Dożynki gminne w Dębsku

  • Napisał 
Dożynki gminne w Dębsku

7 września 2019 roku w sołectwie Dębsko odbyły się Dożynki Gminne, które jak co roku były zwieńczeniem całorocznej, ciężkiej pracy rolników. A jaki sens dla naszych przodków miały obrzędy dożynkowe? Otóż miały zapewnić ciągłość wegetacji – życia i zabezpieczyć dobre plony na następny rok. Współczesne dożynki to przede wszystkim kultywowanie pięknej tradycji oraz zabawa ludowa połączona z występami artystycznymi, kiermaszami i konkursami.

Tegoroczne dożynki rozpoczęły się o godz. 15.00 polową mszą świętą, którą odprawił ksiądz Proboszcz Kazimierz Serafin. Przybyłych gości powitał Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz oraz Sołtys Dębska Władysław Kunach. Po Mszy Św. Starostowie dożynek: Leokadia Fajger i Marian Kujawski uroczyście przekazali bochen chleba z tegorocznych zbóż na ręce Burmistrza Kalisza Pomorskiego, który wspólnie z gospodarzami dożynek obdarowywał nim wszystkich uczestników tego święta.

Na naszych dożynkach w Dębsku gościliśmy wielu dostojnych gości, m.in. Wicewojewodę Zachodniopomorskiego Marka Subocza oraz Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Emilię Niemyt. Należy zauważyć , że wszyscy którzy gościli na naszych dożynkach byli pod wrażeniem serdecznej atmosfery.

Część artystyczną rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA, który przypomniał tradycyjną część wieńcową towarzyszącą dzieleniu chlebem, gdzie odśpiewano dożynkowe pieśni obrzędowe, nastąpiło obtańczenie wieńców i obsypanie ziarnem  „na szczęście” wszystkich  przybyłych gości.  Swój występ artystyczny Zespół INA rozpoczął polonezem, a następnie zaprezentowane zostały tańce rzeszowskie, kaszubskie, Śląska Opolskiego oraz  tańce od Szamotuł. Program zaprezentowany został przy muzyce na żywo granej przez kapelę zespołu INA. Tańcom towarzyszyły tradycyjne pieśni i przyśpiewki oraz zabawy, jakie odbywały się niegdyś na terenach wiejskich. Publiczność mogła również zobaczyć różne, jakże bogate w kolorystykę stroje ludowe z poszczególnych regionów. Niespodzianką była pieśń dożynkowa skierowana do przybyłych gości, którą przygotowała i zaprezentowała mieszkanka Dębska – pani Krystyna Maciejak. Na ludową nutę zaśpiewali wspólnie seniorzy z grup wokalnych „My Emeryci” i „Violki”. Dalsza część programu mimo deszczowej aury porwała przybyłych do tańca. Na scenie swój niezwykły talent wokalny pokazała Martyna Frańczak, która zaprezentowała się zarówno jako solistka, a także w duecie ze swoją równie utalentowaną wokalnie mamą – Malwiną Frańczak. Stanisława Górnik zapowiadała wszystkich wykonawców, a także jako Stenia - zaprezentowała swój cudowny głos w programie „Co mi w duszy gra”. Z wielkim zadowoleniem publiczność przyjęła również „Hity wszechczasów” przygotowane przez Gosię i Bartka Michalczyków, którzy przy jednym z utworów w kilka sekund zorganizowali sobie chór na scenie, składający się z rozbawionych i uśmiechniętych mieszkańców naszej gminy. Na zakończenie zabawę taneczną przy muzyce mechanicznej poprowadziła DJ MAKI – Sabina.

Nie lada atrakcją tegorocznych dożynek była wizyta żołnierzy armii amerykańskiej, którzy zapewnili dzieciom przejażdżkę wojskowymi Hummerami. Nie zabrakło także radosnej i kolorowej strefy z dmuchańcami dla najmłodszych.

Gminne dożynki to także święto pysznych potraw. O żołądki i dobry nastrój wszystkich gości zadbali mieszkańcy naszych wsi serwując na specjalnie zorganizowanym stoisku tradycyjne potrawy, m.in. pierogi, bigos, chleb ze smalcem, tradycyjną grochówkę, znakomite ciasta oraz wiele innych przepysznych specjałów i kulinarnych pyszności.

Nie zbrakło również konkursów dożynkowych. W konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy” pierwsze  miejsce zajęło sołectwo Biały Zdrój, z kolei drugie miejsca komisja przyznała ex aequo wszystkim pozostałym sołectwom, tj. Stara Korytnica, Stara Studnica, Dębsko, Pomierzyn i Sienica. W konkurencjach sportowych przygotowanych specjalnie dla Sołtysów, niepokonany w „Rzucie gumowcem w dal” okazał się Krzysztof Misiura Sołtys Bralina, natomiast zmagania w „Biegu ze słonecznikiem na głowie” wygrała dzięki swojej fryzurze Aneta Jamróz – Sołtys Giżyna.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom sołectwa Dębsko za duże zaangażowanie i kreatywność jaką wykazali się podczas przygotowywania swojej miejscowości do dożynek, a wszystkim uczestniczącym w imprezie za fantastyczną i bezpieczną zabawę.

Dziękujemy również wszystkim darczyńcom i sponsorom, Sołtysom oraz wszystkim zaangażowanym w pomoc i organizację tegorocznego święta plonów. To dzięki Wam te dożynki były tak piękne i barwne. Pomimo deszczowej pogody humory wszystkim dopisały a minione święto dożynkowe możemy zaliczyć do bardzo udanych.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w kolejnych dożynkach za rok. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto