówił szef MON.

Dokument podpisany w Nowym Jorku, 23 września 2019, przez Prezydentów RP oraz USA uszczegóławia deklarację o współpracy obronnej z 12 czerwca br., która zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych żołnierzy USA w Polsce.

Dokument procedowany był m. in. podczas rozmów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej w Pentagonie i Kongresie. Jest to także efekt pracy ekspertów grupy roboczej z Ministerstwa Obrony Narodowej i z Pentagonu.

W polsko-amerykańskim porozumieniu zapisano m.in., że w Poznaniu znajdzie się siedziba wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia  Sił Lądowych USA. Stany Zjednoczone i Polska uzgodniły również, że w Drawsku Pomorskim swoją lokalizację będzie miało Centrum Szkolenia Bojowego, z którego korzystać będą siły zbrojne obu krajów, a także innych wojsk sojuszniczych. Wrocław-Strachowice wskazano jako siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Łask będzie siedzibą eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA.  W Powidzu powstanie siedziba lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych. Wojska Specjalne będą obecne także w Lublińcu.

Dodatkowe informacje

  • Film:
  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto