Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Niespodzianki gościa Liceum i „Klepsydry”

  • Napisane przez  ZSP
Niespodzianki gościa Liceum i „Klepsydry”

W minionym tygodniu gościł w naszym mieście Hans Joachim Zuehlke, syn Horsta - ostatniego właściciela miejscowego majątku rycerskiego (Rittergut Kallies). Przyjechał tu wraz z żoną Kathrin by z inicjatywy Joanny Mączkowskiej, polonistki w kaliskim Liceum i opiekunki grupy  teatralnej „Klepsydra”, spotkać się z młodzieżą oraz odwiedzić po raz kolejny rodzinne strony.

Jak się okazało, przywiózł z sobą także niemałe niespodzianki. Pierwszą było przekazanie tysiąca euro, ofiarowanych przez anonimową mieszkankę dawnego Kalisza Pomorskiego, na sfinansowanie publikacji z okazji nadchodzącego Jubileuszu 10-lecia „Klepsydry”. Jak podkreślił wręczający tę kwotę H.J.Zuehlke, znane także za granicą spektakle teatralne kaliskich licealistów, których scenariusze pisane przez Bogumiła Kurylczyka nawiązują do historycznych wydarzeń oraz starych legend - przywracają wiedzę o dokonaniach obu mieszkających na Pomorzu narodów: Niemców i Polaków.

Niespodzianki gościa Liceum i „Klepsydry”

Po uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego, w której uczestniczył także H.J. Zuehlke wraz z małżonką Kathrin i opiekujący się nimi Przyjaciel Liceum Bogumił Kurylczyk, spotkali się oni w izbie muzealnej z dyrektorem Liceum Maciejem Rydzewskim. Tam niespodziewanie ofiarowano mu niezwykły eksponat – oryginalny obrus z kaliskiego Pałacu z wyhaftowanymi inicjałami AZ, oznaczającymi Annę Zuehlke, babcię Hansa Joachima. Ta cenna, rodzinna pamiątka ma także wielką wartość historyczną jako materialne świadectwo przeszłości miasta. W kolejnym dniu goście ofiarowali do izby muzealnej jeszcze drugi eksponat: tym razem pięknie tkany pas lnianego materiału służący ongiś do zawijania bielizny po jej wymaglowaniu. Na jego brzegach rozmieszczono wizerunki magla, a także inicjały ES (siostry Anny Zuehlke – Elizabeth Schultz).

Niespodzianki gościa Liceum i „Klepsydry”

W miniony czwartek (5 września) Joanna Mączkowska zorganizowała zaplanowane jeszcze  przed wakacjami spotkanie licealistów z H.J.Zuehlke, który w szkolnej auli nie tylko opowiedział uczniom o swoim dzieciństwie w kaliskim Pałacu, ale i pokazywał celowo przywiezione rodzinne pamiątki. W tym złotą obrączkę ślubną swojej babci z połowy XIX w. oraz dużą kolekcję srebrnych sztućców z wyrytymi inicjałami właścicieli. W trakcie spotkania w auli jako tłumacz bardzo pomogła Kamila Kulik - nauczycielka języka niemieckiego w kaliskim Liceum, a przy nagłośnieniu nauczyciel informatyki Adam Stąporek. 

Niespodzianki gościa Liceum i „Klepsydry”

W czasie  kolejnego spotkania z dyrektorem Maciejem Rydzewskim doszło do następnej niespodzianki. Mianowicie Bogumił Kurylczyk zaproponował, by jedną z pięknych, srebrnych łyżek pozostawić w izbie muzealnej jako czasowy depozyt. I tak też się stało, gdyż jej właściciel wyraził na to zgodę. 

Niespodzianki gościa Liceum i „Klepsydry”

W podziękowaniu za te wszystkie niespodzianki oraz wykład przyjęty przez młodzież z dużym zainteresowaniem H.J.Zuehlke otrzymał nie tylko kwiaty, ale także zaproszenie na jubileusz „Klepsydry”, który odbędzie się w połowie marca 2020 roku. Jednocześnie dyrektor Maciej Rydzewski wręczył mu pisemne podziękowanie dla anonimowej ofiarodawczyni tysiąca euro za jej szlachetny gest. Tę wizytę naszych gości najlepiej podsumowują ich własne słowa. Odjeżdżając stwierdzili, iż ta   niezwykła życzliwość jest bardzo budująca. Ponadto wręcz zachwycił ich poziom wiedzy młodzieży licealnej o dziejach miasta oraz zadziwiły pieczołowicie gromadzone w izbie muzealnej przedwojenne pamiątki.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej